Dzieciom w Strefie Gazy kończy się czas

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Dzieciom i ich rodzinom w Strefie Gazy kończy się czas. Brakuje żywności, wody, lekarstw i bezpiecznego dostępu do opieki medycznej. Szpitale są odcięte od elektryczności i dostaw zaopatrzenia. UNICEF wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni i zezwolenia na pomoc dzieciom.

Dzieciom w Strefie Gazy kończy się czas

© UNICEF / Mohammed Abed/AFP

Setki tysięcy dzieci i ich rodzin są zmuszone do ucieczki z północnej Gazy przed zbliżającymi się atakami. Są to następstwa wielu bombardowań Strefy Gazy po brutalnych atakach z 7 października 2023 r. Według doniesień po ponad tygodniu od rozpoczęcia ataków zginęły setki dzieci, a tysiące zostało rannych.

Sytuacja dzieci i ich rodzin jest katastrofalna. Z powodu nieustających bombardowań są oni wysiedlani ze swoich miejsc zamieszkania, jednocześnie nie mając gdzie się ukryć przed niebezpieczeństwem. Natychmiastowe zawieszenie broni i dostęp do pomocy humanitarnej są kluczowe, aby dać dzieciom w Strefie Gazy szansę na przetrwanie. Najmłodsi potrzebują natychmiastowego wsparcia, niezależnie od tego kim są i gdzie się znajdują. Dla nich liczy się każda minuta.

Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

Dzieciom w Strefie Gazy kończy się czas

© UNICEF / Hassan Islyeh

Domy i kluczowa infrastruktura publiczna w Strefie Gazy leżą w gruzach. Ponad 423 tys. osób opuściło już swoje domy. Niektórzy schronili się w szkołach lub szpitalach, z których część została uszkodzona w wyniku ataków. Dwa główne szpitale są przepełnione, kończą się im zasoby, a ponadto dostały zaledwie kilka godzin na przeniesienie pacjentów i personelu na południe. 

Obecnie ludność cywilna praktycznie nie ma możliwości opuszczenia Strefy Gazy.

Dzieciom w Strefie Gazy kończy się czas

© UNICEF / Hassan Islyeh

Pracownicy UNICEF na bieżąco reagują na najpilniejsze potrzeby dzieci w całej Strefie Gazy, ale dostęp do nich staje się coraz trudniejszy i niebezpieczny. Pracowników humanitarnych ostrzeżono, aby opuścili miasto, ale personel UNICEF pozostanie w południowej Gazie i nadal będzie zapewniać wsparcie potrzebującym dzieciom.

Wszystkie dzieci muszą być chronione i nigdy nie mogą być ofiarami ataków zbrojnych. Ponawiamy wezwanie Sekretarza Generalnego ONZ do odwołania nakazu opuszczenia północnej Gazy przez ponad milion palestyńskich cywilów i podjęcia wszelkich możliwych kroków w celu zapewnienia im bezpieczeństwa i ochrony.

Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

UNICEF rozdysponował prawie wszystkie przygotowane zapasy i pracuje nad utrzymaniem funkcjonowania jedynego działającego punktu odsalania w Strefie Gazy, który zapewnia dostęp do bezpiecznej wody pitnej dla 75 tys. osób. Niestety bez odpowiednich zasobów, w tym paliwa, punkt może wkrótce przestać działać. Dostarczono również środki medyczne i leki do szpitali, ale biorąc pod uwagę liczbę poszkodowanych, to zaopatrzenie szybko się wyczerpie.

Dzieciom w Strefie Gazy kończy się czas

© UNICEF / Hassan Islyeh

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej