Dzieciom w Strefie Gazy kończy się czas

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Dzieciom i ich rodzinom w Strefie Gazy kończy się czas. Brakuje żywności, wody, lekarstw i bezpiecznego dostępu do opieki medycznej. Szpitale są odcięte od elektryczności i dostaw zaopatrzenia. UNICEF wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni i zezwolenia na pomoc dzieciom.

Dzieciom w Strefie Gazy kończy się czas

© UNICEF / Hassan Islyeh

Setki tysięcy dzieci i ich rodzin są zmuszone do ucieczki z północnej Gazy przed zbliżającymi się atakami. Są to następstwa wielu bombardowań Strefy Gazy po brutalnych atakach z 7 października 2023 r. Według doniesień po ponad tygodniu od rozpoczęcia ataków zginęły setki dzieci, a tysiące zostało rannych.

Sytuacja dzieci i ich rodzin jest katastrofalna. Z powodu nieustających bombardowań są oni wysiedlani ze swoich miejsc zamieszkania, jednocześnie nie mając gdzie się ukryć przed niebezpieczeństwem. Natychmiastowe zawieszenie broni i dostęp do pomocy humanitarnej są kluczowe, aby dać dzieciom w Strefie Gazy szansę na przetrwanie. Najmłodsi potrzebują natychmiastowego wsparcia, niezależnie od tego kim są i gdzie się znajdują. Dla nich liczy się każda minuta.

Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

Domy i kluczowa infrastruktura publiczna w Strefie Gazy leżą w gruzach. Ponad 423 tys. osób opuściło już swoje domy. Niektórzy schronili się w szkołach lub szpitalach, z których część została uszkodzona w wyniku ataków. Dwa główne szpitale są przepełnione, kończą się im zasoby, a ponadto dostały zaledwie kilka godzin na przeniesienie pacjentów i personelu na południe. 

Obecnie ludność cywilna praktycznie nie ma możliwości opuszczenia Strefy Gazy.

Dzieciom w Strefie Gazy kończy się czas

© UNICEF / Hassan Islyeh

Pracownicy UNICEF na bieżąco reagują na najpilniejsze potrzeby dzieci w całej Strefie Gazy, ale dostęp do nich staje się coraz trudniejszy i niebezpieczny. Pracowników humanitarnych ostrzeżono, aby opuścili miasto, ale personel UNICEF pozostanie w południowej Gazie i nadal będzie zapewniać wsparcie potrzebującym dzieciom.

Wszystkie dzieci muszą być chronione i nigdy nie mogą być ofiarami ataków zbrojnych. Ponawiamy wezwanie Sekretarza Generalnego ONZ do odwołania nakazu opuszczenia północnej Gazy przez ponad milion palestyńskich cywilów i podjęcia wszelkich możliwych kroków w celu zapewnienia im bezpieczeństwa i ochrony.

Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

UNICEF rozdysponował prawie wszystkie przygotowane zapasy i pracuje nad utrzymaniem funkcjonowania jedynego działającego punktu odsalania w Strefie Gazy, który zapewnia dostęp do bezpiecznej wody pitnej dla 75 tys. osób. Niestety bez odpowiednich zasobów, w tym paliwa, punkt może wkrótce przestać działać. Dostarczono również środki medyczne i leki do szpitali, ale biorąc pod uwagę liczbę poszkodowanych, to zaopatrzenie szybko się wyczerpie.

Dzieciom w Strefie Gazy kończy się czas

© UNICEF / Hassan Islyeh

Zobacz również

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Dyskusje, debaty, warsztaty, spacery edukacyjne, pokazy i gry – to wszystko towarzyszyło finałowi, który odbył się w dniach 22-24 maja 2025 w Koninie.

Więcej
6 poważnych naruszeń praw dziecka  w trakcie wojny

6 poważnych naruszeń praw dziecka w trakcie wojny

Podczas konfliktów zbrojnych dzieci powinny być chronione, a stają się celem ataków. Skutki działań wojennych rzutują na wiele aspektów ich życia: bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, a nawet dietę i dostęp do pełnowartościowych produktów.

Więcej
Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Bezpieczeństwem i dobrobytem psychicznym młodych w sieci zajął się pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży, którego organizację aktywnie wsparł UNICEF Polska.

Więcej