Dzień Bezpiecznego Internetu: UNICEF apeluje o wspólne działania zapobiegające dręczeniu młodzieży w sieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Dzień Bezpiecznego Internetu

W Polsce 99,2% młodych ludzi korzysta z Internetu.

Warszawa, 5 lutego 2019 r. – W Dzień Bezpiecznego Internetu UNICEFostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z wirtualnej rzeczywistości. Przemoc i dręczenie w Internecie może dotknąć każdego, szczególnie młodzież. W Polsce 99,2% młodych ludzi w wieku 15-24 korzysta z sieci. Organizacja zaapelowała o wspólne działania zapobiegające przemocy wobec dzieci i młodzieży online.

 

UNICEF w ostatnim czasie przeprowadził badanie ankietowe wśród młodych ludzi. W ciągu zaledwie pięciu tygodni ze 160 krajów świata do organizacji wpłynęło ponad milion odpowiedzi. Młodzież opowiedziała w nich, w jaki sposób oni, ich rodzice, nauczyciele i liderzy polityczni mogą zapewnić bezpieczeństwo w Internecie. Przede wszystkim wskazano na życzliwość jako główny czynnik przeciwdziałający przemocy i dręczeniu w wirtualnej rzeczywistości.

 

To, co usłyszeliśmy od dzieci i młodzieży z całego świata jest jasne: w Internecie nie ma życzliwości, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Dlatego w Dzień Bezpiecznego Internetu UNICEF powtarza słowa młodych ludzi i apeluje o życzliwość
w sieci oraz podjęcie działań, które uczynią wirtualną rzeczywistość bezpiecznym miejscem dla wszystkich.

 

Według danych UNESCO, w krajach bogatych odsetek dzieci i młodzieży, które doświadczają przypadków dręczenia w Internecie waha się od 5% do 21%. Dziewczęta wydają się być bardziej narażone na przemoc online niż chłopcy. Na całym świecie 70,6% młodych ludzi
w wieku 15-24 korzysta z Internetu.

 

Dręczenie w sieci może wyrządzić ogromną krzywdę, ponieważ w krótkim czasie może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i pozostać w Internecie w nieskończoność, wirtualnie „podążając” za ofiarami przez całe ich życie. Ofiary cyberprzemocy, częściej niż ich rówieśnicy, piją alkohol i zażywają narkotyki oraz opuszczają szkołę. Przemoc wpływa także na pogorszenie wyników w nauce, obniżenie poczucia własnej wartości i problemy zdrowotne.
W skrajnych przypadkach dręczenie w Internecie doprowadziło do samobójstwa.

 

30 lat od uchwalenia Konwencji o prawach dziecka i stworzenia Internetu nadszedł czas dla rządów państw, rodzin, środowiska akademickiego, a zwłaszcza dla prywatnego sektora, aby postawić dzieci i młodzież w centrum polityk cyfrowych, mówi Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Chroniąc dzieci przed najgorszym, co Internet ma do zaoferowania i rozszerzając dostęp do bezpiecznych treści, możemy wspólnie przechylić szalę w stronę dobra, dodaje Marek Krupiński.

 

###

Dane dotyczące dostępu dzieci i młodzieży do Internetu pochodzą od Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) - ITU ICT Facts and Figures 2017.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej