Dzień Bezpiecznego Internetu: UNICEF apeluje o wspólne działania zapobiegające dręczeniu młodzieży w sieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Dzień Bezpiecznego Internetu

W Polsce 99,2% młodych ludzi korzysta z Internetu.

Warszawa, 5 lutego 2019 r. – W Dzień Bezpiecznego Internetu UNICEFostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z wirtualnej rzeczywistości. Przemoc i dręczenie w Internecie może dotknąć każdego, szczególnie młodzież. W Polsce 99,2% młodych ludzi w wieku 15-24 korzysta z sieci. Organizacja zaapelowała o wspólne działania zapobiegające przemocy wobec dzieci i młodzieży online.

 

UNICEF w ostatnim czasie przeprowadził badanie ankietowe wśród młodych ludzi. W ciągu zaledwie pięciu tygodni ze 160 krajów świata do organizacji wpłynęło ponad milion odpowiedzi. Młodzież opowiedziała w nich, w jaki sposób oni, ich rodzice, nauczyciele i liderzy polityczni mogą zapewnić bezpieczeństwo w Internecie. Przede wszystkim wskazano na życzliwość jako główny czynnik przeciwdziałający przemocy i dręczeniu w wirtualnej rzeczywistości.

 

To, co usłyszeliśmy od dzieci i młodzieży z całego świata jest jasne: w Internecie nie ma życzliwości, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Dlatego w Dzień Bezpiecznego Internetu UNICEF powtarza słowa młodych ludzi i apeluje o życzliwość
w sieci oraz podjęcie działań, które uczynią wirtualną rzeczywistość bezpiecznym miejscem dla wszystkich.

 

Według danych UNESCO, w krajach bogatych odsetek dzieci i młodzieży, które doświadczają przypadków dręczenia w Internecie waha się od 5% do 21%. Dziewczęta wydają się być bardziej narażone na przemoc online niż chłopcy. Na całym świecie 70,6% młodych ludzi
w wieku 15-24 korzysta z Internetu.

 

Dręczenie w sieci może wyrządzić ogromną krzywdę, ponieważ w krótkim czasie może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i pozostać w Internecie w nieskończoność, wirtualnie „podążając” za ofiarami przez całe ich życie. Ofiary cyberprzemocy, częściej niż ich rówieśnicy, piją alkohol i zażywają narkotyki oraz opuszczają szkołę. Przemoc wpływa także na pogorszenie wyników w nauce, obniżenie poczucia własnej wartości i problemy zdrowotne.
W skrajnych przypadkach dręczenie w Internecie doprowadziło do samobójstwa.

 

30 lat od uchwalenia Konwencji o prawach dziecka i stworzenia Internetu nadszedł czas dla rządów państw, rodzin, środowiska akademickiego, a zwłaszcza dla prywatnego sektora, aby postawić dzieci i młodzież w centrum polityk cyfrowych, mówi Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Chroniąc dzieci przed najgorszym, co Internet ma do zaoferowania i rozszerzając dostęp do bezpiecznych treści, możemy wspólnie przechylić szalę w stronę dobra, dodaje Marek Krupiński.

 

###

Dane dotyczące dostępu dzieci i młodzieży do Internetu pochodzą od Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) - ITU ICT Facts and Figures 2017.

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej