UNICEF alarmuje: 23 miliony dzieci bez dostępu do rutynowych szczepień

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska | Z okazji Światowego Dnia Walki z Polio, UNICEF przypomina o trwającej, globalnej walce z tą chorobą.

© UNICEF/Dejongh

Z okazji Światowego Dnia Walki z Polio, UNICEF przypomina o trwającej, globalnej walce z tą chorobą. Polio to wirusowa choroba zakaźna, która może prowadzić do śmierci lub niepełnosprawności.

Już w 1988 r. pracownicy ochrony zdrowia, samorządy lokalne i globalni partnerzy podjęli ambitną misję: obiecali wyeliminować wszystkie formy wirusa polio. Dzięki intensywnym inwestycjom i zaangażowaniu politycznemu, świat jest coraz bliżej zwalczenia wirusa. UNICEF i partnerzy dokładają wszelkich starań, aby wyeliminować polio, tak aby żadne dziecko już nigdy nie straciło zdrowia i życia przez tę chorobę.

Choć walka z polio trwa od lat, to wciąż stanowi realne zagrożenie i zbiera śmiertelne żniwo wśród najmłodszych. 

Zagrożone są obecnie 23 miliony dzieci na całym świecie, które w 2020 r. straciły dostęp do podstawowych szczepień, w tym przeciwko polio i odrze. To najwyższa liczba od 2009 r. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia COVID-19. 

Wyzwania w walce z polio skłoniły UNICEF i jego partnerów do opracowania Strategii Eradykacji Polio na lata 2022-2026. Jej celem jest przezwyciężenie przeszkód w zwalczaniu wirusa.

Niebagatelną rolę w promocji szczepień przeciwko polio odgrywają kobiety. Jako naukowcy, liderki polityczne, darczyńcy i orędowniczki wyeliminowania polio, aktywnie angażują się w budowanie świadomości społecznej na temat szczepień. UNICEF wraz z partnerami wdraża strategię walki z polio, która bierze pod uwagę rolę kobiet, wspiera je i wzmacnia ich kompetencje na każdym etapie.

UNICEF apeluje do rządów państw, darczyńców, organizacji i społeczności lokalnych o większe zaangażowanie oraz wsparcie w walce z polio. 

Każdy może przyczynić się do ochrony zdrowia i życia dzieci. UNICEF Polska zachęca do podarowania najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie szczepionki przeciw polio w ramach programu „Prezenty bez Pudła”. Więcej informacji na stronie: https://unicef.pl/chce-pomoc/prezenty-bez-pudla/zdrowie/szczepionki-przeciw-polio 

Światowy Dzień Walki z Polio przypada co roku, 24 października. W tygodniu od 24 do 28 października 2021 r. UNICEF przypomina, jak groźna jest to choroba i zachęca do zwiększenia działań na rzecz wyeliminowania polio na całym świecie.  
 

Zobacz również

Cięcia finansowania zagrażają szczepieniom dzieci

Cięcia finansowania zagrażają szczepieniom dzieci

W ciągu ostatnich 50 lat szczepienia uratowały 150 mln osób. Dzięki szczepionkom można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować występowanie chorób, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych. Jednak cięcia finansowania globalnej opieki zdrowotnej zagrażają tym osiągnięciom.

Więcej
Zapomniane choroby wracają i ponownie zagrażają życiu dzieci

Zapomniane choroby wracają i ponownie zagrażają życiu dzieci

Szczepionki są najbezpieczniejszą na świecie metodą ochrony dzieci przed chorobami zagrażającymi życiu. Co roku zapobiegają śmierci nawet trzech milionów najmłodszych. Pomimo korzyści płynących z tej formy ochrony zdrowia, po raz pierwszy od trzech dekad jesteśmy świadkami największego, trwałego spadku wskaźników wyszczepialności dzieci.

Więcej
5 faktów o wirusie HPV

5 faktów o wirusie HPV

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV odgrywają kluczową rolę w eliminacji raka szyjki macicy, ale miliony dziewcząt nadal nie mają do nich dostępu.

Więcej