UNICEF alarmuje: 23 miliony dzieci bez dostępu do rutynowych szczepień

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska | Z okazji Światowego Dnia Walki z Polio, UNICEF przypomina o trwającej, globalnej walce z tą chorobą.

© UNICEF/Dejongh

Z okazji Światowego Dnia Walki z Polio, UNICEF przypomina o trwającej, globalnej walce z tą chorobą. Polio to wirusowa choroba zakaźna, która może prowadzić do śmierci lub niepełnosprawności.

Już w 1988 r. pracownicy ochrony zdrowia, samorządy lokalne i globalni partnerzy podjęli ambitną misję: obiecali wyeliminować wszystkie formy wirusa polio. Dzięki intensywnym inwestycjom i zaangażowaniu politycznemu, świat jest coraz bliżej zwalczenia wirusa. UNICEF i partnerzy dokładają wszelkich starań, aby wyeliminować polio, tak aby żadne dziecko już nigdy nie straciło zdrowia i życia przez tę chorobę.

Choć walka z polio trwa od lat, to wciąż stanowi realne zagrożenie i zbiera śmiertelne żniwo wśród najmłodszych. 

Zagrożone są obecnie 23 miliony dzieci na całym świecie, które w 2020 r. straciły dostęp do podstawowych szczepień, w tym przeciwko polio i odrze. To najwyższa liczba od 2009 r. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia COVID-19. 

Wyzwania w walce z polio skłoniły UNICEF i jego partnerów do opracowania Strategii Eradykacji Polio na lata 2022-2026. Jej celem jest przezwyciężenie przeszkód w zwalczaniu wirusa.

Niebagatelną rolę w promocji szczepień przeciwko polio odgrywają kobiety. Jako naukowcy, liderki polityczne, darczyńcy i orędowniczki wyeliminowania polio, aktywnie angażują się w budowanie świadomości społecznej na temat szczepień. UNICEF wraz z partnerami wdraża strategię walki z polio, która bierze pod uwagę rolę kobiet, wspiera je i wzmacnia ich kompetencje na każdym etapie.

UNICEF apeluje do rządów państw, darczyńców, organizacji i społeczności lokalnych o większe zaangażowanie oraz wsparcie w walce z polio. 

Każdy może przyczynić się do ochrony zdrowia i życia dzieci. UNICEF Polska zachęca do podarowania najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie szczepionki przeciw polio w ramach programu „Prezenty bez Pudła”. Więcej informacji na stronie: https://unicef.pl/chce-pomoc/prezenty-bez-pudla/zdrowie/szczepionki-przeciw-polio 

Światowy Dzień Walki z Polio przypada co roku, 24 października. W tygodniu od 24 do 28 października 2021 r. UNICEF przypomina, jak groźna jest to choroba i zachęca do zwiększenia działań na rzecz wyeliminowania polio na całym świecie.  
 

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej