Na pierwszej linii w walce z polio

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska - Na pierwszej linii w walce z polio

© UNICEF/Shah

Dzięki wysiłkom podjętym na całym świecie na rzecz eliminacji polio, liczba przypadków choroby wśród dzieci zmniejszyła się o 99,9% w ciągu ostatnich 30 lat.

Tegoroczny Światowy Dzień Walki z Polio wypada w niełatwym momencie dla programu eliminacji polio. Chociaż niedawne przyznanie Afryce certyfikatu dla regionu wolnego od dzikiego typu wirusa polio stanowi ważny krok na drodze do świata wolnego od polio, nadal stoją przed nami wyzwania dla całkowitego wykorzenienia tej choroby.

Wirus dzikiego polio nadal rozprzestrzenia się i wpływa na zdrowie coraz większej liczby dzieci w Pakistanie i Afganistanie. Ponadto rzadka postać wirusa polio występująca w niedostatecznie zaszczepionych społecznościach, w których występują złe warunki sanitarne, nadal prowadzi do paraliżu u dzieci w niektórych częściach Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Jednocześnie trwająca pandemia COVID-19 przerwała kampanie szczepień i jeszcze bardziej zwiększyła rozprzestrzenianie się wirusa polio wśród dzieci.

W tym dniu warto podkreślić wysiłki rządów, pracowników służby zdrowia i lokalnych społeczności, jakie podejmują na rzecz zwalczania polio w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

UNICEF Polska - Polio jest zagrożeniem dla każdego dziecka

© UNICEF/UN0353280/Shah

W ekstremalnych upałach, w mieście Kandahar w południowym Afganistanie, 24-letnia działaczka społeczna – Anis Faizy, odwiedza lokalne domostwa, gdzie rozmawia z rodzinami, odmawiającymi szczepień swoich dzieci przeciwko polio. Zawsze towarzyszy jej uśmiech na twarzy, kiedy w ciepły sposób rozmawia z przedstawicielami lokalnej społeczności. Anis jest wykwalifikowaną położną, a obecnie kieruje zespołem 56 pracowników środowiskowych w swojej okolicy. 

„Chcę pomagać moim rodakom. Polio jest zagrożeniem dla każdego dziecka i powinniśmy je wyeliminować." - mówi Anis.

„Spotkałam się z wieloma trudnymi sytuacjami, gdzie rodziny odmawiały swoim dzieciom szczepienia przeciwko polio.” – dodaje. Kobieta odmówiła zaszczepienia swojej młodszej siostry. Po roku siostra zmarła na odrę, ponieważ nie została zaszczepiona. Teraz ta sama kobieta ma córeczkę i już zabiera dziecko do ośrodka zdrowia na szczepienia. Niestety, lekcja była dla niej bardzo  trudna i bolesna.”

Anis uważa, że w kwestii wyeliminowania polio w Afganistanie, jest jeszcze dużo do zrobienia. „Potrzebujemy lepszych usług z zakresu ochrony zdrowia oraz usług sanitarnych, jak również nadal konieczne jest rozwijanie relacji z lokalnymi władzami, aby rodziny zaakceptowały szczepionki.” – mówi kobieta, „Będę nadal ciężko pracować, aby każde dziecko mogło chodzić, uczęszczać do szkoły i zdrowo rosnąć. Jest to cel całej społeczności na rzecz przyszłych pokoleń”- podsumowuje Anis.

UNICEF - promowanie praktyki prawidłowego mycia rąk

© UNICEF/UN0352740/UNICEF Afghanistan

W Afganistanie, Pakistanie, Nigerii i wielu innych krajach Afryki i Azji, tysiące pracowników społecznych oraz służby zdrowia, wspieranych przez UNICEF wraz z partnerami, nadal promuje praktyki prawidłowego mycia rąk, zachowanie dystansu społecznego, zwalcza dezinformację, rozprowadza mydło i zgłasza występowanie przypadków polio. 

Ważną rolę w promowaniu szczepień przeciwko polio odgrywają właśnie kobiety. Na przykład w niektórych społecznościach, w których normy kulturowe uniemożliwiają mężczyznom wchodzenie do gospodarstw domowych, kobiety są na pierwszej linii, budując zaufanie społeczności i docierając do wszystkich dzieci. Obecnie kobiety działające na rzecz wyeliminowania polio, stanowią 99% siły roboczej w Nigerii, 89% w Pakistanie i 43% w Afganistanie.

Dzięki wysiłkom podjętym na całym świecie na rzecz eliminacji polio, liczba przypadków choroby wśród dzieci zmniejszyła się o 99,9% w ciągu ostatnich 30 lat. UNICEF kupuje i dostarcza szczepionki dla niemal połowy dzieci na świecie. UNICEF Polska od wielu lat realizuje program „Prezenty bez Pudła”, w którym można zakupić szczepionkę przeciw polio, dostarczaną następnie przez UNICEF do najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Koszt 60 szczepionek to zaledwie 42,00 zł. Więcej informacji

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej