Dziewczęta w cyfrowym świecie. UNICEF obchodzi Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dziewczęta w cyfrowym świecie

© UNICEF/Vladimir Zivojinovic

Dziewczęta na całym świecie znacznie rzadziej niż chłopcy mają dostęp do narzędzi cyfrowych. W tym roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt, UNICEF wskazuje na wyzwania w korzystaniu z internetu, z jakimi mierzą się dziewczęta.

Na skutek pandemii COVID-19 życie milionów dzieci ograniczyło się do ich domów i ekranów. Dla wielu z nich bycie online szybko stało się jedynym sposobem na zabawę, kontakty rówieśnicze i naukę. Pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój platform cyfrowych służących do edukacji czy pracy. Nie ma wątpliwości, że internet i nowoczesne technologie będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w życiu milionów dzieci. 

Jednocześnie pandemia COVID-19 uwydatniła wyzwania dla dziewcząt w dostępie do treści online. UNICEF szacuje, że na całym świecie ponad 2,2 mld ludzi poniżej 25. roku życia nie ma dostępu do internetu w domu, z czego większość stanowią właśnie dziewczęta. Największa różnica między płciami w korzystaniu z internetu jest w krajach najsłabiej rozwiniętych. Wynosi ona aż 43%. 

Nie ulega wątpliwości, że równomierny i sprawiedliwy dostęp do cyfrowego świata jest siłą napędową wzrostu gospodarczego i konkurencyjnego biznesu. Niestety w 2/3 krajów na świecie odsetek kobiet wśród absolwentów nauk przyrodniczo-techniczno-matematycznych (STEM) wynosi poniżej 15%. Jednocześnie tylko co piąty specjalista do spraw sztucznej inteligencji jest kobietą.
Przepaść cyfrowa między chłopcami, a dziewczętami to rzeczywistość. Umożliwienie dostępu do internetu i narzędzi online pozwoli całemu pokoleniu dziewcząt – niezależnie od rasy, pochodzenia, języka, zdolności czy statusu ekonomicznego – w pełni wykorzystać swój potencjał.

Niestety, czasem zapewnienie samego dostępu do internetu nie wystarcza. Zdarza się, że nawet jeśli dzieci mają w domu połączenie z internetem, mogą nie być w stanie z niego korzystać. Wynika to z presji wykonywania obowiązków domowych lub pracy, braku wystarczającej liczby urządzeń w gospodarstwie domowym lub braku umiejętności korzystania z internetu. Ważnym aspektem jest także niedostateczne przygotowanie rodziców do zapewnienia swoim dzieciom bezpieczeństwa online. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt, który co roku przypada 11 października, UNICEF podkreślił, że efektywne korzystanie z narzędzi online musi być wspólnym wysiłkiem wielu podmiotów, państw, świata biznesu i samych rodzin. Inwestycja w dzieci to inwestycja w naszą przyszłość. 

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej