Dziewczęta w cyfrowym świecie. UNICEF obchodzi Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dziewczęta w cyfrowym świecie

© UNICEF/Vladimir Zivojinovic

Dziewczęta na całym świecie znacznie rzadziej niż chłopcy mają dostęp do narzędzi cyfrowych. W tym roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt, UNICEF wskazuje na wyzwania w korzystaniu z internetu, z jakimi mierzą się dziewczęta.

Na skutek pandemii COVID-19 życie milionów dzieci ograniczyło się do ich domów i ekranów. Dla wielu z nich bycie online szybko stało się jedynym sposobem na zabawę, kontakty rówieśnicze i naukę. Pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój platform cyfrowych służących do edukacji czy pracy. Nie ma wątpliwości, że internet i nowoczesne technologie będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w życiu milionów dzieci. 

Jednocześnie pandemia COVID-19 uwydatniła wyzwania dla dziewcząt w dostępie do treści online. UNICEF szacuje, że na całym świecie ponad 2,2 mld ludzi poniżej 25. roku życia nie ma dostępu do internetu w domu, z czego większość stanowią właśnie dziewczęta. Największa różnica między płciami w korzystaniu z internetu jest w krajach najsłabiej rozwiniętych. Wynosi ona aż 43%. 

Nie ulega wątpliwości, że równomierny i sprawiedliwy dostęp do cyfrowego świata jest siłą napędową wzrostu gospodarczego i konkurencyjnego biznesu. Niestety w 2/3 krajów na świecie odsetek kobiet wśród absolwentów nauk przyrodniczo-techniczno-matematycznych (STEM) wynosi poniżej 15%. Jednocześnie tylko co piąty specjalista do spraw sztucznej inteligencji jest kobietą.
Przepaść cyfrowa między chłopcami, a dziewczętami to rzeczywistość. Umożliwienie dostępu do internetu i narzędzi online pozwoli całemu pokoleniu dziewcząt – niezależnie od rasy, pochodzenia, języka, zdolności czy statusu ekonomicznego – w pełni wykorzystać swój potencjał.

Niestety, czasem zapewnienie samego dostępu do internetu nie wystarcza. Zdarza się, że nawet jeśli dzieci mają w domu połączenie z internetem, mogą nie być w stanie z niego korzystać. Wynika to z presji wykonywania obowiązków domowych lub pracy, braku wystarczającej liczby urządzeń w gospodarstwie domowym lub braku umiejętności korzystania z internetu. Ważnym aspektem jest także niedostateczne przygotowanie rodziców do zapewnienia swoim dzieciom bezpieczeństwa online. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt, który co roku przypada 11 października, UNICEF podkreślił, że efektywne korzystanie z narzędzi online musi być wspólnym wysiłkiem wielu podmiotów, państw, świata biznesu i samych rodzin. Inwestycja w dzieci to inwestycja w naszą przyszłość. 

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej