Dziewczęta w cyfrowym świecie. UNICEF obchodzi Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dziewczęta w cyfrowym świecie

© UNICEF/Vladimir Zivojinovic

Dziewczęta na całym świecie znacznie rzadziej niż chłopcy mają dostęp do narzędzi cyfrowych. W tym roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt, UNICEF wskazuje na wyzwania w korzystaniu z internetu, z jakimi mierzą się dziewczęta.

Na skutek pandemii COVID-19 życie milionów dzieci ograniczyło się do ich domów i ekranów. Dla wielu z nich bycie online szybko stało się jedynym sposobem na zabawę, kontakty rówieśnicze i naukę. Pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój platform cyfrowych służących do edukacji czy pracy. Nie ma wątpliwości, że internet i nowoczesne technologie będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w życiu milionów dzieci. 

Jednocześnie pandemia COVID-19 uwydatniła wyzwania dla dziewcząt w dostępie do treści online. UNICEF szacuje, że na całym świecie ponad 2,2 mld ludzi poniżej 25. roku życia nie ma dostępu do internetu w domu, z czego większość stanowią właśnie dziewczęta. Największa różnica między płciami w korzystaniu z internetu jest w krajach najsłabiej rozwiniętych. Wynosi ona aż 43%. 

Nie ulega wątpliwości, że równomierny i sprawiedliwy dostęp do cyfrowego świata jest siłą napędową wzrostu gospodarczego i konkurencyjnego biznesu. Niestety w 2/3 krajów na świecie odsetek kobiet wśród absolwentów nauk przyrodniczo-techniczno-matematycznych (STEM) wynosi poniżej 15%. Jednocześnie tylko co piąty specjalista do spraw sztucznej inteligencji jest kobietą.
Przepaść cyfrowa między chłopcami, a dziewczętami to rzeczywistość. Umożliwienie dostępu do internetu i narzędzi online pozwoli całemu pokoleniu dziewcząt – niezależnie od rasy, pochodzenia, języka, zdolności czy statusu ekonomicznego – w pełni wykorzystać swój potencjał.

Niestety, czasem zapewnienie samego dostępu do internetu nie wystarcza. Zdarza się, że nawet jeśli dzieci mają w domu połączenie z internetem, mogą nie być w stanie z niego korzystać. Wynika to z presji wykonywania obowiązków domowych lub pracy, braku wystarczającej liczby urządzeń w gospodarstwie domowym lub braku umiejętności korzystania z internetu. Ważnym aspektem jest także niedostateczne przygotowanie rodziców do zapewnienia swoim dzieciom bezpieczeństwa online. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt, który co roku przypada 11 października, UNICEF podkreślił, że efektywne korzystanie z narzędzi online musi być wspólnym wysiłkiem wielu podmiotów, państw, świata biznesu i samych rodzin. Inwestycja w dzieci to inwestycja w naszą przyszłość. 

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej