Dziewięć lat wojny w Syrii. Sytuacja dzieci jest nadal dramatyczna – alarmuje UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
aktualność_13.03.20

Warszawa, 12 marca 2020 r.

15 marca minie dziewięć lat od wybuchu wojny w Syrii. Konflikt, który wciąż eskaluje, pochłonął tysiące ofiar i jest jednym z najbardziej brutalnych w najnowszej historii. W najgorszej sytuacji są najmłodsi.Każde syryjskie dziecko, które nie ukończyło 9. roku życia nie zna innej rzeczywistości niż wojna, przemoc, przesiedlenie i strach.

Od niemal dekady wojna w Syrii odciska swoje piętno na życiu najmłodszych i ich dzieciństwie. W samej Syrii pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 5 mln dzieci. Tylko w ubiegłym roku w Syrii zostało zabitych niemal 900 dzieci. Ponad 70% z nich w północno-zachodniej części kraju.

Od początku wojny w Syrii w 2011 r. na świat przyszło niemal 6 mln syryjskich dzieci. Wiele z nich straciło zdrowie i życie, zostało zmuszonych do pracy czy zrekrutowanych do grup zbrojnych. Celem ataków jest także infrastruktura cywilna. Tylko w ubiegłym roku 93 razy strony konfliktu atakowały placówki edukacyjne. Ucierpiało tyle samo ośrodków medycznych, a w kraju funkcjonuje jedynie połowa szpitali.

Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w północno-zachodniej części Syrii, gdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy 600 tysięcy dzieci musiało opuścić swoje domy. UNICEF jest na miejscu i niesie wsparcie. Od początku roku organizacja wysłała w ten region kraju 100 ciężarówek z pomocą, m.in. ciepłą odzieżą, środkami higienicznymi czy żywnością wysokoenergetyczną. Pracownicy UNICEF wraz z organizacjami lokalnymi wykonują na miejscu heroiczną pracę – często pomimo realnego zagrożenia dla własnego zdrowia i życia.

Wojna ma także ogromny wpływ na kraje sąsiadujące. 97% wszystkich uchodźców z Syrii znalazło schronienie w zaledwie pięciu krajach: Jordanii, Libanie, Turcji, Iraku i Egipcie. Łącznie przebywa tam 2,5 mln dzieci-uchodźców z Syrii. Często żyją w bardzo trudnych warunkach i są narażone na wykluczenie społeczne oraz dyskryminację.

UNICEF apeluje do stron konfliktu o wstrzymanie działań zbrojnych i umożliwienie dostępu organizacjom humanitarnym do osób poszkodowanych. Organizacja kieruje także apel do darczyńców o wsparcie finansowe. Poprzez stronę unicef.pl/syria można przekazać darowiznę na pomoc dzieciom w tym kraju. Każdy z nas może uratować zdrowie i życie dziecka z Syrii oraz dać mu szansę na realizację swojego pełnego potencjału.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej