Dziewięć lat wojny w Syrii. Sytuacja dzieci jest nadal dramatyczna – alarmuje UNICEF
Warszawa, 12 marca 2020 r.
15 marca minie dziewięć lat od wybuchu wojny w Syrii. Konflikt, który wciąż eskaluje, pochłonął tysiące ofiar i jest jednym z najbardziej brutalnych w najnowszej historii. W najgorszej sytuacji są najmłodsi.Każde syryjskie dziecko, które nie ukończyło 9. roku życia nie zna innej rzeczywistości niż wojna, przemoc, przesiedlenie i strach.
Od niemal dekady wojna w Syrii odciska swoje piętno na życiu najmłodszych i ich dzieciństwie. W samej Syrii pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 5 mln dzieci. Tylko w ubiegłym roku w Syrii zostało zabitych niemal 900 dzieci. Ponad 70% z nich w północno-zachodniej części kraju.
Od początku wojny w Syrii w 2011 r. na świat przyszło niemal 6 mln syryjskich dzieci. Wiele z nich straciło zdrowie i życie, zostało zmuszonych do pracy czy zrekrutowanych do grup zbrojnych. Celem ataków jest także infrastruktura cywilna. Tylko w ubiegłym roku 93 razy strony konfliktu atakowały placówki edukacyjne. Ucierpiało tyle samo ośrodków medycznych, a w kraju funkcjonuje jedynie połowa szpitali.
Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w północno-zachodniej części Syrii, gdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy 600 tysięcy dzieci musiało opuścić swoje domy. UNICEF jest na miejscu i niesie wsparcie. Od początku roku organizacja wysłała w ten region kraju 100 ciężarówek z pomocą, m.in. ciepłą odzieżą, środkami higienicznymi czy żywnością wysokoenergetyczną. Pracownicy UNICEF wraz z organizacjami lokalnymi wykonują na miejscu heroiczną pracę – często pomimo realnego zagrożenia dla własnego zdrowia i życia.
Wojna ma także ogromny wpływ na kraje sąsiadujące. 97% wszystkich uchodźców z Syrii znalazło schronienie w zaledwie pięciu krajach: Jordanii, Libanie, Turcji, Iraku i Egipcie. Łącznie przebywa tam 2,5 mln dzieci-uchodźców z Syrii. Często żyją w bardzo trudnych warunkach i są narażone na wykluczenie społeczne oraz dyskryminację.
UNICEF apeluje do stron konfliktu o wstrzymanie działań zbrojnych i umożliwienie dostępu organizacjom humanitarnym do osób poszkodowanych. Organizacja kieruje także apel do darczyńców o wsparcie finansowe. Poprzez stronę unicef.pl/syria można przekazać darowiznę na pomoc dzieciom w tym kraju. Każdy z nas może uratować zdrowie i życie dziecka z Syrii oraz dać mu szansę na realizację swojego pełnego potencjału.