Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

© UNICEF/UN0735862/Karimi

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania  wszystkimi jego członków. Prawa człowieka powinny być przestrzegane wobec wszystkich w równym stopniu, bez względu na płeć, wiek, status materialny, kolor skóry i wyznanie. 

W odstępie zaledwie kilku dni talibskie władze najpierw odebrały młodym kobietom prawo do edukacji wyższej, a potem zakazały pracy w Afganistanie wszystkim kobietom zatrudnionym w organizacjach pozarządowych. 

Edukacja prawem

UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Wydawałoby się, że dostęp do edukacji jest niezbywalnym prawem każdego człowieka. Tymczasem talibskie władze, chcąc zdusić w zarodku problem wykształconych, niezależnych kobiet, przekroczyły kolejną granicę i zakazały kobietom wstępu na uczelnie wyższe. Edukacja jest jednym z podstawowych i kluczowych praw. Nikt nie powinien być jej pozbawiany. 

Dostęp do edukacji w Afganistanie stanowił wyzwanie jeszcze przed przejęciem władzy przez Talibów. Ubóstwo nie pozwalało niektórym rodzinom na posyłanie dzieci do szkół, a nauczyciele nie otrzymywali pensji. Pandemia COVID-19 sprawiła, że szkoły były zamknięte przez wiele miesięcy, a gdy je otworzono, wiele dzieci, przede wszystkim dziewcząt, nie mogło już do nich wrócić. 

Rola organizacji pozarządowych

UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

W Afganistanie, kraju targanym wewnętrznym kryzysem, to właśnie organizacje pozarządowe wspierają lokalne społeczności. Teraz, gdy kobietom zakazano pracy w fundacjach i stowarzyszeniach, zarówno ich przyszłość, jak i życie całych rodzin stoi pod znakiem zapytania. 

Zakaz uderza również bezpośrednio w działania UNICEF. W Afganistanie działamy na rzecz 19 mln obywateli i obywatelek tego kraju, niesiemy pomoc dla ponad 10 mln dzieci. Wydając taki zakaz, Talibowie skutecznie pozbawiają dostępu do usług humanitarnych znaczną część populacji, narażając życie i dobrostan wszystkich Afgańczyków, przede wszystkim kobiet i dzieci.  

Afganistan to jedno z najtrudniejszych miejsc świata do bycia dzieckiem

UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Susze, trzęsienia ziemi, niedożywienie, niedobór wody, choroby zakaźne, niepewna edukacja – to codzienność dzieci, które przychodzą na świat w Afganistanie. Wiele rodzin nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup żywności i ubrań.

97% Afgańczyków żyje poniżej granicy ubóstwa.

Sytuacja humanitarna w Afganistanie uległa znacznemu pogorszeniu wraz z trudnymi wydarzeniami politycznymi i społeczno-gospodarczymi. Po przejęciu władzy przez Talibów problemy jeszcze się pogłębiły. 

Ponad połowa populacji wymaga pomocy humanitarnej 

UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

W Afganistanie 24,4 mln ludzi, w tym 12,9 mln dzieci wymaga pomocy humanitarnej. Stale odnotowuje się zachorowania na odrę, biegunkę, gorączkę denga i COVID-19. Ponad 8 mln ludzi znajduje się w kryzysie żywnościowym, a niedożywienie powoduje 45% zgonów wśród dzieci w kraju. Susza sprawiła, że wyschło ponad 50% źródeł wody w 3 prowincjach. 8 na 10 Afgańczyków pije skażoną bakteriologicznie wodę.  

Sytuacja w kraju jest bardzo trudna, a potrzeby ogromne, dlatego UNICEF w 2023 roku chce przeznaczyć 1,65 mld dolarów na pomoc humanitarną w tym kraju. Musimy mieć jednak szansę dotarcia do tych, którzy potrzebują nas najbardziej.  

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej