Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

© UNICEF/UN0735862/Karimi

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania  wszystkimi jego członków. Prawa człowieka powinny być przestrzegane wobec wszystkich w równym stopniu, bez względu na płeć, wiek, status materialny, kolor skóry i wyznanie. 

W odstępie zaledwie kilku dni talibskie władze najpierw odebrały młodym kobietom prawo do edukacji wyższej, a potem zakazały pracy w Afganistanie wszystkim kobietom zatrudnionym w organizacjach pozarządowych. 

Edukacja prawem

UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Wydawałoby się, że dostęp do edukacji jest niezbywalnym prawem każdego człowieka. Tymczasem talibskie władze, chcąc zdusić w zarodku problem wykształconych, niezależnych kobiet, przekroczyły kolejną granicę i zakazały kobietom wstępu na uczelnie wyższe. Edukacja jest jednym z podstawowych i kluczowych praw. Nikt nie powinien być jej pozbawiany. 

Dostęp do edukacji w Afganistanie stanowił wyzwanie jeszcze przed przejęciem władzy przez Talibów. Ubóstwo nie pozwalało niektórym rodzinom na posyłanie dzieci do szkół, a nauczyciele nie otrzymywali pensji. Pandemia COVID-19 sprawiła, że szkoły były zamknięte przez wiele miesięcy, a gdy je otworzono, wiele dzieci, przede wszystkim dziewcząt, nie mogło już do nich wrócić. 

Rola organizacji pozarządowych

UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

W Afganistanie, kraju targanym wewnętrznym kryzysem, to właśnie organizacje pozarządowe wspierają lokalne społeczności. Teraz, gdy kobietom zakazano pracy w fundacjach i stowarzyszeniach, zarówno ich przyszłość, jak i życie całych rodzin stoi pod znakiem zapytania. 

Zakaz uderza również bezpośrednio w działania UNICEF. W Afganistanie działamy na rzecz 19 mln obywateli i obywatelek tego kraju, niesiemy pomoc dla ponad 10 mln dzieci. Wydając taki zakaz, Talibowie skutecznie pozbawiają dostępu do usług humanitarnych znaczną część populacji, narażając życie i dobrostan wszystkich Afgańczyków, przede wszystkim kobiet i dzieci.  

Afganistan to jedno z najtrudniejszych miejsc świata do bycia dzieckiem

UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Susze, trzęsienia ziemi, niedożywienie, niedobór wody, choroby zakaźne, niepewna edukacja – to codzienność dzieci, które przychodzą na świat w Afganistanie. Wiele rodzin nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup żywności i ubrań.

97% Afgańczyków żyje poniżej granicy ubóstwa.

Sytuacja humanitarna w Afganistanie uległa znacznemu pogorszeniu wraz z trudnymi wydarzeniami politycznymi i społeczno-gospodarczymi. Po przejęciu władzy przez Talibów problemy jeszcze się pogłębiły. 

Ponad połowa populacji wymaga pomocy humanitarnej 

UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

W Afganistanie 24,4 mln ludzi, w tym 12,9 mln dzieci wymaga pomocy humanitarnej. Stale odnotowuje się zachorowania na odrę, biegunkę, gorączkę denga i COVID-19. Ponad 8 mln ludzi znajduje się w kryzysie żywnościowym, a niedożywienie powoduje 45% zgonów wśród dzieci w kraju. Susza sprawiła, że wyschło ponad 50% źródeł wody w 3 prowincjach. 8 na 10 Afgańczyków pije skażoną bakteriologicznie wodę.  

Sytuacja w kraju jest bardzo trudna, a potrzeby ogromne, dlatego UNICEF w 2023 roku chce przeznaczyć 1,65 mld dolarów na pomoc humanitarną w tym kraju. Musimy mieć jednak szansę dotarcia do tych, którzy potrzebują nas najbardziej.  

Zobacz również

5 porad jak radzić sobie ze stresem

5 porad jak radzić sobie ze stresem

Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej