Elektryczne autobusy, tereny zielone w miastach, edukacja klimatyczna w szkołach – młodzi proponują rozwiązania dla klimatu na COP24

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
klimat_dla_mlodych

Warszawa/Katowice, 14 grudnia 2018 r. - Kilkanaście rekomendacji znalazło się w manifeście przygotowanym przez młodych polskich delegatów na COP24. Dokument został dziś zaprezentowany w Katowicach podczas zorganizowanej przez UNICEF Polska oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa debaty „To nie jest klimat dla młodych ludzi”.

Zmiany klimatyczne to najpoważniejsze wyzwanie z jakim przyjdzie się zmierzyć naszemu pokoleniu, mówi 20-letnia Łucja, głos młodych ludzi musi zostać uwzględniony w debacie
o zmianach klimatycznych, dodaje Krzysztof, delegaci na COP24.

25 przedstawicieli młodego pokolenia z różnych regionów Polski przygotowywało przez ostatnie tygodnie zestaw rekomendacji w pięciu obszarach, które mają istotny wpływ na stan środowiska:

  • ochronie bioróżnorodności,
  • ochronie wody i jej zasobów,
  • budowie zrównoważonych miast,
  • rozwijaniu gospodarki o obiegu zamkniętym,
  • nowoczesnej edukacji.

Rezultaty ich pracy zostały zaprezentowane na debacie, odbywającej się w trakcie międzynarodowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Postulaty, zebrane w dokumencie „Klimat dla Młodych” i podpisane przez wszystkich delegatów, przekazano na ręce Przedstawiciela polskiej prezydencji COP24 w Katowicach.
W zestawie rekomendacji znalazły się m.in. propozycje promowania zamkniętych obiegów wody, tworzenie nowych rezerwatów przyrodniczych na Bałtyku, stworzenie systemu kaucyjnego na plastikowe opakowania czy zwiększenie liczby kampanii społecznych poświęconych ochronie klimatu.

Pełną treść dokumentu „Klimat dla Młodych” można znaleźć tutaj.

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

O Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Centrum UNEP/GRID-Warszawa działa jako jeden z kilku ośrodków globalnej sieci GRID (Global Resource Information Database – światowej bazy danych o zasobach Ziemi) utworzonej przez UN Environment (UNEP). UNEP/GRID-Warszawa prowadzi działania wspierające właściwe zarządzanie środowiskiem i ochronę różnorodności biologicznej; propaguje postawę odpowiedzialności za środowisko w społeczeństwie i w biznesie; pozyskuje, przetwarza i udostępnia informacje o środowisku oraz upowszechniania nowoczesne technologie informacyjne, w tym systemy informacji geograficznej (GIS)
i technologie satelitarne. Jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. Centrum UNEP/GRID-Warszawa ma status organizacji pozarządowej.

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej