Eskalacja przemocy w Jemenie. Najbardziej cierpią dzieci

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Eskalacja przemocy w Jemenie. Najbardziej cierpią dzieci

© UNICEF/Gabreez

Rośnie liczba dzieci, które giną na skutek konfliktu w Jemenie. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc. Ted Chaiban, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. 

„Od początku roku doszło do gwałtownej eskalacji przemocy w Jemenie. Według raportów, w tym miesiącu zginęło do tej pory 17 dzieci. To niemal dwukrotnie więcej niż przez cały grudzień. 

Wojna w Jemenie to jeden z najbrutalniejszych konfliktów w najnowszej historii. Dzieci płacą za niego najwyższą cenę. 
UNICEF apeluje do stron konfliktu i tych, którzy mają na nie wpływ, aby cały czas chroniły dzieci. Obszary zamieszkałe przez ludność cywilną nie mogą być celem ataków. Chroniona powinna być również infrastruktura cywilna taka jak szkoły i szpitale. 

Od początku wojny w Jemenie UNICEF potwierdził, że ponad 10 tysięcy dzieci zginęło lub zostało rannych. To jedynie zweryfikowane dane. Faktyczna liczba może być o wiele wyższa. 

Zbyt wiele dzieci pada ofiarą wojny. Wojny, której nie wywołały. Najwyższy czas, aby strony konfliktu powstrzymały przemoc i znalazły polityczne rozwiązanie. To ocali życie dzieci i zapobiegnie tragedii wielu rodzin”, napisał w oświadczeniu Ted Chaiban.

UNICEF Polska zbiera środki na pomoc najmłodszym w Jemenie. Pomóc można poprzez stronę: unicef.pl/jemen. Zebrane w Polsce fundusze zostaną przeznaczone na leczenie niedożywienia u dzieci, leki oraz pomoc ratującą życie.

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej