Ghana jako pierwsza otrzymała szczepionki przeciwko COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Ghana jako pierwsza otrzymała szczepionki przeciwko COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX

© UNICEF/Kokoroko

Oświadczenie Anne-Claire Dufay, Przedstawicielki UNICEF w Ghanie oraz Dra Francisa Kasolo, Przedstawiciela WHO w Ghanie.

W ciągu ostatniego roku ponad 80 700 Ghańczyków zostało zakażonych koronawirusem, a 580 z nich zmarło. Po wielu miesiącach ograniczeń i restrykcji wprowadzonych w tym kraju w związku z pandemią, mieszkańcy Ghany mogą wreszcie z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Moment dostarczenia szczepionek przeciwko COVID-19 do Ghany to historyczna chwila. Szczepienia mają kluczowe znaczenie dla zakończenia pandemii w tym kraju. Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy wspierają inicjatywę COVAX w dostarczaniu bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19.

600 000 szczepionek, które dotarły dziś do Akry są częścią pierwszej transzy dostaw szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej przez Instytut Serologiczny w Indiach. W najbliższych dniach i tygodniach kolejne dostawy szczepionek trafią do innych krajów o niskich i średnich dochodach.

To największa w historii operacja dostaw szczepionek. COVAX planuje w tym roku dostarczyć blisko 2 miliardy dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Jest to bezprecedensowe, ogólnoświatowe działanie na rzecz zapewnienia wszystkim sprawiedliwego dostępu do szczepionek.

Cieszymy się, że Ghana jako pierwszy kraj otrzymał szczepionki przeciwko COVID-19 dzięki inicjatywie COVAX. Gratulujemy rządowi Ghany - zwłaszcza Ministerstwu Zdrowia, Ochronie Zdrowia Ghany i Ministerstwu Informacji - za nieustające wysiłki na rzecz ochrony mieszkańców. UNICEF i WHO potwierdzają zobowiązanie do wspierania kampanii szczepień i działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa, w ścisłej współpracy ze wszystkimi partnerami.

Szczepionki ratują życie. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia i inni pracownicy najbardziej narażeni na zakażenie. W miarę, jak szczepienia będą postępować, będziemy mogli stopniowo wracać do normalności, w tym do lepszego dostępu do usług zdrowotnych, edukacyjnych i ochronnych. 

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej