Ghana jako pierwsza otrzymała szczepionki przeciwko COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Ghana jako pierwsza otrzymała szczepionki przeciwko COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX

© UNICEF/Kokoroko

Oświadczenie Anne-Claire Dufay, Przedstawicielki UNICEF w Ghanie oraz Dra Francisa Kasolo, Przedstawiciela WHO w Ghanie.

W ciągu ostatniego roku ponad 80 700 Ghańczyków zostało zakażonych koronawirusem, a 580 z nich zmarło. Po wielu miesiącach ograniczeń i restrykcji wprowadzonych w tym kraju w związku z pandemią, mieszkańcy Ghany mogą wreszcie z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Moment dostarczenia szczepionek przeciwko COVID-19 do Ghany to historyczna chwila. Szczepienia mają kluczowe znaczenie dla zakończenia pandemii w tym kraju. Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy wspierają inicjatywę COVAX w dostarczaniu bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19.

600 000 szczepionek, które dotarły dziś do Akry są częścią pierwszej transzy dostaw szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej przez Instytut Serologiczny w Indiach. W najbliższych dniach i tygodniach kolejne dostawy szczepionek trafią do innych krajów o niskich i średnich dochodach.

To największa w historii operacja dostaw szczepionek. COVAX planuje w tym roku dostarczyć blisko 2 miliardy dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Jest to bezprecedensowe, ogólnoświatowe działanie na rzecz zapewnienia wszystkim sprawiedliwego dostępu do szczepionek.

Cieszymy się, że Ghana jako pierwszy kraj otrzymał szczepionki przeciwko COVID-19 dzięki inicjatywie COVAX. Gratulujemy rządowi Ghany - zwłaszcza Ministerstwu Zdrowia, Ochronie Zdrowia Ghany i Ministerstwu Informacji - za nieustające wysiłki na rzecz ochrony mieszkańców. UNICEF i WHO potwierdzają zobowiązanie do wspierania kampanii szczepień i działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa, w ścisłej współpracy ze wszystkimi partnerami.

Szczepionki ratują życie. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia i inni pracownicy najbardziej narażeni na zakażenie. W miarę, jak szczepienia będą postępować, będziemy mogli stopniowo wracać do normalności, w tym do lepszego dostępu do usług zdrowotnych, edukacyjnych i ochronnych. 

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej