Globalny Plan Działań Humanitarnych w związku z COVID-19

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNICEF_Globalny_Plan_Działan_Humanitarnych

Wspólne działanie to jedyny sposób na walkę z koronawirusem, podkreśla ONZ uruchamiając Globalny Plan Działań Humanitarnych.

  • Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ ds. Pomocy Humanitarnej ostrzega, że brak pomocy w walce z koronawirusem dla najuboższych krajów może narazić miliony ludzi na niebezpieczeństwo i spowodować, że wirus będzie krążył dookoła globu.
  • ONZ uruchamia plan pomocy o wartości 2 mld dolarów na globalną walkę z COVID-19 w 51 krajach na terenie Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji.
  • Rządy państw zostały wezwane do pełnego wsparcia globalnych działań humanitarnych, przy jednoczesnym utrzymaniu finansowania istniejących apeli humanitarnych. 

Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres ogłosił dziś Globalny Plan Działań Humanitarnych o wartości 2 mld dolarów na walkę z COVID-19 w najuboższych krajach świata. Pomoc ma ochronić miliony ludzi i powtrzymać krążenie koronawirusa dookoła globu.

Na całym świecie potwierdzono niemal 400 tysięcy przypadków koronawirusa, a zmarło ponad 16 tysięcy osób. Teraz wirus dociera do krajów, które już wcześniej borykały się z kryzysem humanitarnym z powodu konfliktu, klęski żywiołowej czy zmian klimatu.

Ogłoszony plan działań ma zostać wdrożony przez agendy ONZ przy wsparciu międzynarodowych i narodowych organizacji pozarządowych. Organizacje wspólnie:

  • dostarczą sprzęt laboratoryjny niezbędny do przeprowadzania testów na obecność wirusa oraz sprzęt medyczny do leczenia pacjentów;
  • zainstalują urządzenia sanitarne w obozach dla uchodźców;
  • uruchomią kampanię informacyjną o tym, jak ochronić siebie i innych przed wirusem;
  • dostarczą produkty pomocowe i pracowników humanitarnych tam, gdzie są teraz najbardziej potrzebni w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres powiedział: COVID-19 zagraża całej ludzkości i dlatego cała ludzkość musi z nim walczyć. Reakcja pojedynczych krajów nie wystarczy. Teraz musimy przyjść z pomocą tym najbardziej zagrożonym – milionom ludzi, którzy nie są w stanie ochronić samych siebie. Jest to kwestia ludzkiej solidarności. Ma to również kluczowe znaczenie w walce z wirusem.

Zastępca Sekretarza Generalnego ds. Pomocy Humanitarnej, Mark Lowcock powiedział: Koronawirus wpłynął na życie wielu ludzi w najbogatszych krajach. Teraz dociera on do miejsc, gdzie ludzie są ofiarami wojen, nie mają dostępu do czystej wody i mydła oraz nie mają nadziei na to, że znajdzie się dla nich szpitalne łóżko, jeśli poważnie zachorują. Pozostawienie najuboższych krajów świata samym sobie byłoby okrutne i nierozsądne. Jeśli pozwolimy, aby koronawirus swobodnie się tam rozprzestrzeniał, narazimy miliony ludzi na śmierć, całe regiony popadną w chaos, a wirus będzie krążył dookoła świata. Kraje, które walczą u siebie z pandemią słusznie stawiają na pierwszym miejscu dobro swoich rodaków. Jednak przykra prawda jest taka, że nie zdołają ochronić własnych obywateli, jeśli nie pomogą teraz w walce z wirusem w najuboższych krajach świata. Naszym priorytetem jest wsparcie tych krajów i ich mieszkańców, których przetrwanie zależy od pomocy humanitarnej.

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział: Wirus rozprzestrzenia się obecnie w krajach ze słabym systemem opieki medycznej, w tym w miejscach dotkniętych kryzysem humanitarnym. Te państwa potrzebują naszego wsparcia w imię solidarności, ale także, aby ochronić nas wszystkich i powstrzymać tę pandemię. Jednocześnie nie wolno nam zwalczać koronawirusa kosztem innych sytuacji kryzysowych w zakresie zdrowia publicznego.

Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore powiedziała: Dzieci są cichymi ofiarami pandemii COVID-19. Ograniczenia w przemieszczaniu się i zamknięte szkoły wpływają na ich edukację, zdrowie psychiczne i dostęp do podstawowych usług medycznych. Ryzyko przemocy i wykorzystania chłopców i dziewcząt jest obecnie większe niż kiedykolwiek. Dla dzieci, które musiały opuścić swoje domy i dla najmłodszych żyjących na obszarach konfliktów, konsekwencje będą tragiczne. Nie możemy zawieść tych dzieci. 

Konferencja ogłaszająca Globalny Plan Działań Humanitarnych odbyła się wirtualnie, a jej uczestnicy łączyli się za pośrednictwem internetu. António Guterres, Mark Lowcock, Tedros Adhanom Ghebreyesus i Henrietta Fore wspólnie zaapelowali do państw członkowskich ONZ o wsparcie w walce z pandemią i powtrzymaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w najuboższych krajach świata. Poprosili także o utrzymanie pomocy dla bieżących działań humanitarnych ONZ, które pomagają przetrwać ponad 100 milionom ludzi na świecie. Ostrzegli państwa członkowskie o konsekwencjach wstrzymania wszelkich działań humanitarnych. Wstrzymanie działań spowoduje, że choroby takie jak cholera, odra czy zapalenie opon mózgowych będą mogły się rozwijać, coraz większa liczba dzieci będzie niedożywiona, a ekstremiści przejmą kontrolę w wielu regionach świata. Taka sytuacja stworzy idealne środowisko do rozwijania się koronawirusa.

UNICEF Polska - Walka z koronawirusem

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej