Głód, susza i wojny zagrażają milionom dzieci na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN057377_Med-Res

Nowy Jork/Dakar/Nairobi/Amman, 28 marca 2017 r. –Miesiąc po ogłoszeniu klęski głodu w Sudanie Południowym życie ponad miliona dzieci w północnowschodniej Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym i Jemenie jest zagrożone suszą i konfliktami zbrojnymi.

Dzieci nie mogą czekać na ogłoszenie kolejnej klęski głodu, powiedział Manuel Fontaine, Dyrektor UNICEF ds. Programów Humanitarnych. Nasze doświadczenia z Somalii z 2011 roku pokazują, że niezliczona liczba dzieci zmarła na skutek niedożywienia zanim została ogłoszona klęska głodu. To nie może się powtórzyć.

Około 22 mln dzieci w czterech krajach cierpi z powodu niedożywienia, chorób, przesiedlenia i  braku dostępu do edukacji.

Niemal 1,4 mln z nich może jeszcze w tym roku umrzeć z głodu. UNICEF będzie potrzebował prawie 255 mln dolarów, aby w ciągu najbliższych miesięcy dostarczyć tym dzieciom pomoc żywnościową, wodno-sanitarną, medyczną, edukacyjną i ochronną.

UN057372_Med-Res

Większość środków, bo ponad 81 mln dolarów, zostanie przeznaczona na programy żywnościowe UNICEF, w których badamy dzieci pod kątem niedożywienia i dostarczamy żywność terapeutyczną. 

Za 53 mln dolarów dostarczymy pomoc medyczną, w tym szczepionki, a za ponad 47 mln dolarów sfinansujemy programy wodno-sanitarne, które uchronią dzieci przed śmiertelnymi chorobami biegunkowymi. 

Pozostałe fundusze zostaną przeznaczone na ochronę dzieci przed skutkami konfliktów i przesiedleń, a także na wsparcie edukacyjne.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby dostarczyć pomoc:

  • W tym roku, w północnowschodniej Nigerii UNICEF dotrze z pomocą medyczną do 3,9 mln osób, obejmie leczeniem 220 000 dzieci poniżej 5. roku życia cierpiących z powodu niedożywienia i umożliwi dostęp do czystej wody dla ponad miliona ludzi.
  • W Somalii UNICEF dostarcza pomoc dla 1,7 mln dzieci poniżej 5. roku życia, w tym pomoc żywnościową dla 277 000 dzieci cierpiących z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia wykorzystując mobilne zespoły opieki medycznej.
  • W Sudanie Południowym UNICEF dostarczył pomoc ratującą życie dla 128 000 osób mieszkających na obszarach najbardziej zagrożonych niedożywieniem, w tym dla niemal 30 000 dzieci poniżej 5. roku życia.
  • W Jemenie UNICEF zwiększył skalę swoich działań, aby walczyć z niedożywieniem i dotrzeć do obszarów trudnodostępnych oraz rodzin, które musiały opuścić swoje domy. 
UN057371_Med-Res

Główną przyczyną kryzysu żywnościowego są konflikty zbrojne. Dlatego UNICEF apeluje o trwały, bezwarunkowy i niezakłócony dostęp do dzieci potrzebujących natychmiastowej pomocy humanitarnej oraz o zaprzestanie aktów przemocy wobec najmłodszych.

Przemoc, głód i pragnienie zmuszają ludzi do przemieszczania się. Rosnące wskaźniki niedożywienia zagrażają nie tylko mieszkańcom tych czterech krajów, ale i państw sąsiednich, dodaje Fontaine. Jeśli organizacje humanitarne nie otrzymają dostępu do dzieci i ich rodzin oraz niezbędnych środków na prowadzenie działań, wielu istnień nie uda się uratować.

Każdy z nas może pomóc! Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/afryka i przekazać darowiznę.

banner_528x220

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej