Głód, susza i wojny zagrażają milionom dzieci na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN057377_Med-Res

Nowy Jork/Dakar/Nairobi/Amman, 28 marca 2017 r. –Miesiąc po ogłoszeniu klęski głodu w Sudanie Południowym życie ponad miliona dzieci w północnowschodniej Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym i Jemenie jest zagrożone suszą i konfliktami zbrojnymi.

Dzieci nie mogą czekać na ogłoszenie kolejnej klęski głodu, powiedział Manuel Fontaine, Dyrektor UNICEF ds. Programów Humanitarnych. Nasze doświadczenia z Somalii z 2011 roku pokazują, że niezliczona liczba dzieci zmarła na skutek niedożywienia zanim została ogłoszona klęska głodu. To nie może się powtórzyć.

Około 22 mln dzieci w czterech krajach cierpi z powodu niedożywienia, chorób, przesiedlenia i  braku dostępu do edukacji.

Niemal 1,4 mln z nich może jeszcze w tym roku umrzeć z głodu. UNICEF będzie potrzebował prawie 255 mln dolarów, aby w ciągu najbliższych miesięcy dostarczyć tym dzieciom pomoc żywnościową, wodno-sanitarną, medyczną, edukacyjną i ochronną.

UN057372_Med-Res

Większość środków, bo ponad 81 mln dolarów, zostanie przeznaczona na programy żywnościowe UNICEF, w których badamy dzieci pod kątem niedożywienia i dostarczamy żywność terapeutyczną. 

Za 53 mln dolarów dostarczymy pomoc medyczną, w tym szczepionki, a za ponad 47 mln dolarów sfinansujemy programy wodno-sanitarne, które uchronią dzieci przed śmiertelnymi chorobami biegunkowymi. 

Pozostałe fundusze zostaną przeznaczone na ochronę dzieci przed skutkami konfliktów i przesiedleń, a także na wsparcie edukacyjne.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby dostarczyć pomoc:

  • W tym roku, w północnowschodniej Nigerii UNICEF dotrze z pomocą medyczną do 3,9 mln osób, obejmie leczeniem 220 000 dzieci poniżej 5. roku życia cierpiących z powodu niedożywienia i umożliwi dostęp do czystej wody dla ponad miliona ludzi.
  • W Somalii UNICEF dostarcza pomoc dla 1,7 mln dzieci poniżej 5. roku życia, w tym pomoc żywnościową dla 277 000 dzieci cierpiących z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia wykorzystując mobilne zespoły opieki medycznej.
  • W Sudanie Południowym UNICEF dostarczył pomoc ratującą życie dla 128 000 osób mieszkających na obszarach najbardziej zagrożonych niedożywieniem, w tym dla niemal 30 000 dzieci poniżej 5. roku życia.
  • W Jemenie UNICEF zwiększył skalę swoich działań, aby walczyć z niedożywieniem i dotrzeć do obszarów trudnodostępnych oraz rodzin, które musiały opuścić swoje domy. 
UN057371_Med-Res

Główną przyczyną kryzysu żywnościowego są konflikty zbrojne. Dlatego UNICEF apeluje o trwały, bezwarunkowy i niezakłócony dostęp do dzieci potrzebujących natychmiastowej pomocy humanitarnej oraz o zaprzestanie aktów przemocy wobec najmłodszych.

Przemoc, głód i pragnienie zmuszają ludzi do przemieszczania się. Rosnące wskaźniki niedożywienia zagrażają nie tylko mieszkańcom tych czterech krajów, ale i państw sąsiednich, dodaje Fontaine. Jeśli organizacje humanitarne nie otrzymają dostępu do dzieci i ich rodzin oraz niezbędnych środków na prowadzenie działań, wielu istnień nie uda się uratować.

Każdy z nas może pomóc! Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/afryka i przekazać darowiznę.

banner_528x220

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej