Grupy zbrojne w Republice Środkowoafrykańskiej uwolnią tysiące dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI181541 (2)

Bangui, Republika Środkowoafrykańska, 5 maja 2015 r. – Przywódcy grup zbrojnych w Republice Środkowoafrykańskiej zgodzili się uwolnić wszystkie przetrzymywane dzieci oraz zakończyć proces rekrutacji nowych dzieci-żołnierzy.

Według UNICEF od 6 000 do 10 000 dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej jest obecnie związanych z grupami zbrojnymi.  Dzieci służą nie tylko jako żołnierze, ale także jako kucharze, tragarze i strażnicy. Są również wykorzystywane seksualnie.

To duży krok naprzód w zakresie ochrony dzieci w tym kraju, powiedział Mohamed Malick Fall, przedstawiciel UNICEF. Republika Środkowoafrykańska to dla dzieci jedno z najgorszych miejsc na ziemi. UNICEF współpracuje z lokalnymi władzami, aby połączyć wszystkie dzieci z ich rodzinami.

Od 4 do 11 maja, w Bangui odbywało się narodowe forum pojednania. Pojawili się na nim członkowie rządu, parlamentu, partii politycznych, organizacji społecznych i religijnych, a także przywódcy społeczności lokalnych i grup zbrojnych. Forum miało na celu przywrócenie pokoju w tym kraju wciąż targanym konfliktami.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi ułatwił zawarcie porozumienia, które zostało podpisane w trakcie trwania forum. Po podpisaniu deklaracji, strony uzgodnią harmonogram procedury uwalniania dzieci i łączenia ich z rodzinami. Zapewnią im również ochronę i wsparcie w powrocie do normalności. 

W celu weryfikacji liczby przetrzymywanych dzieci i zaplanowania procesu uwalniania przywódcy grup zbrojnych udzielili  przedstawicielom UNICEF i organizacji partnerskich natychmiastowego i nieograniczonego dostępu do obszarów pozostających pod ich kontrolą.

Trwający ponad 2 lata konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej spowodował jeden z najgorszych na świecie kryzysów humanitarnych. Niestety, jest to również kryzys zapomniany przez media i opinię publiczną. UNICEF cały czas jest na miejscu i niesie pomoc poszkodowanym dzieciom. Zapewniamy im opiekę zdrowotną, pomoc psychologiczną oraz pomagamy w powrocie do rodziny i szkoły.

W 2014 r. UNICEF zabezpieczył uwolnienie ponad 2800 dzieci z szeregów grup zbrojnych w Republice Środkowoafrykańskiej. Wśród nich 646 dzieci to dziewczęta. W roku 2013 uwolniono 500 dzieci.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej