Henrietta Fore została nową Dyrektor Generalną UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Nowy Jork 1 stycznia 2018 r. -  Henrietta Fore objęła stanowisko Dyrektor Generalnej UNICEF. Zastąpiła Anthony’ego Lake’a, dotychczasowego Dyrektora Generalnego UNICEF, którego kadencja zakończyła się 31 grudnia 2017 r. Henrietta Fore jest Amerykanką, posiada niemal 40-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w sektorze publicznym i prywatnym.

 

Henrietta Fore

Jestem zaszczycona, że mogę dołączyć do tak wspaniałej organizacji, którą znam i podziwiam od wielu lat. Będę kontynuować pracę UNICEF na rzecz ratowania życia dzieci, walki o ich prawa i pomocy w rozwijaniu ich potencjału, powiedziała Henrietta Fore.

Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ mianował nową Dyrektor Generalną UNICEF po konsultacji z Zarządem UNICEF.

Henrietta Fore bezpośrednio przed objęciem stanowiska była Przewodniczącą Zarządu i Dyrektor Generalną firmy inwestycyjnej Holsman International. Od 2007 do 2009 r. stała na czele Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) oraz Dyrektorem Biura Pomocy Zagranicznej Stanów Zjednoczonych w Departamencie Stanu USA. W latach 2005-2007 obejmowała stanowisko Zastępcy Sekretarza Stanu ds. Zarządzania. Z kolei od 2001 do 2005 r. Henrietta Fore pełniła funkcję Dyrektora Amerykańskiej Mennicy.

Nowa Dyrektor Generalna UNICEF poza doświadczeniem w administracji państwowej, zna również środowisko organizacji pozarządowych. W wielu z nich pełniła funkcję Przewodniczącej i Członka Zarządu, skupiając się na rozwoju i współpracy na rzecz dzieci na świecie. Z chwilą objęcia stanowiska zakończyła funkcje pełnione zarządach wszystkich organizacji i spółek, z którymi była związana.

Henrietta Fore wniesie bogate doświadczenie do pracy UNICEF na rzecz dzieci, powiedział Anthony Lake. Organizacja będzie ją wspierać tak jak i mnie wspierała przez ostatnie lata. Jej sukces będzie także sukcesem UNICEF, a tym samym sukcesem dla dzieci.

Nowa Dyrektor Generalna UNICEF posiada licencjat z historii oraz magistra z administracji publicznej. Jest mężatką i ma 4 dzieci.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej