II Międzynarodowy Dzień Dziewcząt – Innowacje w edukacji kluczem do rozwoju

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzien Dziewczat

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewcząt, aby zwrócić szczególną uwagę na ich prawa oraz wyzwania, przed jakimi one stoją na całym świecie.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Dziewcząt koncentruje się na innowacjach w edukacji, których celem jest zwiększenie liczby dziewcząt uczęszczających do szkoły i podniesienie jakości kształcenia. Jak dowodzą badania, nawet jeden rok nauki w szkole średniej może w przyszłości zwiększyć dochody kobiety o 25 procent.

Edukacja może zmienić życie dziewcząt i pozytywnie wpłynąć na społeczność, w której żyją - mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Mimo że liczba dziewcząt niemających dostępu do edukacji stale się zmniejsza, nadal 31 mln dziewcząt w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkoły.

Wspólnie z partnerami, UNICEF wykorzystuje nowoczesne technologie, które z jednej strony zwiększają dostęp do edukacji, a z drugiej podnoszą jakość kształcenia. W Republice Południowej Afryki program TechnoGirls umożliwił 10 000 dziewcząt stały kontakt z mentorami z branży technologicznej, zwiększając tym samym ich szanse na zatrudnienie. W Ugandzie program EduTrack, w którym wykorzystuje się system wiadomości tekstowych (SMS), służy do przekazywania UNICEF raportów dotyczących jakości edukacji, kwalifikacji nauczycieli, a także alarmowania o przemocy w szkole.

Innowacja to nie tylko nowoczesne technologie. W wielu przypadkach pozytywną zmianą może być po prostu udostępnienie środków transportu szkolnego dla dziewcząt (autobusów, rowerów, a nawet łodzi), a także nawiązanie współpracy między szkołami a bankami, zapewniającymi wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli i stypendiów dla dziewcząt. UNICEF wspiera rozwój specjalnych programów, które pomagają dziewczętom zdobyć pracę i rozwijać umiejętności przywódcze oraz ułatwiają im wejście na rynek pracy.

Innowacje dają nam potężne narzędzie, dzięki któremu docieramy do większej liczby dziewcząt niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Anthony Lake. Musimy stale uczyć się, jak wykorzystywać nowoczesne narzędzia, wdrażać nowe pomysły i stosować je na jak największą skalę, aby pomóc jeszcze większej liczbie dziewcząt.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej