Jak wygląda codzienność dzieci w Strefie Gazy?

Ten tekst przeczytasz w 6 minut.

Każdego dnia w Strefie Gazy dzieci giną lub zostają ranne. Cierpią z powodu przemocy, braku schronienia, niedożywienia i ograniczonego dostępu do wody. Katastrofalne warunki sanitarne mogą wkrótce doprowadzić do pojawienia się zakażeń polio. Te zagrożenia pozostawiają trwałe blizny na wrażliwych ciałach i psychice najmłodszych.    

Jak wygląda codzienność dzieci w Strefie Gazy?

© UNICEF/Omar Al-Qattaa

11-letni Ali spaceruje po gruzach swojego domu przy ulicy Omar Al-Mukhtar w mieście Gaza.

Z każdym mijającym tygodniem dzieci i ich rodziny w Strefie Gazy doświadczają niewyobrażalnego cierpienia, ponieważ są wielokrotnie zmuszane do przeprowadzki, aby uciec przed przemocą. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna.

Kryzys w Strefie Gazy zagraża życiu dzieci. Pomóż nam je uratować.  

Bezprecedensowa przemoc 

Dzieci i ich rodziny są atakowane w miejscach, w których powinny być najbezpieczniejsze - w domach, schroniskach i szpitalach. Tysiące dzieci zostało rannych i zabitych. Trafiają do szpitali z poważnymi poparzeniami i obrażeniami.

Według danych palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia z maja 2024 r. w Strefie Gazy od początku konfliktu zginęło ponad 14 tys. dzieci.

Najmłodsi pozostają odcięci także od opieki psychospołecznej. Jeszcze przed eskalacją konfliktu w Strefie Gazy ponad 500 tys. dzieci potrzebowało wsparcia psychospołecznego. Dziś wszystkie dzieci są narażone na przeżycia, które mogą odcisnąć trwałe piętno na ich psychice. Nie mogą liczyć na wsparcie rodziców i opiekunów, którzy sami mierzą się z poważnym obciążeniem psychicznym i stratą. 

Jak wygląda codzienność dzieci w Strefie Gazy?

© UNICEF/Eyad El Baba

11-letnia Rama trzyma swoją roczną siostrę Malak. Obok nich stoi ich 5-letni brat – Ibrahim. Zdjęcie wykonano w tymczasowym schronieniu w Deir al-Balah w Strefie Gazy.

Brak bezpiecznego schronienia

Kontynuowane są niszczycielskie ataki na szkoły i budynki publiczne, w których według doniesień giną setki Palestyńczyków, w tym kobiety i dzieci. Placówki edukacyjne i medyczne powinny być bezpiecznymi przestrzeniami, co dyktuje prawo międzynarodowe. W szpitalach stale brakuje miejsca i środków medycznych. Szkoły leżą w gruzach lub służą za tymczasowe schronienia.  

1,9 mln osób (około 90% mieszkańców Strefy Gazy) zostało wewnętrznie przesiedlonych. Połowa z nich to dzieci. 

Niedożywienie 

Dzieci w Strefie Gazy dorastają doświadczając przemocy i ubóstwa.  Zagraża im również skrajne niedożywienie, ponieważ nie mają dostępu do żywności.

Wyniszczenie organizmu jest najbardziej bezpośrednią, widoczną i zagrażającą życiu formą niedożywienia. Dzieci chudną, a ich układ odpornościowy słabnie, przez co są bardziej narażone na opóźnienia rozwojowe, choroby i śmierć. 

Przemoc i przesiedlenia wpływają na dostęp do placówek opieki zdrowotnej i podstawowych usług. Trzy tysiące dzieci zostało odciętych od leczenia niedożywienia w południowej Gazie. Liczba ta jest oparta na raportach partnerów żywieniowych UNICEF i odpowiada około 75% z 3,8 tys. dzieci, które otrzymywały pomoc przed eskalacją konfliktu w Rafah. 

Leczenie dziecka z ostrego niedożywienia trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni. Wymaga dostępu do specjalnej żywności terapeutycznej, czystej wody i wsparcia medycznego. 

Ryzyko zachorowania większej liczby dzieci z powodu niedożywienia rośnie. Podczas gdy nastąpiła niewielka poprawa w dostarczaniu pomocy żywnościowej na północy Strefy Gazy, dostęp do pomocy humanitarnej na południu dramatycznie się zmniejszył.

Jak wygląda codzienność dzieci w Strefie Gazy?

© UNICEF/Eyad El Baba

Brak dostępu do wody

Znaczna część systemów wodnych w Strefie Gazy została uszkodzona lub zniszczona. Mieszkańcy stracili dostęp do czystej wody, toalet i zaplecza sanitarnego.  Ma to wpływ przede wszystkim na zdrowie dzieci, ponieważ są one bardziej podatne na odwodnienie i zakażenia przenoszone drogą wodną. Najmłodsi i ich rodziny nie są w stanie utrzymać poziomu higieny niezbędnego do zapobiegania chorobom, w tym przewlekłej biegunce, która u najmłodszych może prowadzić do śmierci.  Ponadto dziesiątki tysięcy ludzi zostało stłoczonych na bardzo małym obszarze wzdłuż plaży, w palącym letnim upale, co zwiększa ryzyko wystąpienia odwodnienia i rozprzestrzeniania się chorób.

Jak wygląda codzienność dzieci w Strefie Gazy?

© UNICEF/Eyad El Baba

Jana, 12-latka trzyma dwa kanistry po tym, jak napełniła je wodą ze zbiornika uzupełnianego przez UNICEF w Deir al-Balah, w Strefie Gazy.

Zagrożenie wirusem polio 

Obecnie wraz drastycznym pogorszeniem warunków sanitarnych mieszkańcom zagraża wirus polio. Jest on zabójczy zwłaszcza dla tysięcy niezaszczepionych dzieci. Przeludnienie spowodowane powtarzającymi się przymusowymi wysiedleniami, zanieczyszczenie zasobów wodnych, wszechobecne nieczystości, niewydolne systemy kanalizacyjne oraz ograniczony dostęp do pomocy humanitarnej, w tym do środków higieny, potęguje zagrożenie polio.

W Strefie Gazy testy przeprowadzone przez Globalną Sieć Laboratoriów Polio potwierdziły obecność wirusa polio w sześciu próbkach ścieków pobranych 23 czerwca 2024 r. z Khan Younis i Deir al Balah.

Polio jest bardzo zaraźliwą chorobą wirusową, która atakuje układ nerwowy i może w ciągu kilku godzin spowodować paraliż. Wirus został wyizolowany ze środowiska i nie ma powiązanego przypadku paraliżu ani żadnych wykrytych przypadków zakażenia polio w Strefie Gazy.

- Christian Lindmeier, rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Jak wygląda codzienność dzieci w Strefie Gazy?

© UNICEF/Eyad El Baba

Dzieci przeszukują jedno z wysypisk śmieci w Rafah, na południu Strefy Gazy.

Palestyńskie dzieci nigdzie nie są bezpieczne  

Wraz z eskalacją działań wojennych w Strefie Gazy sytuacja palestyńskich dzieci żyjących na Zachodnim Brzegu również uległa znacznemu pogorszeniu. 

Na Zachodnim Brzegu co dwa dni ginie palestyńskie dziecko.

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy gwałtownie wzrosła liczba ofiar wśród najmłodszych żyjących na Zachodnim Brzegu oraz we Wschodniej Jerozolimie. Od października 2023 r. było to 143 zabitych i 440 rannych palestyńskich dzieci. W tym czasie w wyniku przemocy związanej z konfliktem zginęło też dwoje dzieci izraelskich.

Liczba ofiar budzi poważny niepokój, bo oznacza niepotrzebne i nadmierne użycie siły wobec najbardziej bezbronnych. Dochodzi do niego w 10 z 11 gubernatorstw na Zachodnim Brzegu, przy czym ponad połowa takich sytuacji miała miejsce w Dżeninie, Tulkarmie i Nablusie. Obszary te w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowały wzrost liczby dużych, militarnych operacji, co wskazuje na ich rosnący zakres i intensywność. 

mapa.jpg

Przemoc musi się natychmiast skończyć. W Palestynie i Izraelu jej prawdziwy koszt będzie mierzony w życiach dzieci – tych straconych i tych, które na zawsze zostały przez nią zmienione. Najmłodsi desperacko potrzebują zakończenia przemocy i trwałego politycznego rozwiązania kryzysu, aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał w pokoju i bezpieczeństwie.

- Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

UNICEF   ponawia apel do stron konfliktu o przestrzeganie wszystkich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Prawo dzieci do życia musi być przestrzegane. Dzieci nigdy nie powinny być celem przemocy, bez względu na to, kim są lub gdzie się znajdują. Cywile i infrastruktura, na której polegają – w tym szpitale, schroniska i szkoły – muszą być chronione. Ponawiamy również nasz apel o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich cywilów przetrzymywanych jako zakładnicy. Potrzebujemy natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni.

UNI501916.jpg

Źródła:
•    Oświadczenie Catherine Russell z 24 lipca 2024: https://www.unicef.org/press-releases/statement-unicef-executive-director-catherine-russell-situation-gaza-strip
•    www.unicef.org, In the Gaza Strip, families enduring war and longing for peace: https://www.unicef.org/sop/stories/gaza-strip-families-enduring-war-and-longing-peace 
•    www.unicef.org, Children in Gaza need life-saving support: https://www.unicef.org/emergencies/children-gaza-need-lifesaving-support
•    www.unicef.org, Almost 3,000 malnourished children at risk of “dying before their families’ eyes” as Rafah offensive disconnects them from treatment – UNICEF: https://www.unicef.org/press-releases/almost-3000-malnourished-children-risk-dying-their-families-eyes-rafah-offensive 
•    The United Nations Office at Geneva Multimedia Newsroom, Gaza: Polio alert and anarchy – WHO, OHCHR, UNICEF: https://www.unognewsroom.org/story/en/2271/gaza-update-who-ohchr-unicef/0

Zobacz również

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej