Już dwa miliony dzieci uciekły z Ukrainy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF: Już dwa miliony dzieci uciekły z Ukrainy

© UNICEF/Tremeau

Dwa miliony dzieci z Ukrainy przekroczyły granice z krajami ościennymi w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Ponadto 2,5 mln dzieci zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. Łącznie 60% ukraińskich dzieci musiało opuścić swój dom. 

Sytuacja na Ukrainie stale się pogarsza. Rośnie liczba dzieci uciekających ze swoich domów, dlatego musimy pamiętać, że każde z nich potrzebuje ochrony, edukacji, bezpieczeństwa i wsparcia, powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Według UNICEF i UNHCR dzieci stanowią połowę wszystkich uchodźców z Ukrainy. Do Polski przybyło ponad 1,1 mln dzieci, a setki tysięcy znalazły schronienie w Rumunii, Mołdawii, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji.

UNICEF nadal ostrzega przed ryzykiem handlu ludźmi. UNICEF we współpracy z UNHCR, rządami państw i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego zwiększają liczbę punktów wsparcia dziecka i rodziny (tzw. Blue Dots) w krajach przyjmujących uchodźców. Blue Dots to bezpieczne przestrzenie, które zapewniają podstawową pomoc, przekazują kluczowe informacje podróżującym rodzinom, pomagają w zidentyfikowaniu dzieci bez opieki i rozdzielonych z rodzinami oraz zapewniają im ochronę przed wykorzystaniem.

UNICEF współpracuje z rządami państw i innymi władzami w całym regionie, aby wprowadzić dalsze rozwiązania mające na celu zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, w tym wzmocnienie kontroli najmłodszych na przejściach granicznych.
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka potwierdziło, że na Ukrainie zginęło już ponad 100 dzieci, a 134 zostało rannych. Rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.

UNICEF jest głęboko zaniepokojony sytuacją dzieci i rodzin, które utknęły w otoczonych miastach i nie mogą ich opuścić z powodu braku bezpieczeństwa oraz możliwych dróg ewakuacji. Rośnie liczba doniesień o poważnych niedoborach żywności, wody czy ogrzewania. Ta sytuacja podkreśla znaczenie bezpiecznego i nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do wszystkich obszarów w kraju.

Warto pamiętać o zapewnieniu dzieciom możliwości edukacji. Kontynuowanie nauki nie tylko pozwala na przyswajanie wiedzy, ale daje też namiastkę normalności, zapewnia stabilność, ochronę i poczucie przynależności.

UNICEF kontynuuje zwiększanie skali swoich działań zarówno na Ukrainie, jak i w krajach przyjmujących uchodźców. W tym tygodniu UNICEF rozpoczął program wsparcia finansowego dla 52 000 najbardziej potrzebujących rodzin na Ukrainie.

Jak dotąd UNICEF wysłał łącznie 114 ciężarówek przewożących 1275 ton pomocy humanitarnej, aby wesprzeć dzieci i rodziny na Ukrainie oraz w krajach sąsiednich. Na Ukrainę dotarły 63 ciężarówki z pomocą, która zaspokoi potrzeby ponad ośmiu milionów osób, w tym dwóch milionów dzieci. Wśród produktów są leki, odzież zimowa dla dzieci, zestawy higieniczne, edukacyjne i rekreacyjne oraz sprzęt medyczny.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej