Już dwa miliony dzieci uciekły z Ukrainy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF: Już dwa miliony dzieci uciekły z Ukrainy

© UNICEF/Tremeau

Dwa miliony dzieci z Ukrainy przekroczyły granice z krajami ościennymi w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Ponadto 2,5 mln dzieci zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. Łącznie 60% ukraińskich dzieci musiało opuścić swój dom. 

Sytuacja na Ukrainie stale się pogarsza. Rośnie liczba dzieci uciekających ze swoich domów, dlatego musimy pamiętać, że każde z nich potrzebuje ochrony, edukacji, bezpieczeństwa i wsparcia, powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Według UNICEF i UNHCR dzieci stanowią połowę wszystkich uchodźców z Ukrainy. Do Polski przybyło ponad 1,1 mln dzieci, a setki tysięcy znalazły schronienie w Rumunii, Mołdawii, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji.

UNICEF nadal ostrzega przed ryzykiem handlu ludźmi. UNICEF we współpracy z UNHCR, rządami państw i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego zwiększają liczbę punktów wsparcia dziecka i rodziny (tzw. Blue Dots) w krajach przyjmujących uchodźców. Blue Dots to bezpieczne przestrzenie, które zapewniają podstawową pomoc, przekazują kluczowe informacje podróżującym rodzinom, pomagają w zidentyfikowaniu dzieci bez opieki i rozdzielonych z rodzinami oraz zapewniają im ochronę przed wykorzystaniem.

UNICEF współpracuje z rządami państw i innymi władzami w całym regionie, aby wprowadzić dalsze rozwiązania mające na celu zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, w tym wzmocnienie kontroli najmłodszych na przejściach granicznych.
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka potwierdziło, że na Ukrainie zginęło już ponad 100 dzieci, a 134 zostało rannych. Rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.

UNICEF jest głęboko zaniepokojony sytuacją dzieci i rodzin, które utknęły w otoczonych miastach i nie mogą ich opuścić z powodu braku bezpieczeństwa oraz możliwych dróg ewakuacji. Rośnie liczba doniesień o poważnych niedoborach żywności, wody czy ogrzewania. Ta sytuacja podkreśla znaczenie bezpiecznego i nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do wszystkich obszarów w kraju.

Warto pamiętać o zapewnieniu dzieciom możliwości edukacji. Kontynuowanie nauki nie tylko pozwala na przyswajanie wiedzy, ale daje też namiastkę normalności, zapewnia stabilność, ochronę i poczucie przynależności.

UNICEF kontynuuje zwiększanie skali swoich działań zarówno na Ukrainie, jak i w krajach przyjmujących uchodźców. W tym tygodniu UNICEF rozpoczął program wsparcia finansowego dla 52 000 najbardziej potrzebujących rodzin na Ukrainie.

Jak dotąd UNICEF wysłał łącznie 114 ciężarówek przewożących 1275 ton pomocy humanitarnej, aby wesprzeć dzieci i rodziny na Ukrainie oraz w krajach sąsiednich. Na Ukrainę dotarły 63 ciężarówki z pomocą, która zaspokoi potrzeby ponad ośmiu milionów osób, w tym dwóch milionów dzieci. Wśród produktów są leki, odzież zimowa dla dzieci, zestawy higieniczne, edukacyjne i rekreacyjne oraz sprzęt medyczny.

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej
Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzież z całej Polski wypracowała listę zagadnień, jakie są dla nich szczególnie istotne i jakie powinny być według nich uwzględnione w kontekście europejskim.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej