Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI170414

Nowy Jork, 15 października 2015 r. – Pomimo udowodnionych korzyści, jakie niesie mycie rąk przy użyciu mydła, w wielu krajach na świecie nadal miliony osób nie praktykują regularnie tego zwyczaju.

W tym roku już po raz ósmy obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Przypada on niemal miesiąc po ustanowieniu przez Organizację Narodów Zjednoczonych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Po raz pierwszy jednym z Celów jest zapewnienie do 2030 r. powszechnego dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych. 

UNICEF przypomina, że poprawa warunków higienicznych musi iść w parze z dostępem do czystej wody i sanitariatów. Inaczej dzieci nadal będą ofiarami powszechnych, ale potencjalnie śmiertelnych chorób, takich jak biegunka.

Od dnia narodzin, poprzez okres dzieciństwa, edukacji oraz w późniejszych latach, mycie rąk jest kluczowe dla zdrowia dziecka. Jest to jedna z najtańszych, najprostszych i najbardziej efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej, jaką znamy, mówi Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych.

W regionie Afryki Subsaharyjskiej, gdzie występuje najwyższy na świecie wskaźnik umieralności dzieci, odnotowujemy również wyjątkowo niski poziom stosowania praktyki mycia rąk. Według ostatnich danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 38 państwach regionu zwyczaj mycia rąk jest, w najlepszym przypadku, praktykowany przez połowę ludności.

Miejsc przeznaczonych do mycia rąk często brakuje nawet w ośrodkach zdrowia. W Afryce około 42% z nich nie posiada dostępu do wody w promieniu 500 metrów.

Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych. Według najnowszych danych ONZ, ponad 800 z nich jest spowodowanych brakiem dostępu do wody i odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych. Szczególnie narażone na choroby przenoszone przez brudne ręce są dzieci w pierwszym miesiącu życia.

UNI189328

Jak co roku, z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk wiele państw podejmie działania, aby popularyzować ten zwyczaj, szczególnie wśród dzieci:

  • Demokratyczna Republika Konga: W szkolnym konkursie rysunkowym dotyczącym mycia rąk w 1500 szkołach weźmie udział około 300 000 uczniów.
  • Kiribati: Uczniowie ze wszystkich szkół wezmą udział m.in. we wspólnym wydarzeniu związanym z myciem rąk oraz zaprojektują plakaty promujące ten zwyczaj.
  • Sri Lanka: Rząd Sri Lanki jest w tym roku gospodarzem tygodniowej wymiany między szkołami w Azji i regionie Pacyfiku. Wydarzenie ma na celu m.in. wymianę najlepszych praktyk edukacyjnych w zakresie mycia rąk oraz promowanie roli tego zwyczaju w życiu codziennym.
  • Wietnam: 8 000 dzieci będzie uczestniczyć w wydarzeniu, którego celem jest zachęcenie ich i ich rodzin do mycia rąk przy użyciu mydła.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 r., aby podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk przy użyciu mydła. Niewielka inicjatywa przerodziła się w ogólnoświatową akcję angażującą obecnie ponad 200 milionów osób w 100 krajach świata.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej