Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI170414

Nowy Jork, 15 października 2015 r. – Pomimo udowodnionych korzyści, jakie niesie mycie rąk przy użyciu mydła, w wielu krajach na świecie nadal miliony osób nie praktykują regularnie tego zwyczaju.

W tym roku już po raz ósmy obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Przypada on niemal miesiąc po ustanowieniu przez Organizację Narodów Zjednoczonych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Po raz pierwszy jednym z Celów jest zapewnienie do 2030 r. powszechnego dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych. 

UNICEF przypomina, że poprawa warunków higienicznych musi iść w parze z dostępem do czystej wody i sanitariatów. Inaczej dzieci nadal będą ofiarami powszechnych, ale potencjalnie śmiertelnych chorób, takich jak biegunka.

Od dnia narodzin, poprzez okres dzieciństwa, edukacji oraz w późniejszych latach, mycie rąk jest kluczowe dla zdrowia dziecka. Jest to jedna z najtańszych, najprostszych i najbardziej efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej, jaką znamy, mówi Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych.

W regionie Afryki Subsaharyjskiej, gdzie występuje najwyższy na świecie wskaźnik umieralności dzieci, odnotowujemy również wyjątkowo niski poziom stosowania praktyki mycia rąk. Według ostatnich danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 38 państwach regionu zwyczaj mycia rąk jest, w najlepszym przypadku, praktykowany przez połowę ludności.

Miejsc przeznaczonych do mycia rąk często brakuje nawet w ośrodkach zdrowia. W Afryce około 42% z nich nie posiada dostępu do wody w promieniu 500 metrów.

Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych. Według najnowszych danych ONZ, ponad 800 z nich jest spowodowanych brakiem dostępu do wody i odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych. Szczególnie narażone na choroby przenoszone przez brudne ręce są dzieci w pierwszym miesiącu życia.

UNI189328

Jak co roku, z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk wiele państw podejmie działania, aby popularyzować ten zwyczaj, szczególnie wśród dzieci:

  • Demokratyczna Republika Konga: W szkolnym konkursie rysunkowym dotyczącym mycia rąk w 1500 szkołach weźmie udział około 300 000 uczniów.
  • Kiribati: Uczniowie ze wszystkich szkół wezmą udział m.in. we wspólnym wydarzeniu związanym z myciem rąk oraz zaprojektują plakaty promujące ten zwyczaj.
  • Sri Lanka: Rząd Sri Lanki jest w tym roku gospodarzem tygodniowej wymiany między szkołami w Azji i regionie Pacyfiku. Wydarzenie ma na celu m.in. wymianę najlepszych praktyk edukacyjnych w zakresie mycia rąk oraz promowanie roli tego zwyczaju w życiu codziennym.
  • Wietnam: 8 000 dzieci będzie uczestniczyć w wydarzeniu, którego celem jest zachęcenie ich i ich rodzin do mycia rąk przy użyciu mydła.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 r., aby podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk przy użyciu mydła. Niewielka inicjatywa przerodziła się w ogólnoświatową akcję angażującą obecnie ponad 200 milionów osób w 100 krajach świata.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej