Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI170414

Nowy Jork, 15 października 2015 r. – Pomimo udowodnionych korzyści, jakie niesie mycie rąk przy użyciu mydła, w wielu krajach na świecie nadal miliony osób nie praktykują regularnie tego zwyczaju.

W tym roku już po raz ósmy obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Przypada on niemal miesiąc po ustanowieniu przez Organizację Narodów Zjednoczonych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Po raz pierwszy jednym z Celów jest zapewnienie do 2030 r. powszechnego dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych. 

UNICEF przypomina, że poprawa warunków higienicznych musi iść w parze z dostępem do czystej wody i sanitariatów. Inaczej dzieci nadal będą ofiarami powszechnych, ale potencjalnie śmiertelnych chorób, takich jak biegunka.

Od dnia narodzin, poprzez okres dzieciństwa, edukacji oraz w późniejszych latach, mycie rąk jest kluczowe dla zdrowia dziecka. Jest to jedna z najtańszych, najprostszych i najbardziej efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej, jaką znamy, mówi Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych.

W regionie Afryki Subsaharyjskiej, gdzie występuje najwyższy na świecie wskaźnik umieralności dzieci, odnotowujemy również wyjątkowo niski poziom stosowania praktyki mycia rąk. Według ostatnich danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 38 państwach regionu zwyczaj mycia rąk jest, w najlepszym przypadku, praktykowany przez połowę ludności.

Miejsc przeznaczonych do mycia rąk często brakuje nawet w ośrodkach zdrowia. W Afryce około 42% z nich nie posiada dostępu do wody w promieniu 500 metrów.

Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych. Według najnowszych danych ONZ, ponad 800 z nich jest spowodowanych brakiem dostępu do wody i odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych. Szczególnie narażone na choroby przenoszone przez brudne ręce są dzieci w pierwszym miesiącu życia.

UNI189328

Jak co roku, z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk wiele państw podejmie działania, aby popularyzować ten zwyczaj, szczególnie wśród dzieci:

  • Demokratyczna Republika Konga: W szkolnym konkursie rysunkowym dotyczącym mycia rąk w 1500 szkołach weźmie udział około 300 000 uczniów.
  • Kiribati: Uczniowie ze wszystkich szkół wezmą udział m.in. we wspólnym wydarzeniu związanym z myciem rąk oraz zaprojektują plakaty promujące ten zwyczaj.
  • Sri Lanka: Rząd Sri Lanki jest w tym roku gospodarzem tygodniowej wymiany między szkołami w Azji i regionie Pacyfiku. Wydarzenie ma na celu m.in. wymianę najlepszych praktyk edukacyjnych w zakresie mycia rąk oraz promowanie roli tego zwyczaju w życiu codziennym.
  • Wietnam: 8 000 dzieci będzie uczestniczyć w wydarzeniu, którego celem jest zachęcenie ich i ich rodzin do mycia rąk przy użyciu mydła.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 r., aby podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk przy użyciu mydła. Niewielka inicjatywa przerodziła się w ogólnoświatową akcję angażującą obecnie ponad 200 milionów osób w 100 krajach świata.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej