Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI170414

Nowy Jork, 15 października 2015 r. – Pomimo udowodnionych korzyści, jakie niesie mycie rąk przy użyciu mydła, w wielu krajach na świecie nadal miliony osób nie praktykują regularnie tego zwyczaju.

W tym roku już po raz ósmy obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Przypada on niemal miesiąc po ustanowieniu przez Organizację Narodów Zjednoczonych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Po raz pierwszy jednym z Celów jest zapewnienie do 2030 r. powszechnego dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych. 

UNICEF przypomina, że poprawa warunków higienicznych musi iść w parze z dostępem do czystej wody i sanitariatów. Inaczej dzieci nadal będą ofiarami powszechnych, ale potencjalnie śmiertelnych chorób, takich jak biegunka.

Od dnia narodzin, poprzez okres dzieciństwa, edukacji oraz w późniejszych latach, mycie rąk jest kluczowe dla zdrowia dziecka. Jest to jedna z najtańszych, najprostszych i najbardziej efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej, jaką znamy, mówi Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych.

W regionie Afryki Subsaharyjskiej, gdzie występuje najwyższy na świecie wskaźnik umieralności dzieci, odnotowujemy również wyjątkowo niski poziom stosowania praktyki mycia rąk. Według ostatnich danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 38 państwach regionu zwyczaj mycia rąk jest, w najlepszym przypadku, praktykowany przez połowę ludności.

Miejsc przeznaczonych do mycia rąk często brakuje nawet w ośrodkach zdrowia. W Afryce około 42% z nich nie posiada dostępu do wody w promieniu 500 metrów.

Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych. Według najnowszych danych ONZ, ponad 800 z nich jest spowodowanych brakiem dostępu do wody i odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych. Szczególnie narażone na choroby przenoszone przez brudne ręce są dzieci w pierwszym miesiącu życia.

UNI189328

Jak co roku, z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk wiele państw podejmie działania, aby popularyzować ten zwyczaj, szczególnie wśród dzieci:

  • Demokratyczna Republika Konga: W szkolnym konkursie rysunkowym dotyczącym mycia rąk w 1500 szkołach weźmie udział około 300 000 uczniów.
  • Kiribati: Uczniowie ze wszystkich szkół wezmą udział m.in. we wspólnym wydarzeniu związanym z myciem rąk oraz zaprojektują plakaty promujące ten zwyczaj.
  • Sri Lanka: Rząd Sri Lanki jest w tym roku gospodarzem tygodniowej wymiany między szkołami w Azji i regionie Pacyfiku. Wydarzenie ma na celu m.in. wymianę najlepszych praktyk edukacyjnych w zakresie mycia rąk oraz promowanie roli tego zwyczaju w życiu codziennym.
  • Wietnam: 8 000 dzieci będzie uczestniczyć w wydarzeniu, którego celem jest zachęcenie ich i ich rodzin do mycia rąk przy użyciu mydła.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 r., aby podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk przy użyciu mydła. Niewielka inicjatywa przerodziła się w ogólnoświatową akcję angażującą obecnie ponad 200 milionów osób w 100 krajach świata.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej