Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

© UNICEF/Bahumid

Od 2015 r., czyli od początku konfliktu w Jemenie zginęło lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci - to czworo każdego dnia. Są to jedynie oficjalnie odnotowane przypadki, a rzeczywista liczba może być znacznie wyższa. 

Za każdym razem, gdy konflikt w Jemenie nasila się, a przemoc eskaluje, to dzieci płacą najwyższą cenę. Rodziny są rozdzielane, a ataki na infrastrukturę cywilną są łamaniem międzynarodowego prawa humanitarnego, powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore.

Kryzys humanitarny w Jemenie – jeden z najgorszych na świecie – jest konsekwencją czterech nakładających się czynników: (1) gwałtownego i przedłużającego się konfliktu, (2) dewastacji gospodarczej, (3) zrujnowanego systemu opieki zdrowotnej, edukacji, wodno-sanitarnego i żywnościowego oraz (4) braku funduszy na pomoc. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia COVID-19. Oznacza to, że:

  • 4 na 5 dzieci w Jemenie potrzebuje pomocy humanitarnej. Łącznie to ponad 11 milionów dzieci.
  • 400 tysięcy dzieci cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. Są na granicy życia i śmierci.
  • Ponad 2 miliony dzieci nie chodzi do szkoły. Kolejne 4 miliony najmłodszych jest zagrożonych wypadnięciem z systemu edukacji.
  • 2/3 nauczycieli, czyli ponad 170 tysięcy nie otrzymuje regularnego wynagrodzenia od ponad czterech lat.
  • 1,7 miliona dzieci i ich rodzin musiało opuścić swoje domy z powodu przemocy. 

Przy obecnym poziomie międzynarodowego wsparcia, UNICEF nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących dzieci. To nie one ponoszą odpowiedzialność za tę wojnę. Płacą za nią jednak najwyższą cenę, powiedział James Elder, Rzecznik Prasowy UNICEF po powrocie z Jemenu.  

Jemen to jedno z najtrudniejszych miejsc do życia dla dzieci, a z każdym dniem jest coraz gorzej. 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Niestety w tym kraju nie dość, że najmłodsi ich nie znają to i tak są one łamane każdego dnia. Jednak to nie wszystko. Tysiące osób straciło miejsca pracy. Ceny żywności są tak ogromne, że niewielu stać na zakup podstawowych produktów i regularne posiłki. Ludzie zmuszeni są sprzedawać wszystko, co posiadają, aby być w stanie nakarmić własne dzieci.

Obecnie brakuje aż 46 procent środków, aby nieść pomoc ratującą życie najmłodszych na miejscu. Pracownicy UNICEF robią wszystko, co w ich mocy, niejednokrotnie z narażeniem własnego życia, aby dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących dzieci.

UNICEF Polska dołącza do globalnego apelu , którego celem jest zbiórka środków na pomoc żywnościową i medyczną dla dzieci w Jemenie.  Każdy może pomóc przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/jemen. Walka z czasem trwa.

UNICEF Polska - Dzieci w Jemenie umierają z głodu

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej