Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Warunki humanitarne w Libanie pogarszają się z każdą godziną. W wyniku nasilenia konfliktu potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy. Dzieci i rodziny mieszkają na ulicach lub w tymczasowych schroniskach. Wiele osób uciekło z bombardowanych terenów bez niezbędnych zapasów i dobytku.  

Warunki humanitarne w Libanie pogarszają się z każdą godziną

© UNICEF/al Mussawir - Ramzi Haidar

Nawet przed eskalacją konfliktu, wiele rodzin w Libanie balansowało na granicy przetrwania z powodu wielu nieustających kryzysów. Załamanie gospodarcze spowodowało skokowy wzrost poziomu ubóstwa. Liban nadal jest miejscem schronienia dla 1,5 mln syryjskich uchodźców, 23 tys. palestyńskich uchodźców z Syrii oraz 180 tys. palestyńskich uchodźców. Aktualne ataki to dla dzieci i rodzin niewyobrażalny strach, który wzmaga poczucie braku bezpieczeństwa.

Aktualna sytuacja w Libanie  

Sytuacja w Libanie jest niezwykle trudna. Pogłębiający się konflikt spowodował śmierć i obrażenia tysięcy osób oraz doprowadził do przesiedlenia ponad miliona. Kryzys związany z przesiedleniami, pogłębiają zniszczenia kluczowych usług: infrastruktury wodnej i ośrodków opieki zdrowotnej. Wykorzystywanie instytucji edukacyjnych jako schronisk, chociaż konieczne, dodatkowo komplikuje sytuację, ponieważ wpływa na edukację tysięcy dzieci.  

Kryzys, do tej pory balansujący na krawędzi, zmienił się w katastrofę. Konflikt na pełną skalę miałby zgubny wpływ na 1,3 mln najmłodszych.

Kryzys, do tej pory balansujący na krawędzi, zmienił się w katastrofę. Konflikt na pełną skalę miałby zgubny wpływ na 1,3 mln najmłodszych.

© UNICEF/UNI653860/al Mussawir - Ramzi Haidar

Jak pomagamy  

W odpowiedzi na szybko pogarszającą się sytuację, we współpracy z rządem Libanu dostarczyliśmy do schronisk niezbędne artykuły, w tym tysiące butelek czystej wody pitnej, zestawy higieniczne, artykuły edukacyjne i rekreacyjne dla dzieci, koce i śpiwory, artykuły higieny osobistej dla kobiet i dziewcząt oraz artykuły żywieniowe, w tym suplementy i żywność dla niemowląt. Zapewniamy również wsparcie psychospołeczne, w tym usługi ochrony dzieci, a także dostęp do nauki i zabawy.

Rozpoczęliśmy też naprawy uszkodzonych urządzeń wodnych i sanitarnych, wysłaliśmy 20 mobilnych jednostek zapewniających ratującą życie opiekę medyczną i szczepienia, a także dostarczyliśmy 100 ton awaryjnych środków medycznych do szpitali borykających się z poważnymi niedoborami niezbędnych zapasów.

Sprawdź jak możesz pomóc

Wzywamy wszystkie strony do przestrzegania zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego w celu zapewnienia ochrony obiektów cywilnych i ludności cywilnej, w tym dzieci, pracowników organizacji humanitarnych i personelu medycznego.

Wzywamy wszystkie strony do przestrzegania zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego

© UNICEF/UNI561636/Choufany

Zobacz również

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej
Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

30% badanych młodych osób uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. To dane z raportu UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”. 

Więcej
Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom na mocy porozumienia podpisanego 28 października 2024 r. Troska o dobrostan najmłodszych i pełne wdrożenie praw dziecka na poziomie krajowym to priorytet na dla obu instytucji.

Więcej