Konflikty zbrojne, zmiany klimatu i COVID-19. UNICEF podsumowuje 2021 rok

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF przez cały rok robił wszystko, aby złagodzić konsekwencje kryzysów humanitarnych w życiu dzieci.

© UNICEF/Htet

W ubiegłym roku UNICEF niestrudzenie współpracował z partnerami na całym świecie, aby chronić prawa dzieci w obliczu negatywnych skutków pandemii COVID-19 i innych zagrożeń, w tym konfliktów zbrojnych i zmian klimatu. Organizacja opublikowała właśnie globalny raport roczny za 2021 rok.

Negatywne konsekwencje pandemii COVID-19 widać w praktycznie każdej sferze życia dzieci. Rekordowy wzrost poziomu ubóstwa, zakłócenia w edukacji czy przerwy w realizacji programów rutynowych szczepień mocno wpłynęły zdrowie, życie i jakość życia najmłodszych na świecie. Jednocześnie izolacja i niepewność poważnie odbijają się na zdrowiu psychicznym młodych ludzi, zaostrzając długo ignorowany kryzys.

Poza pandemią konflikty, w tym w Afganistanie, północnej Etiopii, Mjanmie i Jemenie, doprowadziły do poważnych naruszeń praw dzieci, powodując rekordowe potrzeby humanitarne. Na całym świecie około miliard dzieci, czyli prawie połowa najmłodszych, żyje w krajach o wyjątkowo wysokim zagrożeniu negatywnymi skutkami zmian klimatu. 

UNICEF przez cały ubiegły rok robił wszystko, aby złagodzić konsekwencje kryzysów humanitarnych w życiu dzieci. Organizacja wzmacniała systemy krajowe, aby dotrzeć do najbardziej poszkodowanych i wykluczonych dzieci oraz społeczności lokalnych, a także zwiększyć ich odporność na przyszłe kryzysy. Praca ta była możliwa dzięki wsparciu organizacji partnerskich, Darczyńców indywidualnych i biznesowych, społeczeństwa obywatelskiego, rządów państw i systemu Narodów Zjednoczonych.

W globalnym raporcie rocznym UNICEF wymienia najważniejsze działania, które udało się zrealizować na rzecz dzieci i młodzieży w 2021 r. Wśród nich znalazły się: 

  • Zakup i dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 do krajów o niskich i średnich dochodach w ramach inicjatywy COVAX. Udało się dostarczyć ponad 958 mln dawek szczepionki do 144 krajów i zapewnić pomoc techniczną w realizacji programów szczepień.
  • Zapobieganie zaburzeniom przyrostu masy ciała i innym formom niedożywienia. Działaniami prewencyjnymi objęto prawie 336 mln dzieci, o 38% więcej niż w 2020 r.
  • Dotarcie do 154 mln dzieci z badaniami przesiewowymi pod kątem niedożywienia i objęcie leczeniem prawie 5,5 mln dzieci.
  • Wsparcie 48,6 mln dzieci w dostępie do edukacji, w tym 6,4 mln dzieci, które musiały opuścić swoje domy.
  • Realizacja programu zapobiegania wczesnym małżeństwom, który objął 7,6 mln nastoletnich dziewcząt
  • Zwiększenie dostępu do czystej wody i podstawowych urządzeń sanitarnych dla 69,9 mln ludzi w latach 2018-2021.
  • Niesienie pomocy w 483 nowych i trwających kryzysach humanitarnych w 153 krajach.
  • Zakup produktów i usług o wartości 7,2 mld dolarów od prawie 11 150 dostawców.

W 2021 r. UNICEF obchodził 75. rocznicę swojego istnienia, ponownie zobowiązując się do współpracy z partnerami, organizacjami społecznymi i rządami państw, aby zapewnić wszystkim dzieciom na świecie szansę na lepszą przyszłość i realizację pełnego potencjału.

Raport (w języku angielskim) można pobrać i przeczytać tutaj: https://www.unicef.org/reports/unicef-annual-report-2021.

Zobacz również

Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom na mocy porozumienia podpisanego 28 października 2024 r. Troska o dobrostan najmłodszych i pełne wdrożenie praw dziecka na poziomie krajowym to priorytet na dla obu instytucji.

Więcej
Polio wraca w krajach dotkniętych konfliktami

Polio wraca w krajach dotkniętych konfliktami

24 października to Światowy Dzień Polio, który ma przypominać o walce z tą chorobą. Niestety liczba przypadków polio w krajach o wysokiej podatności na zagrożenia i dotkniętych konfliktami wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Więcej
Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

W Polsce 14% dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat jest zagrożonych wykluczeniem transportowym – wynika z raportu „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”, przygotowanego przez UNICEF Polska i zaprezentowanego 16 października w Centrum Prasowym PAP. v

Więcej