Krok milowy w walce z tężcem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Chorobę wyeliminowano w ponad połowie z 59 krajów objętych działaniami UNICEF i partnerów.

tężec szczepienia

Tężec to choroba, na którą od dawna znamy szczepionkę i możemy jej zapobiegać.
Niestety jest to wciąż jedna z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie, zagrażająca życiu matek i ich dzieci. Co dziewięć minut tężec zabija jednego noworodka. 

Matka i jej dziecko mogą zachorować podczas porodu, który odbywa się w niehigienicznych warunkach. Tężcowi można zapobiec poprzez szczepionkę podaną przyszłej matce. Po 5 prawidłowo zaaplikowanych dawkach matka uzyskuje dożywotnią ochronę przed tężcem, a jej nowonarodzone dzieci są zabezpieczone przed tą chorobą przez kilka pierwszych tygodni życia.

ochrona przed tężcem

Od 1999 roku przeciw tężcowi zaszczepiono ponad 118 mln kobiet w wieku rozrodczym w ponad 52 krajach. Wiele z nich otrzymało szczepionkę przeciw tężcowi w ramach zintegrowanej kampanii zdrowotnej, która obejmowała inne działania ratujące życie dzieci: szczepienia przeciw odrze, suplementację witaminą A i dystrybucję tabletek odrobaczających.

Kraje, które wyeliminowały tężec noworodkowy to: Bangladesz, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Chiny, Komory, Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Erytrea, Ghana, Gwinea Bissau, Irak, Liberia, Malawi, Mozambik, Myanmar, Namibia, Nepal, Rwanda, Senegal, RPA, Tanzania, Timor Wschodni, Turcja, Togo, Uganda, Wietnam, Zimbabwe i Zambia.

Kraje, które nadal zmagają się z problemem tężca noworodkowego to: Afganistan, Angola,  Kambodża, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Równikowa, Etiopia, Gabon, Gwinea, Haiti, Indie, Indonezja, Kenia, Laos, Madagaskar, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Pakistan, Papua Nowa Gwinea, Filipiny, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy oraz Jemen.

The Maternal and Neonatal Tetanus Elimination Initiative (MNT) to przykład na to, jak partnerzy mogą ze sobą współpracować, aby osiągnąć znaczący sukces. W 2000 roku, kiedy zawiązała się ta inicjatywa, według statystyk każdego roku ponad 200 tys. noworodków umierało z powodu zachorowania na tężec. Do 2010 roku liczba ta spadła do około 58 tys. Wciąż jednak 28 krajów nie osiągnęło celu, jakim jest powszechna eliminacja zachorowań na tężec do 2015 roku. 

MNT to  międzynarodowe partnerstwo publiczno-prywatne, który obejmuje rządy krajowe, UNICEF, WHO, UNFPA, GAVI, USAID, CDC, rząd Japonii, Save the Children, PATH, RMHC, The Bill & Melinda Gates Foundation, Kiwanis International, markę Pampers i BD.

banner

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej