Kryzys edukacyjny wśród ukraińskich dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Ciągłe ataki na szkoły i nadal niewystarczająca liczba dzieci włączonych do systemów edukacji w krajach przyjmujących uchodźców sprawiły, że najmłodsi obywatele Ukrainy mają duże trudności z przyswajaniem wiedzy. Wojna poprzedzona pandemią COVID-19 spowodowała, że dzieci w wieku szkolnym już 4 rok z rzędu mają utrudniony dostęp do edukacji.

Kryzys edukacyjny wśród ukraińskich dzieci

© UNICEF/Anton Kulakovskyy

57% ankietowanych nauczycieli potwierdza, że dzieci osiągają gorsze wyniki w nauce języka ukraińskiego. Problemem jest także umiejętność czytania i liczenia.

W Ukrainie ataki na szkoły trwają nieprzerwanie, pozbawiając dzieci nie tylko dzieciństwa, ale także bezpiecznej przestrzeni do zabawy i nauki. Sprawiło to, że nie tylko nie mogą przyswajać nowej wiedzy, ale także zapominają to, czego już się nauczyły - powiedziała Regina De Dominicis, dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową.

Dla dzieci uchodźców z Ukrainy jest to początek kolejnego niepewnego roku szkolnego, w którym ponad połowa dzieci nie jest zapisana do systemów edukacji w siedmiu krajach przyjmujących uchodźców. Przedszkolaki i uczniowie szkół średnich są najbardziej narażeni na utratę dostępu do edukacji. Bariery językowe i przeciążone systemy edukacji są jednymi z głównych przyczyn niskiego wskaźnika poziomu edukacji wśród ukraińskich dzieci. Nauka online może uzupełniać edukację w trybie stacjonarnym i stanowić krótkoterminowe rozwiązanie, ale nie zastąpi obecności dziecka w szkole. Kontakty z nauczycielami i rówieśnikami mają szczególne znaczenie dla rozwoju społecznego dzieci.

W Ukrainie tylko jedna trzecia dzieci w wieku szkolnym uczy się w pełni stacjonarnie.

Kryzys edukacyjny wśród ukraińskich dzieci

© UNICEF/Andriy Vashkiv

W czasach kryzysów i wojen szkoły są czymś więcej niż tylko miejscem do nauki. Zapewniają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Kontakt z nauczycielami oraz rówieśnikami. Dzięki temu dzieci nie czują się samotne, mają poczucie przynależności i mogą lepiej radzić sobie z przepracowywaniem złych emocji związanych z traumatyzującymi doświadczeniami. Szkoły zapewniają także dostęp do opieki medycznej, szczepionek, odpowiedniego żywienia i wsparcia psychospołecznego. Znacząco wpływa to na poprawę dobrego samopoczucia dzieci.

W roku szkolnym 2023/24 nawet 300 tys. ukraińskich dzieci może nie mieć dostępu do edukacji.

UNICEF współpracuje z rządem i partnerami w Ukrainie oraz w krajach przyjmujących uchodźców, aby poprawiać dostęp dzieci do odpowiedniego poziomu edukacji. Te działania obejmują włączanie najmłodszych do krajowych systemów edukacji i zapewnianie im jakościowych form nauczania. Oznacza to także wyposażenie nauczycieli i pracowników oświaty w umiejętności potrzebne do integracji dzieci w mieszanych klasach, zapewnienie nauki rodzimego języka oraz troskę o ich zdrowie psychiczne.

W Ukrainie UNICEF wspiera przywrócenie właściwego funkcjonowania systemu edukacji. Obejmuje to odbudowę szkół i organizowanie zajęć wyrównawczych z podstawowych przedmiotów, przy jednoczesnym zapewnieniu długoterminowego wsparcia poprzez wzmocnienie organizacji i usług wczesnej edukacji.

Pomóż dzieciom z Ukrainy kontynuować naukę i rozwinąć skrzydła. 

Kryzys edukacyjny wśród ukraińskich dzieci

© UNICEF/Anton Kulakovskyy

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej