Kryzys nadal trwa: niedożywienie, brak wody i choroby zagrażają życiu milionów dzieci w północno-wschodniej Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym i...

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Skoordynowana pomoc humanitarna jest kluczowa dla ratowania życia dzieci

© UNICEF/UN057372/Holt

Nowy Jork/Dakar/Nairobi/Amman, 23 czerwca 2017 r. - Ogłoszenie końca klęski głodu
w Sudanie Południowym nie może odwrócić uwagi od faktu, że brak bezpieczeństwa żywnościowego nadal zagraża życiu milionów dzieci w północno-wschodniej Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym i Jemenie, ostrzega UNICEF.

„Nie ma miejsca na samozadowolenie” mówi Manuel Fontaine, Dyrektor ds. Programów Humanitarnych UNICEF. „Życie milionów dzieci nadal wisi na włosku. Kryzys cały czas trwa i musimy zwiększać działania apelując o bezwarunkowy dostęp do potrzebujących, w przeciwnym razie postęp, który osiągnęliśmy zostanie zahamowany.”

We wszystkich czterech krajach sytuacja jest nadal poważna, a liczba dzieci zagrożonych śmiercią pozostaje alarmująca.

W północno-wschodniej Nigerii przemoc powiązana z terrorystycznym ugrupowaniem
Boko Haram nadal powoduje duże przemieszczenia ludności, wpływa na gospodarkę a tym samym ogranicza przychody mieszkańców regionu. Poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego obejmuje 5,2 mln osób, a ciężkie ostre niedożywienie zagraża 450 tys. dzieci. Początek pory deszczowej i związane z nią powodzie utrudnią dostarczanie pomocy humanitarnej i spowodują wzrost zagrożenia chorobami zakaźnymi.

W Somalii sytuację pogarsza trwający od dekad konflikt oraz przedłużająca się susza. UNICEF szacuje, że w 2017 roku 275 tysięcy dzieci ucierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Dzieci te będą 9 razy bardziej narażone na zgon z powodu cholery, ostrej biegunki i odry, które rozprzestrzeniają się w kraju.

Liczba osób w Sudanie Południowym, które każdego dnia starają się znaleźć wystarczającą ilość pożywienia wzrosła do 6 milionów. Jest to najwyższa liczba osób pozbawionych bezpieczeństwa żywnościowego w historii tego kraju. Szacuje się, że w tym roku niemal 276 000 dzieci będzie wymagało natychmiastowej pomocy ratującej życie
i cierpiało z powodu niedożywienia. Według najnowszych danych opublikowanych w tym tygodniu, dzięki pomocy humanitarnej zmniejszył się poziom niedożywienia. Niestety sytuacja w kraju nadal jest niepokojąca.

W Jemenie niemal 400 000 dzieci cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Jednocześnie w kraju błyskawicznie rozprzestrzenia się cholera. Na skutek choroby zmarło już ponad 1000 osób, a 175 000 cierpi z jej powodu. Część dzieci, które zachorowały na cholerę lub zmarły na jej skutek były wcześniej niedożywione, co osłabiło ich system odporności. System opieki medycznej jest na skraju załamania. W szpitalach szybko kończą się leki i środki medyczne. Wraz z przedłużaniem się konfliktu głód staje się realnym zagrożeniem i najgorszym scenariuszem wydarzeń. 

W tym roku UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi planuje dostarczyć żywność terapeutyczną do 314 000 niedożywionych dzieci w Nigerii, 200 000 dzieci w Sudanie Południowym, 320 000 dzieci w Jemenie i 200 000 dzieci w Somalii.

Ponadto, UNICEF odbudowuje i wyposaża ośrodki medyczne oraz dostarcza czystą wodę dla dzieci i ich rodzin najbardziej narażonych na cierpienie. W tym roku 1,8 mln osób w Somalii oraz ponad 2,6 mln osób w Nigerii otrzymało dostęp do czystej wody. 

UNICEF apeluje o 251 mln dolarów, które są niezbędne, aby do końca tego roku dotrzeć z pomocą żywnościową, wodną, medyczną, edukacyjną i ochronną do dzieci w Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym i Jemenie. 

Każdy z nas może pomóc! Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/afryka i przekazać darowiznę.

banner_528x220

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej