Kryzys nadal trwa: niedożywienie, brak wody i choroby zagrażają życiu milionów dzieci w północno-wschodniej Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym i...

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Skoordynowana pomoc humanitarna jest kluczowa dla ratowania życia dzieci

© UNICEF/UN057372/Holt

Nowy Jork/Dakar/Nairobi/Amman, 23 czerwca 2017 r. - Ogłoszenie końca klęski głodu
w Sudanie Południowym nie może odwrócić uwagi od faktu, że brak bezpieczeństwa żywnościowego nadal zagraża życiu milionów dzieci w północno-wschodniej Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym i Jemenie, ostrzega UNICEF.

„Nie ma miejsca na samozadowolenie” mówi Manuel Fontaine, Dyrektor ds. Programów Humanitarnych UNICEF. „Życie milionów dzieci nadal wisi na włosku. Kryzys cały czas trwa i musimy zwiększać działania apelując o bezwarunkowy dostęp do potrzebujących, w przeciwnym razie postęp, który osiągnęliśmy zostanie zahamowany.”

We wszystkich czterech krajach sytuacja jest nadal poważna, a liczba dzieci zagrożonych śmiercią pozostaje alarmująca.

W północno-wschodniej Nigerii przemoc powiązana z terrorystycznym ugrupowaniem
Boko Haram nadal powoduje duże przemieszczenia ludności, wpływa na gospodarkę a tym samym ogranicza przychody mieszkańców regionu. Poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego obejmuje 5,2 mln osób, a ciężkie ostre niedożywienie zagraża 450 tys. dzieci. Początek pory deszczowej i związane z nią powodzie utrudnią dostarczanie pomocy humanitarnej i spowodują wzrost zagrożenia chorobami zakaźnymi.

W Somalii sytuację pogarsza trwający od dekad konflikt oraz przedłużająca się susza. UNICEF szacuje, że w 2017 roku 275 tysięcy dzieci ucierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Dzieci te będą 9 razy bardziej narażone na zgon z powodu cholery, ostrej biegunki i odry, które rozprzestrzeniają się w kraju.

Liczba osób w Sudanie Południowym, które każdego dnia starają się znaleźć wystarczającą ilość pożywienia wzrosła do 6 milionów. Jest to najwyższa liczba osób pozbawionych bezpieczeństwa żywnościowego w historii tego kraju. Szacuje się, że w tym roku niemal 276 000 dzieci będzie wymagało natychmiastowej pomocy ratującej życie
i cierpiało z powodu niedożywienia. Według najnowszych danych opublikowanych w tym tygodniu, dzięki pomocy humanitarnej zmniejszył się poziom niedożywienia. Niestety sytuacja w kraju nadal jest niepokojąca.

W Jemenie niemal 400 000 dzieci cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Jednocześnie w kraju błyskawicznie rozprzestrzenia się cholera. Na skutek choroby zmarło już ponad 1000 osób, a 175 000 cierpi z jej powodu. Część dzieci, które zachorowały na cholerę lub zmarły na jej skutek były wcześniej niedożywione, co osłabiło ich system odporności. System opieki medycznej jest na skraju załamania. W szpitalach szybko kończą się leki i środki medyczne. Wraz z przedłużaniem się konfliktu głód staje się realnym zagrożeniem i najgorszym scenariuszem wydarzeń. 

W tym roku UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi planuje dostarczyć żywność terapeutyczną do 314 000 niedożywionych dzieci w Nigerii, 200 000 dzieci w Sudanie Południowym, 320 000 dzieci w Jemenie i 200 000 dzieci w Somalii.

Ponadto, UNICEF odbudowuje i wyposaża ośrodki medyczne oraz dostarcza czystą wodę dla dzieci i ich rodzin najbardziej narażonych na cierpienie. W tym roku 1,8 mln osób w Somalii oraz ponad 2,6 mln osób w Nigerii otrzymało dostęp do czystej wody. 

UNICEF apeluje o 251 mln dolarów, które są niezbędne, aby do końca tego roku dotrzeć z pomocą żywnościową, wodną, medyczną, edukacyjną i ochronną do dzieci w Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym i Jemenie. 

Każdy z nas może pomóc! Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/afryka i przekazać darowiznę.

banner_528x220

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej