Kryzys, o którym się nie mówi – zmiany klimatyczne zabijają dzieci w Afryce

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Ponad 51 mln ludzi, w tym 26,5 mln dzieci we wschodniej i południowej Afryce cierpi z powodu suszy wywołanej najsilniejszym od 50. lat zjawiskiem El Niño. Sytuacja dawno nie była tak dramatyczna, dlatego dziś potrzebne jest każde wsparcie. Ty również możesz pomóc. Wejdź na stronę www.unicef.pl/etiopia i przekaż darowiznę dla głodujących dzieci. Musimy działać teraz!

UN010290_Med-Res

Dwa lata nieregularnych opadów deszczu i susza spotęgowana zjawiskiem El Niño spowodowały ogromne spustoszenie. Zniszczeniu uległy plony, a źródła wody są tak wyeksploatowane, że w niektórych nie ma już ani kropli. Ponad 14 mln osób nie ma dostępu do czystej i pitnej wody. Rosnące ceny żywności zmuszają rodziny do ograniczenia posiłków do minimum i wyprzedaży dobytku. Robią wszystko, aby przeżyć.

Zjawisko El Niño to okresowe zaburzenie równowagi termicznej Ziemi, które wpływa na zmianę cyrkulacji mas powietrza. Występuje średnio co 2 – 7 lat. Może trwać od 6 do 18 miesięcy. Naukowcy uważają, że El Niño występuje od zawsze, ale to ostatnie jest najgroźniejsze w skutkach ze wszystkich dotychczasowych.

W Erytrei, Lesotho, Somalii, Suazi i Zimbabwe ponad 1/5 społeczeństwa cierpi z powodu kryzysu żywnościowego. Trwa tam stan klęski żywiołowej.

W Malawi liczba przypadków skrajnego niedożywienia wzrosła o 100% w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.

Z kolei w Kenii zjawisko El Niño spotęgowało ulewne deszcze doprowadzając do katastrofalnych powodzi. Teraz kraj stoi w obliczu zagrożenia epidemią cholery.

Kraje poszkodowane na skutek El Niño i postępujących zmian klimatycznych mają najczęściej najsłabsze narzędzia do walki z tragicznymi skutkami tych zjawisk. Najokrutniejsze jest to, że najbardziej pokrzywdzone społeczności są jednocześnie najmniej odpowiedzialne za tę sytuację.

Skutki zmian klimatycznych najbardziej odczuwają dzieci. Są narażone na głód, brak wody i choroby takie jak odra, malaria i cholera. Obecnie ponad 1,2 mln dzieci w tym regionie jest niedożywionych. Potrzebują natychmiastowej pomocy i leczenia.

Jednym z dzieci potrzebujących pomocy jest Hawal, który mieszka w Etiopii. Chłopiec ma 7 miesięcy, ale waży zaledwie 3,5 kg. To brzmi jak wyrok, ale chłopiec wciąż walczy o życie.

Możesz pomóc dzieciom takim jak Hawal wygrać walkę z głodem. 47 porcji żywności terapeutycznej, która wystarczy na 2 tygodnie leczenia Hawala kosztuje zaledwie 79,90 złotych. To cena uratowania życia dziecka, dlatego z całego serca apelujemy o wpłaty! 

UN010287_Med-Res

Od urodzenia karmiłam go piersią, ale od jakiegoś czasu przestał przyjmować mój pokarm. Przestał jeść cokolwiek i miał trudności z oddychaniem. Dlatego przyprowadziłam go do lekarza, powiedziała przez łzy zrozpaczona mama Hawala. Uprawialiśmy pszenicę i kukurydzę, ale z powodu suszy zbiory były bardzo ubogie. Nie mamy co jeść.

Susza w Etiopii nie była tak dotkliwa od ponad pół wieku. Ponad 10 mln osób zostało poszkodowanych, w tym niemal 6 mln dzieci.

Szacuje się, że niemal 9 mln osób nie ma tam dostępu do czystej i pitnej wody. Jeśli pomoc nie dotrze na czas, pod koniec 2016 r. liczba osób wymagających pomocy żywnościowej w Etiopii wzrośnie do 18 mln. To prawdziwy wyścig z czasem.

UN010294_Med-Res

Mleko matki Hawala jest zbyt niskiej jakości, aby mogła ona wykarmić chłopca. Jedynym ratunkiem jest żywność terapeutyczna dostarczana przez UNICEF. Pracownicy organizacji są jednak załamani skalą kataklizmu. Nie mamy wystarczających środków, żeby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci. Dlatego apelujemy o pomoc, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Wiele dzieci w Etiopii jest zmuszonych do pokonywania dużych odległości w poszukiwaniu wody. Nie chodzą do szkoły, są narażone na ogromne ryzyko nadużyć, wykorzystania i przemocy. Jednak najbardziej zagraża im głód.

UN010278_Med-Res

Dzieci takich jak Hawal są w Etiopii miliony. Każdego dnia walczą o przetrwanie. Lekarze w tym kraju są pewni, że bez niezbędnej pomocy, liczba przypadków niedożywienia wśród dzieci będzie rosła. Zawsze w takich sytuacjach mogliśmy liczyć na hojne wsparcie Darczyńców z Polski. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby uratować życie cierpiących dzieci, dodaje Marek Krupiński.

Pomóc możesz właśnie teraz wchodząc na stronę www.unicef.pl/etiopia i przekazując darowiznę. UNICEF dostarczy Twoje wsparcie na miejsce i udzieli pomocy umierającym z głodu dzieciom. Prosimy, nie wahaj się. Zrób to teraz, bo liczy się każdy dzień. 

523x220Hawal_banner strona

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej