Kryzys w regionie Jeziora Czad: alarmujący wzrost liczby dzieci wykorzystywanych przez Boko Haram do ataków bombowych

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN015783_Med-Res

Dakar/Nowy Jork/Genewa, 12 kwietnia 2017 r. – Liczba dzieci wykorzystanych przez Boko Haram do przeprowadzenia samobójczych ataków wzrosła do 27 w pierwszym kwartale 2017 r. W tym samym czasie w zeszłym roku było to 9 dzieci.

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku liczba dzieci wykorzystanych w atakach bombowych jest niemal taka sama jak w całym zeszłym roku – to najgorsze z możliwych wykorzystanie dzieci podczas konfliktu – mówi Marie-Pierre Poirier, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Afryki Zachodniej i Środkowej.

Według raportu UNICEF „Silent Shame: Bringing out the voices of children caught in the Lake Chad crisis” wzrost wskazuje na zmianę taktyki terrorystów. Od 2014 roku aż 117 dzieci zostało wykorzystanych do przeprowadzenia ataków samobójczych w miejscach publicznych w Nigerii, Czadzie, Nigrze i Kamerunie: 4 w 2014 r., 56 w 2015 r., 30 w 2016 r. i 27 w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. Do większości tych ataków wykorzystywane były dziewczęta. 

UN051532_Med-Res

W efekcie obecność dziewcząt i chłopców w miejscach publicznych i punktach kontrolnych budzi lęk, ponieważ są one podejrzewane o posiadanie materiałów wybuchowych.

Te dzieci są ofiarami, nie przestępcami – mówi Poirier. Zmuszanie lub oszukiwanie dzieci, aby dokonywały tak okropnych aktów terroru jest karygodne.

Raport opublikowany trzy lata po uprowadzeniu ponad 200 uczennic w Chibok dostarcza niepokojących danych na temat dzieci, które były trzymane w niewoli przez Boko Haram i wskazuje, z jak ogromną podejrzliwością spotykają się, kiedy wracają do swoich społeczności.

UN015784_Med-Res

W rozmowach z UNICEF wiele dzieci mających związek z Boko Haram przyznawało, że nie dzieli się z nikim tym, co przeżyło, ze względu na strach przed stygmatyzacją lub pełnymi przemocy reakcjami ze strony społeczności. Często unikają grup rówieśniczych z obawy przed stygmatyzacją, przez co same muszą mierzyć się z cierpieniem.

Raport podkreśla również wyzwania, przed którymi stoją lokalne społeczności. Wiele dzieci zostało zatrzymanych podczas kontroli i zabranych na przesłuchanie. W 2016 roku w czterech krajach wciąż około 1 500 dzieci było przetrzymywanych.

UNICEF apeluje do stron konfliktu o podjęcie działań w celu ochrony dzieci w rejonie:

  • Zakończenie wykorzystywania dzieci przez Boko Haram, zwłaszcza do przeprowadzania samobójczych ataków bombowych.
  • Zabranie dzieci ze strefy działań militarnych najszybciej jak to możliwe. Dzieci zatrzymane z powodu domniemanego lub faktycznego związku z grupami zbrojnymi powinny być jak najszybciej przekazane władzom cywilnym, poddane reintegracji oraz wspierane.
  • Otoczenie opieką i ochroną dzieci rozłączonych z rodzinami. Wszystkie dzieci dotknięte kryzysem wymagają wsparcia psychologicznego i bezpiecznej przestrzeni, aby wrócić do normalnego życia.
UN058882_Med-Res

W 2016 roku UNICEF dotarł ze wsparciem psychologicznym do ponad 312 000 dzieci w Nigerii, Czadzie, Kamerunie i Nigrze oraz połączył ponad 800 najmłodszych z ich rodzinami.

UNICEF współpracuje ze społecznościami lokalnymi i rodzinami w celu zwalczania stygmatyzacji dzieci, które doznały przemocy na tle seksualnym oraz tworzenia przyjaznego i bezpiecznego środowiska dla dzieci, które zostały uprowadzone.

W związku z trwającym kryzysem, w wyniku którego ponad 1,3 miliona dzieci zostało przesiedlonych, UNICEF wspiera także władze lokalne w dostarczeniu czystej wody pitnej, żywności terapeutycznej dla niedożywionych dzieci oraz pomocy medycznej, a także umożliwieniu dostępu do edukacji poprzez tworzenie tymczasowych miejsc do nauki.

Aby zmniejszyć rozmiary kryzysu potrzebne są jednak środki, których wciąż brakuje. W zeszłym roku apel UNICEF o 154 miliony dolarów na pomoc osobom poszkodowanym na skutek działań Boko Haram został sfinansowany jedynie w 40%. 

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej