Liczba skrajnie niedożywionych dzieci w Somalii wzrosła o 50%

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Somalia

Genewa/Nairobi, 2 maja 2017 r. – Od początku roku liczba dzieci niedożywionych lub zagrożonych niedożywieniem w Somalii wzrosła o połowę i wynosi obecnie 1,4 mln. Wśród nich, skrajne niedożywienie zagraża życiu ponad 275 000 dzieci.

Niedożywione dzieci są 9 razy bardziej narażone na śmierć na skutek cholery, biegunki czy odry. Kiedy w 2011 r. Somalię dotknął głód, śmierć poniosło około 260 000 osób, z czego połowa to dzieci. Główną przyczyną zgonów dzieci była biegunka i odra.

W tym roku UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi objął leczeniem ponad 56 000 dzieci dotkniętych skrajnym niedożywieniem. To wzrost o niemal 90% w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku, powiedział Steven Lauwerier, przedstawiciel UNICEF w Somalii. Susza, choroby i przesiedlenia mają tragiczne skutki dla dzieci. Musimy robić więcej i szybciej, aby uratować życie najmłodszych.

Od początku listopada 2016 r. około 615 000 osób, z czego większość to kobiety i dzieci, musiało opuścić swoje domy na skutek suszy.

W Somalii zaczynają padać deszcze, które powinny utrzymać się do czerwca. W niektórych regionach kraju przynoszą długo oczekiwaną ulgę, ale stanowią też zagrożenie dla dzieci mieszkających w prowizorycznych schronieniach wykonanych z gałęzi, tkanin i plandek. Jeśli deszcze ustaną i pomoc nie przyjdzie na czas, coraz więcej rodzin będzie zmuszonych do opuszczenia swoich domów i przeniesienia się do obozów, gdzie zagraża im malaria i cholera.

Nowe ruchy ludności dodatkowo pogorszą sytuację. Ci, którzy pozostali w domach potrzebują natychmiastowej pomocy, aby nie musieli ich opuszczać, a ci, którzy już znajdują w obozach (przede wszystkim dzieci) są podatni na zagrożenia, dodaje Steven Lauwerier.

Kobiety i dzieci, które podejmują pieszą wędrówkę do miejsc, w których mają nadzieję otrzymać pomoc, często są okradane. Wiele z nich pada ofiarą wykorzystania seksualnego. Niestety większość kobiet nie zgłasza przypadków gwałtu z powodu zagrażającej im stygmatyzacji oraz obawy, że ich mężowie dowiedzą się o tym. Sprawcy przemocy seksualnej są rzadko karani.

Co więcej, susza zmusiła około 40 000 dzieci do przerwania edukacji, ponieważ rodziny angażują je w poszukiwanie źródeł wody i żywności. Niestety coraz więcej dzieci żyje na ulicy i jest rekrutowanych do grup zbrojnych.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby nieść pomóc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom:

  • Wsparliśmy 64 ośrodki leczenia cholery, gdzie pomoc otrzymało do tej pory 28 400 osób.
  • Otworzyliśmy i wsparliśmy działanie 330 ośrodków dożywiania, dzięki czemu w kraju funkcjonuje już 837 takich placówek. Od początku roku leczono w nich 56 054 dzieci cierpiących z powodu ostrego niedożywienia. 92% dzieci wróciło do zdrowia.
  • Umożliwiliśmy tymczasowy dostęp do czystej wodydla ponad miliona osób dotkniętych przez suszę.
  • Objęliśmy opieką medyczną (w tym szczepieniami) ponad 380 000 kobiet i dzieci.
  • Dostarczyliśmy czystą wodę do 190 szkół oraz otworzyliśmy tymczasowe miejsca do nauki, z których korzysta 43 000 dzieci.
  • Dostarczyliśmy pomoc dla 840 dzieci bez opieki i rozdzielonych z rodzinami.

UNICEF w tym roku zaapelował o pomoc w wysokości 148 mln dolarów. Do tej pory otrzymaliśmy 78,7 mln dolarów, czyli nieco ponad połowę tej kwoty. UNICEF Polska cały czas prowadzi zbiórkę środków na pomoc dla głodujących dzieci w Afryce. Każdy może się włączyć poprzez stronę unicef.pl/afryka.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej