Oświadczenie Babatunde Osotimehin, Dyrektora Generalnego UNFPA oraz Anthony’ego Lake’a, Dyrektora Generalnego UNICEF
Nowy Jork, 6 lutego 2017 r. – Okaleczanie żeńskich narządów płciowych nieodwracalnie uszkadza ciało i powoduje rozdzierający ból. Jest też źródłem traumy, która może trwać przez całe życie.
Zabieg zwiększa ryzyko komplikacji w trakcie ciąży i okołoporodowych, które zagrażają życiu zarówno matki, jak i dziecka.
Praktyka okaleczania zewnętrznych narządów płciowych odzwierciedla niski status kobiet i dziewcząt oraz utrwala nierówność płci i wzmacnia błędne koło dyskryminacji.
W ostatnich latach udało się wiele osiągnąć w kierunku zniesienia tej brutalnej praktyki. Mimo to, tylko w tym roku miliony dziewcząt na świecie będą zmuszone do poddania się obrzezaniu. Wiele z nich ma mniej niż 15 lat. Obecnie na świecie żyje niemal 200 mln kobiet i dziewcząt, których zewnętrzne narządy płciowe zostały okaleczone.
W 2016 r. w celu wyeliminowania obrzezania dziewcząt, UNICEF i UNFPA (Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych) współpracowały z ponad 8,4 mln ludzi. 2900 społeczności zadeklarowało porzucenie tej praktyki.
W 2017 r. musimy zrobić wszystko, aby przyspieszyć tempo zmian. Rządy państw powinny przyjąć rozwiązania prawne chroniące kobiety i dziewczęta oraz zakazujące praktyki obrzezania. Należy również zwiększyć dostęp rodzin i społeczności do informacji o szkodliwych konsekwencjach obrzezania oraz korzyści płynących z zakończenia tej praktyki.
Uczyńmy wszystko, aby nasze pokolenie zakazało okaleczania żeńskich narządów płciowych. W ten sposób przyczynimy się do stworzenia zdrowszego, lepszego świata dla wszystkich.
Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych jest obchodzony corocznie 6 lutego. Celem obchodów jest zwiększenie świadomości na temat brutalnej praktyki obrzezania kobiet i dziewcząt, która zagraża ich życiu i zdrowiu.
###
O UNFPA
Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA) robi wszystko, aby na świecie: każda ciąża była chciana, każdy poród bezpieczny, a każda młoda osoba mogła rozwinąć swój pełen potencjał.
O UNICEF
UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej na stronie: www.unicef.pl