Miesiąc po trzęsieniu ziemi w Nepalu niedożywienie największym zagrożeniem dla dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI185257

Katmandu, Nepal 25 maja 2015 r. – Miesiąc po pierwszym, potężnym trzęsieniu ziemi, które dotknęło Nepal pomocy nadal potrzebuje około 1,7 miliona dzieci. 70 000 dzieci poniżej 5. roku życia wymaga natychmiastowej pomocy żywnościowej. Polacy przekazali na pomoc dla Nepalu już ponad 1,8 miliona złotych. Zbiórka nadal trwa.

Na skutek trzęsienia ziemi najbardziej poszkodowanych zostało 14 regionów kraju. UNICEF szacuje, że liczba niedożywionych dzieci może wzrosnąć niemal pięciokrotnie (z 15 000 do 70 000).

Wymagają one naszego szczególnego wsparcia i działań, które zapewnią im powrót do sił i zdrowy rozwój. Aby pomóc, musimy im dostarczyć gotową do spożycia żywność terapeutyczną.

Przed trzęsieniem ziemi ponad 10% dzieci cierpiało z powodu niedożywienia. Chroniczne niedożywienie było też przyczyną zahamowania rozwoju niemal 4 na 10 nepalskich dzieci,mówi Tomoo Hozumi, przedstawiciel UNICEF w Nepalu. Obawiamy się, że na skutek katastrofy ta sytuacja ulegnie pogorszeniu.

Zbliża się pora monsunowa. Wraz z organizacjami partnerskimi pracujemy non-stop, aby dostarczyć niezbędną pomoc żywnościową dla tych dzieci i ochronić je przed chorobami przenoszonymi drogą wodną.

Pomoc żywnościowa UNICEF dostarczana do Nepalu polega na:

  • Promowaniu karmienia piersią dzieci do 2. roku życia
  • Dostarczaniu niezbędnych mikroelementów dla ponad 120 000 dzieci
  • Wsparciu społeczności w badaniu i wykrywaniu niedożywienia wśród dzieci
  • Dostarczaniu gotowej do spożycia żywności terapeutycznej dla ponad 3 000 dzieci
  • Współpracy z Radiem Nepal i 111 lokalnymi rozgłośniami; docieramy do 380 000 rodzin z informacją o zasadach zdrowego żywienia matek i dzieci
  • Dostarczaniu tuż przed rozpoczęciem pory monsunowej tabletek odrobaczających oraz witaminy A dla ponad 350 000 dzieci

Niemal 1,7 mln dzieci w Nepalu wymaga natychmiastowej pomocy.

Już teraz obserwujemy wzrost liczby chorób przewlekłych. Dzieci cierpią na infekcje dróg oddechowych wywołane przez pył z gruzów zalegających w miastach i wsiach,mówi Tomoo Hozumi. Na skutek odniesionych obrażeń, wiele dzieci przez długi czas nie odzyska jeszcze zdrowia. Cierpią również na stany lękowe.

Dzięki wsparciu Darczyńców, w tym także Polaków do tej pory pomoc dotarła już do kilkuset tysięcy dzieci:

  • Dostarczyliśmy czystą wodę dla ponad 305 109 osób, a urządzenia sanitarne dla ponad 45 201 osób
  • 10 000 dzieci korzysta z Miejsc Przyjaznych Dzieciom
  • Niemal 9000 dzieci i ponad 2000 rodziców otrzymało wsparcie psychologiczne
  • Ponad 3000 dzieci w wieku od 6 do 59 miesięcy zostało zaszczepionych przeciwko odrze i różyczce

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę środków dla Nepalu,mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Wiele udało się zrobić, ale wciąż mnóstwo pracy przed nami, dodaje. Odbudowa Nepalu potrwa latami. UNICEF będzie na miejscu tak długo, jak to będzie potrzebne.

Każdy, kto chce włączyć się w pomoc dla Nepalu może to zrobić na stronie www.unicef.pl/nepal

900x323

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej