Miliard dzieci narażonych na bardzo poważne skutki kryzysu klimatycznego, alarmuje UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNICEF Polska | Miliard dzieci narażonych na bardzo poważne skutki kryzysu klimatycznego

© UNICEF/Prinsloo

Nowy Jork, 20 sierpnia 2021 r.

Dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Nigerii, Gwinei i Gwinei Bissau są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu, alarmuje UNICEF w swoim raporcie. Organizacja po raz pierwszy opracowała wskaźnik ryzyka klimatycznego dotyczącego dzieci.

Skutki zmian klimatu zagrażają zdrowiu, edukacji i ochronie dzieci oraz narażają je na śmiertelne choroby. „The Climate Crisis Is a Child Rights Crisis: Introducing the Children’s Climate Risk Index” to pierwsza, kompleksowa analiza ryzyka klimatycznego z perspektywy dziecka. Autorzy raportu klasyfikują kraje na podstawie stopnia narażenia dzieci na takie zjawiska klimatyczne jak cyklony czy fale upałów. UNICEF wziął również pod uwagę dostęp dzieci do podstawowych usług.

Według raportu, około miliard dzieci (czyli prawie połowa z 2,2 mld najmłodszych na świecie) żyje w jednym z 33 krajów, w których występuje „wyjątkowo wysokie ryzyko” tragicznych w skutkach zmian klimatu. Dzieci te są narażone na śmiertelną kombinację czynników takich jak liczne katastrofy naturalne i niewystarczający dostęp do wody, sanitariatów, opieki medycznej czy edukacji. Dane przedstawione w raporcie prawdopodobnie będą się pogarszać wraz z przyspieszeniem zmian klimatu. 

Po raz pierwszy mamy pełny obraz tego, gdzie i jak żyją dzieci podatne na zmiany klimatu. Ten obraz jest tragiczny. Skutki zmian klimatu podważają wiele praw dzieci, od dostępu do czystego powietrza, żywności i wody, aż po edukację, wolność od wyzysku, a nawet prawo do przetrwania. Praktycznie każde dziecko zostanie poszkodowane. Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Autorzy raportu wskazują na niepokojące dane:

  • 240 mln dzieci jest poważnie narażonych na zalewanie obszarów przybrzeżnych;
  • 330 mln dzieci jest poważnie narażonych na powodzie wywołane przez wezbrane rzeki;
  • 400 mln dzieci jest poważnie narażonych na cyklony;
  • 600 mln dzieci jest poważnie narażonych na choroby wektorowe (przenoszone przez komary, kleszcze czy gryzonie); 
  • 815 mln dzieci jest poważnie narażonych na zanieczyszczenie ołowiem;820 mln dzieci jest poważnie narażonych na fale upałów;
  • 920 mln dzieci jest poważnie narażonych na niedobór wody;
  • miliard dzieci jest poważnie narażonych na wyjątkowo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.

Prawie każde dziecko na świecie jest zagrożone co najmniej jednym z powyższych niebezpieczeństw. Są jednak kraje, które borykają się z licznymi, często nakładającymi się na siebie zagrożeniami klimatycznymi. Około 850 mln dzieci - czyli co trzecie - żyje na obszarach, na których występują co najmniej cztery z powyższych zagrożeń.

Choć żadne dziecko nie jest odpowiedzialne za wzrost globalnych temperatur, poniosą one najwyższą cenę. Najbardziej ucierpią dzieci z krajów najmniej odpowiedzialnych za zmiany klimatu, powiedziała Henrietta Fore. Jest jeszcze czas na działanie. Dostęp dzieci do podstawowych usług, takich jak woda i urządzenia sanitarne, zdrowie czy edukacja, może znacznie poprawić ich zdolność do przetrwania skutków zmian klimatu. UNICEF apeluje do rządów państwa i świata biznesu, aby na pierwszym miejscu stawiały dobro dzieci.

Bez podjęcia pilnych działań, które są niezbędne do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, dzieci nadal będą cierpieć najbardziej. W porównaniu z osobami dorosłymi, dzieci wymagają więcej pożywienia i wody na jednostkę masy ciała oraz są bardziej podatne na choroby, chemikalia czy zmiany temperatury. Najmłodsi są w związku z tym mniej zdolni do przetrwania ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Ruchy młodych aktywistów na rzecz klimatu będą się rozwijać i nadal walczyć o to, co słuszne, ponieważ nie mamy innego wyjścia, napisali we wstępie do raportu przedstawiciele ruchu Fridays for Future: Farzana Faruk Jhumu (Bangladesz), Eric Njuguna (Kenia), Adriana Calderón (Meksyk) i Greta Thunberg (Szwecja). Musimy traktować zmiany klimatu jak kryzys i podjąć pilne działania, aby zapewnić dzisiejszym dzieciom, że odziedziczą planetę zdatną do życia, dodają.

UNICEF apeluje do rządów państw, biznesu i wszystkich, którzy mogą mieć wpływ na działania związane z klimatem o:
1.    zwiększenie inwestycji w kluczową infrastrukturę, aby była odporna na ekstremalne zjawiska pogodowe;
2.    zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Do 2030 roku kraje muszą zmniejszyć swoją emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 45% (w porównaniu do poziomu z 2010 roku);
3.    zapewnienie dzieciom odpowiedniej edukacji, aby przygotować je na skutki zmian klimatu;
4.    włączenie młodych ludzi w negocjacje i procesy decyzyjne dotyczące działań na rzecz klimatu, w tym COP26;  
5.    zapewnienie, że działania podejmowane po pandemii COVID-19 będą brały pod uwagę dobro przyszłych pokoleń.  

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej