Miliony dzieci w Jemenie narażone na choroby i niedożywienie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI187338

Sana – Konflikt w Jemenie ma destrukcyjny wpływ na system opieki zdrowotnej w tym kraju. Miliony dzieci narażone są na choroby, którym potrafimy zapobiegać. 

System bezpiecznego przechowywania i transportu szczepionek przestał funkcjonować. Ponadto rodzice, w obawie przed trwającymi walkami, nie przyprowadzają dzieci na szczepienia do ośrodków zdrowia, powiedział dr Peter Salama, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. W konsekwencji dzieci będą umierać z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać, np. odry czy zapalenia płuc.

Zaprzestanie szczepień naraża na odrę około 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia. Ta potencjalnie śmiertelna choroba, w warunkach konfliktu bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Liczba dzieci zagrożonych infekcjami układu oddechowego jest szacowana na 1,3 mln. Tymczasem ze względu na brak dostępu do czystej wody, sanitariatów i leków choroby biegunkowe mogą dotknąć ponad 2,5 mln dzieci.

Coraz większym zagrożeniem staje się niedożywienie. UNICEF szacuje, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, to w ciągu najbliższych 12 miesięcy ponad pół miliona dzieci poniżej 5. roku życia będzie niedożywione. Przed konfliktem było to 160 tys. dzieci.

Pomimo niezwykle trudnych warunków, UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby dotrzeć z niezbędną pomocą do wszystkich dzieci.

UNICEF zapewnia im szczepienia, doraźną opiekę medyczną i gotową do spożycia żywność terapeutyczną. W najbardziej poszkodowanych regionach kraju funkcjonują mobilne zespoły opieki zdrowotnej UNICEF. Przy wsparciu organizacji partnerskich, UNICEF regularnie dostarcza również czystą wodę i sanitariaty. Ma to zapobiec pogłębianiu się trudnych warunków sanitarno-higienicznych.  

Od eskalacji konfliktu w marcu br. co najmniej 279 dzieci zostało zabitych, a 402 rannych. UNICEF ponawia apel Sekretarza Generalnego ONZ wzywający wszystkie strony konfliktu do zawieszenia broni i umożliwienie dotarcia z pomocą humanitarną do osób najbardziej potrzebujących.   

UNICEF zaapelował o pomoc w wysokości 182,6 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli na dostarczenie niezbędnej pomocy dla poszkodowanych w Jemenie.

###

182,6 mln dolarów jest niezbędne, aby UNICEF mógł sfinansować w Jemenie programy wodno-sanitarne (58 mln), żywnościowe (41,5 mln), z zakresu ochrony dzieci (38,6 mln), zdrowotne (34 mln) oraz edukacyjne (10,5 mln).

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej