Miliony dzieci w Jemenie narażone na choroby i niedożywienie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI187338

Sana – Konflikt w Jemenie ma destrukcyjny wpływ na system opieki zdrowotnej w tym kraju. Miliony dzieci narażone są na choroby, którym potrafimy zapobiegać. 

System bezpiecznego przechowywania i transportu szczepionek przestał funkcjonować. Ponadto rodzice, w obawie przed trwającymi walkami, nie przyprowadzają dzieci na szczepienia do ośrodków zdrowia, powiedział dr Peter Salama, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. W konsekwencji dzieci będą umierać z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać, np. odry czy zapalenia płuc.

Zaprzestanie szczepień naraża na odrę około 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia. Ta potencjalnie śmiertelna choroba, w warunkach konfliktu bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Liczba dzieci zagrożonych infekcjami układu oddechowego jest szacowana na 1,3 mln. Tymczasem ze względu na brak dostępu do czystej wody, sanitariatów i leków choroby biegunkowe mogą dotknąć ponad 2,5 mln dzieci.

Coraz większym zagrożeniem staje się niedożywienie. UNICEF szacuje, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, to w ciągu najbliższych 12 miesięcy ponad pół miliona dzieci poniżej 5. roku życia będzie niedożywione. Przed konfliktem było to 160 tys. dzieci.

Pomimo niezwykle trudnych warunków, UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby dotrzeć z niezbędną pomocą do wszystkich dzieci.

UNICEF zapewnia im szczepienia, doraźną opiekę medyczną i gotową do spożycia żywność terapeutyczną. W najbardziej poszkodowanych regionach kraju funkcjonują mobilne zespoły opieki zdrowotnej UNICEF. Przy wsparciu organizacji partnerskich, UNICEF regularnie dostarcza również czystą wodę i sanitariaty. Ma to zapobiec pogłębianiu się trudnych warunków sanitarno-higienicznych.  

Od eskalacji konfliktu w marcu br. co najmniej 279 dzieci zostało zabitych, a 402 rannych. UNICEF ponawia apel Sekretarza Generalnego ONZ wzywający wszystkie strony konfliktu do zawieszenia broni i umożliwienie dotarcia z pomocą humanitarną do osób najbardziej potrzebujących.   

UNICEF zaapelował o pomoc w wysokości 182,6 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli na dostarczenie niezbędnej pomocy dla poszkodowanych w Jemenie.

###

182,6 mln dolarów jest niezbędne, aby UNICEF mógł sfinansować w Jemenie programy wodno-sanitarne (58 mln), żywnościowe (41,5 mln), z zakresu ochrony dzieci (38,6 mln), zdrowotne (34 mln) oraz edukacyjne (10,5 mln).

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej