Millie Bobby Brown najmłodszym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF w historii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Gwiazda serialu „Stranger Things” została mianowana Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka.

Millie Bobby Brown

Nowy Jork, 20 listopada 2018 r. – Millie Bobby Brown, aktorka nominowana do nagrody Emmy, otrzymała dziś tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF. Mianowanie odbyło się w siedzibie UNICEF w Nowym Jorku w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka. 14-latka jest najmłodszym w historii Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.

Ta nominacja jest spełnieniem mojego marzenia, powiedziała Millie Bobby Brown. Dołączenie do takiego wspaniałego grona osób, które przez wiele lat wspierały UNICEF to dla mnie ogromny zaszczyt. Nie mogę się doczekać spotkań z dziećmi i młodymi ludźmi, wysłuchania ich historii i mówienia w ich imieniu.

Aktorka znana z serialu „Stranger Things” jako Ambasador Dobrej Woli będzie wspierała UNICEF w zwiększaniu świadomości na temat praw dzieci oraz problemów dotykających młodzież takich jak. brak edukacji, bezpiecznego miejsca do nauki i zabawy czy wpływ przemocy, dręczenia i ubóstwa na życie dzieci.

Millie Bobby Brown angażuje się w działania UNICEF od 2016 roku, kiedy to prowadziła obchody 70-lecia UNICEF w siedzibie ONZ. Aktorka dołącza do innych Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF takich jak: Muzoon Almellehan, David Beckham, Orlando Bloom, Jackie Chan, Priyanka Chopra, Danny Glover, Ricky Martin, Leo Messi, Liam Neeson, Shakira czy Lilly Singh.

Millie Bobby Brown

Bardzo serdecznie witamy Millie w rodzinie UNICEF. To szczególnie ważne, że dzisiejsza uroczystość odbywa się w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, w którym oddajemy głos dzieciom i młodym ludziom, mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Jestem przekonana, że Millie wykorzysta swoją pasję i zaangażowanie, aby bronić praw najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

W tym roku w ramach globalnej akcji #GoBlue UNICEF zaprasza wszystkie dzieci i dorosłych do użycia koloru niebieskiego jako symbolu wsparcia dla praw dziecka.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka będą organizowane liczne wydarzenia, m.in.:

  • Wiele zabytków zostanie podświetlonych na niebiesko, np. Opera w Sydney, Pływalnia Olimpijska w Pekinie, Petra w Jordanii, Empire State Building w Stanach Zjednoczonych.
  • Odbędą się młodzieżowe obrady parlamentu, np. w Czarnogórze, Peru, Zambii.
  • W Brukseli młodzi delegaci (także z Polski) „przejmą” Parlament Europejski i opowiedzą o Europie, jakiej pragną.
  • W Chinach, Laosie, Libanie, Nigerii, Omanie, Tanzanii czy w Stanach Zjednoczonych dzieci „przejmą” redakcje wielu mediów, aby opowiedzieć o sprawach, które są dla nich ważne.

Swoje wsparcie na rzecz dzieci w tym dniu okażą m.in. FC Barcelona, Beko, All Blacks. W siedzibie firmy Johnson&Johnson, która tego dnia będzie „przejęta” przez dzieci zostanie ogłoszone wsparcie dla programów medycznych UNICEF w wysokości 10 mln dolarów. Z kolei Fundacja LEGO poprowadzi liczne wydarzenia na całym świecie, podczas których dzieci będą mogły opowiedzieć o tym, jak wygląda ich szkoła marzeń.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony jest 20 listopada, czyli w rocznicę ustanowienia Konwencji o prawach dziecka. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na prawa dzieci na całym świecie oraz rozwijanie ich potencjału. Tego dnia w wielu krajach obchodzony jest Dzień Dziecka, który w Polsce świętujemy 1 czerwca.

Materiały zdjęciowe i wideo można pobrać z bazy mediów UNICEF: https://weshare.unicef.org/Package/2AMZIFVH5JUT

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej