Miny i niewybuchy zagrażają życiu dzieci na Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF: Miny i niewybuchy zagrażają życiu dzieci na Ukrainie

© UNICEF/Getman

Dzieci we wschodniej Ukrainie żyją na jednym z najbardziej zaminowanych miejsc na świecie. Każdego dnia miny, niewybuchy i pozostałości wojny zagrażają ich zdrowiu i życiu, alarmuje UNICEF. W poniedziałek, 4 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom.

Sytuacja najmłodszych na Ukrainie wciąż się pogarsza. Dzieci są zabijane. Dzieci są ranne. Dzieci przeżywają głęboką traumę na skutek przemocy wokół nich. Walki na Ukrainie toczą się coraz bliżej ludności cywilnej zamieszkującej gęsto zaludnione obszary. Obserwujemy coraz więcej ataków na domy, szkoły, szpitale, wodociągi, elektrownie i miejsca, gdzie ludzie szukają schronienia (np. teatry). 

Dla najmłodszych mieszkających na obszarach, gdzie walki są najcięższe, miny i niewybuchy stanowią nieustanne zagrożenie bezpieczeństwa oraz są źródłem traumy i stresu. Średnio od 10% do 30% materiałów wybuchowych, które zostały zrzucone lub wystrzelone, nie eksploduje. To przyczynia się do gwałtownego i długotrwałego skażenia ziemi niewybuchami. Żadne użycie ładunków wybuchowych w miastach i innych zaludnionych obszarach nie jest bezpieczne dla dzieci.

Materiały wybuchowe narażają nie tylko dzieci na utratę zdrowia i życia, ale także personel naprawiający infrastrukturę cywilną i pracowników humanitarnych. UNICEF wyróżnia sześć zagrożeń dla najmłodszych związanych z minami i niewybuchami:

  1. Na skutek nalotów, ostrzałów i użycia materiałów wybuchowych, dzieci tracą zdrowie i życie. Rany odniesione na skutek min i niewybuchów są przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia ciała.  
  2. Dzieci, które przeżyły ataki są narażone na wysokie ryzyko traumy, nawet jeśli nie odniosły fizycznych obrażeń. 
  3. Niszczenie szkół, szpitali i systemów wodno-sanitarnych zagraża zdrowiu i przyszłości dzieci.
  4. Bomby, rakiety i miny utrudniają organizacjom humanitarnym dotarcie z pomocą. 
  5. Miny i niewybuchy blokują drogi ucieczki i powodują masowe przesiedlenia.
  6. Po zakończeniu konfliktu, zalegające materiały wybuchowe wciąż stanowią zagrożenie dla życia dzieci.

UNICEF apeluje o niestosowanie broni na obszarach zaludnionych. Organizacja przypomina również wszystkim stronom konfliktu o ich międzynarodowych zobowiązaniach w zakresie ochrony dzieci. Należy także zrobić wszystko, aby zapewnić organizacjom takim jak UNICEF możliwość bezpiecznego i szybkiego dotarcia do potrzebujących dzieci. Społeczności lokalne w całej Ukrainie muszą pilnie otrzymać informacje na temat ryzyka związanego z minami i niewybuchami. Najmłodsi potrzebują pokoju, bezpieczeństwa i ochrony. 

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej