Miny i niewybuchy zagrażają życiu dzieci na Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF: Miny i niewybuchy zagrażają życiu dzieci na Ukrainie

© UNICEF/Getman

Dzieci we wschodniej Ukrainie żyją na jednym z najbardziej zaminowanych miejsc na świecie. Każdego dnia miny, niewybuchy i pozostałości wojny zagrażają ich zdrowiu i życiu, alarmuje UNICEF. W poniedziałek, 4 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom.

Sytuacja najmłodszych na Ukrainie wciąż się pogarsza. Dzieci są zabijane. Dzieci są ranne. Dzieci przeżywają głęboką traumę na skutek przemocy wokół nich. Walki na Ukrainie toczą się coraz bliżej ludności cywilnej zamieszkującej gęsto zaludnione obszary. Obserwujemy coraz więcej ataków na domy, szkoły, szpitale, wodociągi, elektrownie i miejsca, gdzie ludzie szukają schronienia (np. teatry). 

Dla najmłodszych mieszkających na obszarach, gdzie walki są najcięższe, miny i niewybuchy stanowią nieustanne zagrożenie bezpieczeństwa oraz są źródłem traumy i stresu. Średnio od 10% do 30% materiałów wybuchowych, które zostały zrzucone lub wystrzelone, nie eksploduje. To przyczynia się do gwałtownego i długotrwałego skażenia ziemi niewybuchami. Żadne użycie ładunków wybuchowych w miastach i innych zaludnionych obszarach nie jest bezpieczne dla dzieci.

Materiały wybuchowe narażają nie tylko dzieci na utratę zdrowia i życia, ale także personel naprawiający infrastrukturę cywilną i pracowników humanitarnych. UNICEF wyróżnia sześć zagrożeń dla najmłodszych związanych z minami i niewybuchami:

  1. Na skutek nalotów, ostrzałów i użycia materiałów wybuchowych, dzieci tracą zdrowie i życie. Rany odniesione na skutek min i niewybuchów są przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia ciała.  
  2. Dzieci, które przeżyły ataki są narażone na wysokie ryzyko traumy, nawet jeśli nie odniosły fizycznych obrażeń. 
  3. Niszczenie szkół, szpitali i systemów wodno-sanitarnych zagraża zdrowiu i przyszłości dzieci.
  4. Bomby, rakiety i miny utrudniają organizacjom humanitarnym dotarcie z pomocą. 
  5. Miny i niewybuchy blokują drogi ucieczki i powodują masowe przesiedlenia.
  6. Po zakończeniu konfliktu, zalegające materiały wybuchowe wciąż stanowią zagrożenie dla życia dzieci.

UNICEF apeluje o niestosowanie broni na obszarach zaludnionych. Organizacja przypomina również wszystkim stronom konfliktu o ich międzynarodowych zobowiązaniach w zakresie ochrony dzieci. Należy także zrobić wszystko, aby zapewnić organizacjom takim jak UNICEF możliwość bezpiecznego i szybkiego dotarcia do potrzebujących dzieci. Społeczności lokalne w całej Ukrainie muszą pilnie otrzymać informacje na temat ryzyka związanego z minami i niewybuchami. Najmłodsi potrzebują pokoju, bezpieczeństwa i ochrony. 

Zobacz również

Dołącz do zespołu UNICEF Polska jako Koordynator ds. F2F

Koordynator ds. F2F

UNICEF Polska poszukuje Koordynatora ds. F2F

Więcej
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Czytanie otwiera drzwi do przygód, nauki nowych rzeczy i kształtowania szeregu kluczowych umiejętności językowych, takich jak rozwój mowy czy poszerzanie zasobu słownictwa. Wspólna lektura to też wyjątkowa okazja do nawiązania więzi z dzieckiem i cieszenia się ze swojego towarzystwa. 

Więcej
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania wszystkimi jego członków.

Więcej