Miny i niewybuchy zagrażają życiu dzieci na Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF: Miny i niewybuchy zagrażają życiu dzieci na Ukrainie

© UNICEF/Getman

Dzieci we wschodniej Ukrainie żyją na jednym z najbardziej zaminowanych miejsc na świecie. Każdego dnia miny, niewybuchy i pozostałości wojny zagrażają ich zdrowiu i życiu, alarmuje UNICEF. W poniedziałek, 4 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom.

Sytuacja najmłodszych na Ukrainie wciąż się pogarsza. Dzieci są zabijane. Dzieci są ranne. Dzieci przeżywają głęboką traumę na skutek przemocy wokół nich. Walki na Ukrainie toczą się coraz bliżej ludności cywilnej zamieszkującej gęsto zaludnione obszary. Obserwujemy coraz więcej ataków na domy, szkoły, szpitale, wodociągi, elektrownie i miejsca, gdzie ludzie szukają schronienia (np. teatry). 

Dla najmłodszych mieszkających na obszarach, gdzie walki są najcięższe, miny i niewybuchy stanowią nieustanne zagrożenie bezpieczeństwa oraz są źródłem traumy i stresu. Średnio od 10% do 30% materiałów wybuchowych, które zostały zrzucone lub wystrzelone, nie eksploduje. To przyczynia się do gwałtownego i długotrwałego skażenia ziemi niewybuchami. Żadne użycie ładunków wybuchowych w miastach i innych zaludnionych obszarach nie jest bezpieczne dla dzieci.

Materiały wybuchowe narażają nie tylko dzieci na utratę zdrowia i życia, ale także personel naprawiający infrastrukturę cywilną i pracowników humanitarnych. UNICEF wyróżnia sześć zagrożeń dla najmłodszych związanych z minami i niewybuchami:

  1. Na skutek nalotów, ostrzałów i użycia materiałów wybuchowych, dzieci tracą zdrowie i życie. Rany odniesione na skutek min i niewybuchów są przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia ciała.  
  2. Dzieci, które przeżyły ataki są narażone na wysokie ryzyko traumy, nawet jeśli nie odniosły fizycznych obrażeń. 
  3. Niszczenie szkół, szpitali i systemów wodno-sanitarnych zagraża zdrowiu i przyszłości dzieci.
  4. Bomby, rakiety i miny utrudniają organizacjom humanitarnym dotarcie z pomocą. 
  5. Miny i niewybuchy blokują drogi ucieczki i powodują masowe przesiedlenia.
  6. Po zakończeniu konfliktu, zalegające materiały wybuchowe wciąż stanowią zagrożenie dla życia dzieci.

UNICEF apeluje o niestosowanie broni na obszarach zaludnionych. Organizacja przypomina również wszystkim stronom konfliktu o ich międzynarodowych zobowiązaniach w zakresie ochrony dzieci. Należy także zrobić wszystko, aby zapewnić organizacjom takim jak UNICEF możliwość bezpiecznego i szybkiego dotarcia do potrzebujących dzieci. Społeczności lokalne w całej Ukrainie muszą pilnie otrzymać informacje na temat ryzyka związanego z minami i niewybuchami. Najmłodsi potrzebują pokoju, bezpieczeństwa i ochrony. 

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej