Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty. Dlatego wraz z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce przeprowadziliśmy warsztaty, podczas których młodzież, która przybyła z różnych polskich miast, wypracowała listę zagadnień, jakie są dla nich szczególnie istotne i jakie chcieliby, aby były uwzględnione w kontekście europejskim.

raport_ekw_1.jpg


Młodzi w Europie 2024

Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z działaniami Unii Europejskiej na rzecz dzieci i młodzieży oraz dowiedzieć się, w jaki sposób decyzje zapadające na szczeblu unijnym wpływają na ich codzienność, a także jakie odzwierciedlenie w sytuacji przyszłych pokoleń będą miały najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego.

W warsztatach wzięli udział członkowie Młodzieżowych Rad Miast z Gdyni, Poznania i Bydgoszczy, a także Młodzi Ambasadorzy Klimatu z Konina, czyli mieszkańców miast, które uczestniczą w programie UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom.

raport_ekw_2.jpg

Badanie Europe Kids Want 2024

Uczestnicy warsztatów zapoznali się również z wynikami badań Europe Kids Want 2024, w którym udział wzięli młodzi ludzie z całej UE.

Przeczytaj streszczenie raportu z badania Europe Kids Want 2024.
 

raport_europe_kids_want.jpg

Młodzi w Europie 2024 - postulaty

Jakie więc kwestie zdaniem młodych powinny być podjęte w pierwszej kolejności? Którymi obszarami UE powinna się zająć, aby jak najlepiej zabezpieczać prawa najmłodszych obywateli wspólnoty?

W perspektywie młodych do kluczowych zagadnień, którymi powinni się zająć przyszli przedstawiciele krajów członkowskich w Parlamencie Europejskim, należą:

  • wzmocnienie działań na rzecz budowania wspólnotowości na poziomie Europy, poszczególnych krajów członkowskich, a także między pokoleniami;
  • promowanie nowoczesnych metod i narzędzi w systemach edukacji, a także podnoszenie świadomości społeczeństw w zakresie problemów dotyczących młodych;
  • ułatwienie dostępu do usług zdrowotnych, w tym budowanie świadomości na temat znaczenia dobrostanu psychicznego i fizycznego młodych osób oraz poszerzanie wiedzy dorosłych w tym zakresie;
  • promocja mechanizmów partycypacji młodych ludzi w życiu społecznym i publicznym, m.in. poprzez obniżenie wieku wyborczego;
  • kształtowanie przyjaznych warunków dla przedsiębiorczości młodych i rozwijanie kompetencji młodzieży w zakresie przygotowania do wyzwań zmieniającego się rynku pracy;
  • intensyfikacja działań na rzecz zielonych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych, a także zwiększanie finansowania w tym obszarze;
  • podejmowanie wysiłków na rzecz poprawy cyberbezpieczeństwa oraz wdrażania skutecznej edukacji o cyfrowych zagrożeniach.
raport_ekw_gfx.png

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej