Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty. Dlatego wraz z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce przeprowadziliśmy warsztaty, podczas których młodzież, która przybyła z różnych polskich miast, wypracowała listę zagadnień, jakie są dla nich szczególnie istotne i jakie chcieliby, aby były uwzględnione w kontekście europejskim.

raport_ekw_1.jpg


Młodzi w Europie 2024

Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z działaniami Unii Europejskiej na rzecz dzieci i młodzieży oraz dowiedzieć się, w jaki sposób decyzje zapadające na szczeblu unijnym wpływają na ich codzienność, a także jakie odzwierciedlenie w sytuacji przyszłych pokoleń będą miały najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego.

W warsztatach wzięli udział członkowie Młodzieżowych Rad Miast z Gdyni, Poznania i Bydgoszczy, a także Młodzi Ambasadorzy Klimatu z Konina, czyli mieszkańców miast, które uczestniczą w programie UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom.

raport_ekw_2.jpg

Badanie Europe Kids Want 2024

Uczestnicy warsztatów zapoznali się również z wynikami badań Europe Kids Want 2024, w którym udział wzięli młodzi ludzie z całej UE.

Przeczytaj streszczenie raportu z badania Europe Kids Want 2024.
 

raport_europe_kids_want.jpg

Młodzi w Europie 2024 - postulaty

Jakie więc kwestie zdaniem młodych powinny być podjęte w pierwszej kolejności? Którymi obszarami UE powinna się zająć, aby jak najlepiej zabezpieczać prawa najmłodszych obywateli wspólnoty?

W perspektywie młodych do kluczowych zagadnień, którymi powinni się zająć przyszli przedstawiciele krajów członkowskich w Parlamencie Europejskim, należą:

  • wzmocnienie działań na rzecz budowania wspólnotowości na poziomie Europy, poszczególnych krajów członkowskich, a także między pokoleniami;
  • promowanie nowoczesnych metod i narzędzi w systemach edukacji, a także podnoszenie świadomości społeczeństw w zakresie problemów dotyczących młodych;
  • ułatwienie dostępu do usług zdrowotnych, w tym budowanie świadomości na temat znaczenia dobrostanu psychicznego i fizycznego młodych osób oraz poszerzanie wiedzy dorosłych w tym zakresie;
  • promocja mechanizmów partycypacji młodych ludzi w życiu społecznym i publicznym, m.in. poprzez obniżenie wieku wyborczego;
  • kształtowanie przyjaznych warunków dla przedsiębiorczości młodych i rozwijanie kompetencji młodzieży w zakresie przygotowania do wyzwań zmieniającego się rynku pracy;
  • intensyfikacja działań na rzecz zielonych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych, a także zwiększanie finansowania w tym obszarze;
  • podejmowanie wysiłków na rzecz poprawy cyberbezpieczeństwa oraz wdrażania skutecznej edukacji o cyfrowych zagrożeniach.
raport_ekw_gfx.png

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej