Genewa, 20 kwietnia 2015 r. – UNICEF apeluje do przedstawicieli władz, pracowników służby zdrowia, rodziców i opiekunów o natychmiastowe zwiększenie liczby zaszczepionych dzieci. Szczepienia przeciwko odrze czy polio są niezbędne szczególnie wśród dzieci i osób najbardziej narażonych na zachorowanie. W niektórych rejonach Europy i Azji Środkowej szczepienia mogą diametralnie zmniejszyć ryzyko epidemii chorób śmiertelnych.
W ciągu ostatnich lat w naszym regionie znacznie zwiększył się poziom wyszczepialności i zmniejszyła się liczba zgonów wśród dzieci,mówi Marie-Pierre Poirier, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Europy Środkowej i Wschodniej. Jednakże wiele jest jeszcze do zrobienia. W niektórych państwach regionu trwa epidemia odry oraz występuje wysokie ryzyko zachorowania na polio wśród dzieci. Jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca w XXI wieku w Europie i Azji Środkowej.
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w 2014 i 2015 r. odnotowano ponad 22 000 przypadków zachorowania na odrę w Kirgistanie, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Gruzji, Niemczech, Kazachstanie i we Włoszech. Dlatego wyeliminowanie odry i różyczki w tych państwach do końca 2015 r. będzie bardzo trudne. Wprawdzie liczba nowych zachorowań na odrę zmalała w 2014 r. o 50% w porównaniu do 2013 r., ale choroba nadal rozprzestrzenia się. Na Ukrainie 1,5 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie zostało zaszczepionych przeciwko polio.
W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie wszystkie niezaszczepione dzieci są w dużym niebezpieczeństwie. Dzięki szczepieniom mogłyby uniknąć wielu chorób. Dlatego apelujemy do rodziców i pracowników służby zdrowia o podjęcie wszelkich starań w celu zapewnienia dzieciom niezbędnych szczepień. Dzieci, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania i warunków życia, mają prawo do zdrowego i prawidłowego rozwoju. Szczepienia to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji w zdrowie publiczne. Zapewniają lepszą jakość życia przyszłych pokoleń,powiedziała Marie-Pierre Poirier.
Rozpoczynamy Europejski Tydzień Szczepień. W tym roku tematem przewodnim jest dotarcie ze szczepieniami do wszystkich dzieci. To coroczne wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na potrzebę objęcia wszystkich dzieci niezbędnymi szczepieniami. Aby dotrzeć do każdego dziecka, kilka państw przeprowadzi specjalne akcje szczepień.
Każdego roku na całym świecie szczepienia ratują życie od 2 do 3 mln dzieci. Dzięki nim dzieci są chronione przed takimi śmiertelnymi chorobami jak odra, biegunka czy zapalenie płuc. Niezaszczepione dzieci są nie tylko narażone na zachorowanie, ale również rozprzestrzeniają choroby zwiększając ryzyko zachorowania wśród pozostałych osób.
Większość niezaszczepionych dzieci żyje w najbiedniejszych społecznościach, które mają ograniczony dostęp do opieki medycznej. Jednak w niektórych państwach wysokorozwiniętych rodzice sami decydują się na nieszczepienie swoich dzieci. Wynika to z bezpodstawnych obaw i niezrozumienia szczególnego wpływu szczepień na zdrowie i jakość życia dzieci. Aby wszystkie dzieci miały szansę na zdrową przyszłość, muszą być zaszczepione. Osoby, które w dzieciństwie nie zostały odpowiednio zaszczepione pozostają podatne na choroby do końca życia.