Musimy działać zanim wydarzą się kolejne tragedie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Dobro dzieci musi być zawsze na pierwszym miejscu

Nowy Jork, 20 kwietnia 2015 r. – Doniesienia o tragicznych wypadkach na Morzu Śródziemnym, o śmierci lub zaginięciu setek ludzi, w tym dzieci – pojawiają się zbyt często. Ludzki koszt tej sytuacji jest ogromny.

Dwa śmiertelne wypadki w ciągu zaledwie dwóch dni podkreślają potrzebę szybkiego, zbiorowego i odważnego działania. Tysiące ludzi podejmuje próbę przedostania się do Europy. Mężczyźni i kobiety, a także całe rodziny szukają bezpieczeństwa i szansy na lepszą przyszłość. Młodzi ludzie i małe dzieci uciekają przed brutalnymi konfliktami, takimi jak ten w Syrii. Tylko w tym roku przynajmniej 1 600 osób zginęło, próbując przedostać się do Europy.

Podróżujące dzieci są narażone na przemoc, wykorzystanie, a także śmierć. Jeśli przeżyją, są umieszczane w niewłaściwych dla nich i mało bezpiecznych warunkach. To pogwałcenie zapisów Konwencji o prawach dziecka.

Apelujemy, aby wszystkie działania, na każdym kroku, były prowadzone w najlepszym interesie tych dzieci. Niezależnie od ich statusu prawnego, dzieci muszą być otoczone opieką i przebywać w bezpiecznym miejscu. Ich prawa muszą być przestrzegane. Powinny mieć również swobodny dostęp do edukacji, opieki medycznej, pomocy socjalnej i prawnej.

Wraz z początkiem cieplejszej pory roku w Europie, kiedy liczba migrantów najpewniej wzrośnie muszą zostać podjęte konkretne działania.

Musimy zapobiec kolejnym przypadkom bezsensownych śmierci. Oznacza to konieczność wzmożenia działań poszukiwawczych i ratowniczych, ochrony dzieci podróżujących bez opieki, a także przeciwdziałania procedurze handlu ludźmi. Aby uniknąć dalszego pogorszenia tej sytuacji musimy zwalczać główne jej przyczyny w państwach pochodzenia migrantów: konflikty, biedę i dyskryminację.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej