Musimy działać zanim wydarzą się kolejne tragedie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Dobro dzieci musi być zawsze na pierwszym miejscu

Nowy Jork, 20 kwietnia 2015 r. – Doniesienia o tragicznych wypadkach na Morzu Śródziemnym, o śmierci lub zaginięciu setek ludzi, w tym dzieci – pojawiają się zbyt często. Ludzki koszt tej sytuacji jest ogromny.

Dwa śmiertelne wypadki w ciągu zaledwie dwóch dni podkreślają potrzebę szybkiego, zbiorowego i odważnego działania. Tysiące ludzi podejmuje próbę przedostania się do Europy. Mężczyźni i kobiety, a także całe rodziny szukają bezpieczeństwa i szansy na lepszą przyszłość. Młodzi ludzie i małe dzieci uciekają przed brutalnymi konfliktami, takimi jak ten w Syrii. Tylko w tym roku przynajmniej 1 600 osób zginęło, próbując przedostać się do Europy.

Podróżujące dzieci są narażone na przemoc, wykorzystanie, a także śmierć. Jeśli przeżyją, są umieszczane w niewłaściwych dla nich i mało bezpiecznych warunkach. To pogwałcenie zapisów Konwencji o prawach dziecka.

Apelujemy, aby wszystkie działania, na każdym kroku, były prowadzone w najlepszym interesie tych dzieci. Niezależnie od ich statusu prawnego, dzieci muszą być otoczone opieką i przebywać w bezpiecznym miejscu. Ich prawa muszą być przestrzegane. Powinny mieć również swobodny dostęp do edukacji, opieki medycznej, pomocy socjalnej i prawnej.

Wraz z początkiem cieplejszej pory roku w Europie, kiedy liczba migrantów najpewniej wzrośnie muszą zostać podjęte konkretne działania.

Musimy zapobiec kolejnym przypadkom bezsensownych śmierci. Oznacza to konieczność wzmożenia działań poszukiwawczych i ratowniczych, ochrony dzieci podróżujących bez opieki, a także przeciwdziałania procedurze handlu ludźmi. Aby uniknąć dalszego pogorszenia tej sytuacji musimy zwalczać główne jej przyczyny w państwach pochodzenia migrantów: konflikty, biedę i dyskryminację.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej