Musimy działać zanim wydarzą się kolejne tragedie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Dobro dzieci musi być zawsze na pierwszym miejscu

Nowy Jork, 20 kwietnia 2015 r. – Doniesienia o tragicznych wypadkach na Morzu Śródziemnym, o śmierci lub zaginięciu setek ludzi, w tym dzieci – pojawiają się zbyt często. Ludzki koszt tej sytuacji jest ogromny.

Dwa śmiertelne wypadki w ciągu zaledwie dwóch dni podkreślają potrzebę szybkiego, zbiorowego i odważnego działania. Tysiące ludzi podejmuje próbę przedostania się do Europy. Mężczyźni i kobiety, a także całe rodziny szukają bezpieczeństwa i szansy na lepszą przyszłość. Młodzi ludzie i małe dzieci uciekają przed brutalnymi konfliktami, takimi jak ten w Syrii. Tylko w tym roku przynajmniej 1 600 osób zginęło, próbując przedostać się do Europy.

Podróżujące dzieci są narażone na przemoc, wykorzystanie, a także śmierć. Jeśli przeżyją, są umieszczane w niewłaściwych dla nich i mało bezpiecznych warunkach. To pogwałcenie zapisów Konwencji o prawach dziecka.

Apelujemy, aby wszystkie działania, na każdym kroku, były prowadzone w najlepszym interesie tych dzieci. Niezależnie od ich statusu prawnego, dzieci muszą być otoczone opieką i przebywać w bezpiecznym miejscu. Ich prawa muszą być przestrzegane. Powinny mieć również swobodny dostęp do edukacji, opieki medycznej, pomocy socjalnej i prawnej.

Wraz z początkiem cieplejszej pory roku w Europie, kiedy liczba migrantów najpewniej wzrośnie muszą zostać podjęte konkretne działania.

Musimy zapobiec kolejnym przypadkom bezsensownych śmierci. Oznacza to konieczność wzmożenia działań poszukiwawczych i ratowniczych, ochrony dzieci podróżujących bez opieki, a także przeciwdziałania procedurze handlu ludźmi. Aby uniknąć dalszego pogorszenia tej sytuacji musimy zwalczać główne jej przyczyny w państwach pochodzenia migrantów: konflikty, biedę i dyskryminację.

Zobacz również

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej