Mycie rąk jednym z ważniejszych narzędzi w walce z ebolą

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

W Światowym Dniu Mycia Rąk przypominamy o tym, że ta prosta czynność może uratować życie.

Nowy Jork, 15 października 2014 r. – Światowy Dzień Mycia Rąk jest świętem ustanowionym przez ONZ w 2008 r. i obchodzonym corocznie 15 października. Inicjatywa, zachęcająca dzieci i młodzież do regularnego mycia rąk, szybko przerodziła się w ogólnoświatową akcję angażującą ponad 200 milionów osób w 100 krajach.

Dzięki zbiornikom wodnym dostarczonym przez UNICEF dzieci mogą myć ręce czystą wodą z mydłem.

My również włączamy się w obchody tego święta. Dzięki wsparciu Darczyńców, UNICEF buduje ujęcia czystej wody, sanitariaty oraz dokłada wszelkich starań, aby skutecznie informować dzieci i ich rodziny o konieczności mycia rąk przy użyciu mydła. W tym roku szczególnie podkreślamy rolę tej ważnej czynności w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa ebola. Od początku kryzysu UNICEF rozdał już miliony mydeł w państwach najbardziej zagrożonych epidemią (w tym ponad 1,5 miliona sztuk w samym Sierra Leone). Nasi pracownicy nieprzerwanie świadczą pomoc, zwracając uwagę, że jest to najtańszy i najbardziej dostępny sposób na dodatkową ochronę przed chorobą.

Pracownicy UNICEF uczą dzieci właściwej higieny rąk, która pozwala przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wielu chorób.

 
Mycie rak mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych „szczepionek” przeciwko chorobom wirusowym, od grypy sezonowej po zwykłe przeziębienie - mówi Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wodnych, sanitarnych i higienicznych (WASH). Nasze zespoły w Sierra Leone, Liberii i Gwinei podkreślają znaczenie mycia rąk dla zahamowania rozprzestrzeniania się eboli. (…) To jeden ze środków dodatkowej ochrony, który jest tani i łatwo dostępny. Oczywistym jest, że nie istnieje proste rozwiązanie i konieczna jest międzynarodowa mobilizacja, aby powstrzymać falę choroby, powiedział Wijesekera. Ale niezbędne jest również podkreślenie, jakie działania mogą być teraz podejmowane w rejonach najbardziej dotkniętych ebolą. Mycie rąk jest jedną z takich czynności.

Dziewczynka myje ręce po skorzystaniu z sanitariatu.

 
W czasie, gdy ebola odciska swoje piętno na służbie zdrowia państw dotkniętych epidemią, praktyka mycia rąk jest jeszcze ważniejsza w zapobieganiu występowania chorób dużo bardziej powszechnych, takich jak biegunka. Według danych ujawnionych przez UNICEF i WHO, w 2013 r. ponad 340 000 dzieci poniżej 5. roku życia – czyli prawie 1000 dzieci dziennie – zmarło z powodu chorób biegunkowych powodowanych przez brak dostępu do czystej wody, sanitariatów i brak zachowania zasad podstawowej higieny. Obchody Światowego Dnia Mycia Rąk są okazją do podkreślenia roli mycia rąk przy użyciu mydła w zapobieganiu powszechnym, ale potencjalnie śmiertelnym chorobom. Wiele państw na świecie podejmuje działania, aby popularyzować ten zwyczaj.

Filipiny – Uczniowie jednej z odbudowanych szkół podstawowych mogą na co dzień korzystać z nowej umywalni.

 
Na Sri Lance ponad 38 400 uczniów w 96 szkołach weźmie udział w wydarzeniach związanych z myciem rąk. W Libanie wiadomość SMS o treści „Uratuj swoje zdrowie: umyj ręce” będzie rozesłana do setek użytkowników telefonów komórkowych. W Mali odbędzie się ogólnokrajowa kampania medialna nawiązująca do praktyki mycia rąk i dystrybucji mydła w dziesiątkach szkół. Duże wydarzenia są także przewidziane w Gambii, Nigerii, Kambodży i wielu innych krajach.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej