Mycie rąk jednym z ważniejszych narzędzi w walce z ebolą

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

W Światowym Dniu Mycia Rąk przypominamy o tym, że ta prosta czynność może uratować życie.

Nowy Jork, 15 października 2014 r. – Światowy Dzień Mycia Rąk jest świętem ustanowionym przez ONZ w 2008 r. i obchodzonym corocznie 15 października. Inicjatywa, zachęcająca dzieci i młodzież do regularnego mycia rąk, szybko przerodziła się w ogólnoświatową akcję angażującą ponad 200 milionów osób w 100 krajach.

Dzięki zbiornikom wodnym dostarczonym przez UNICEF dzieci mogą myć ręce czystą wodą z mydłem.

My również włączamy się w obchody tego święta. Dzięki wsparciu Darczyńców, UNICEF buduje ujęcia czystej wody, sanitariaty oraz dokłada wszelkich starań, aby skutecznie informować dzieci i ich rodziny o konieczności mycia rąk przy użyciu mydła. W tym roku szczególnie podkreślamy rolę tej ważnej czynności w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa ebola. Od początku kryzysu UNICEF rozdał już miliony mydeł w państwach najbardziej zagrożonych epidemią (w tym ponad 1,5 miliona sztuk w samym Sierra Leone). Nasi pracownicy nieprzerwanie świadczą pomoc, zwracając uwagę, że jest to najtańszy i najbardziej dostępny sposób na dodatkową ochronę przed chorobą.

Pracownicy UNICEF uczą dzieci właściwej higieny rąk, która pozwala przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wielu chorób.

 
Mycie rak mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych „szczepionek” przeciwko chorobom wirusowym, od grypy sezonowej po zwykłe przeziębienie - mówi Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wodnych, sanitarnych i higienicznych (WASH). Nasze zespoły w Sierra Leone, Liberii i Gwinei podkreślają znaczenie mycia rąk dla zahamowania rozprzestrzeniania się eboli. (…) To jeden ze środków dodatkowej ochrony, który jest tani i łatwo dostępny. Oczywistym jest, że nie istnieje proste rozwiązanie i konieczna jest międzynarodowa mobilizacja, aby powstrzymać falę choroby, powiedział Wijesekera. Ale niezbędne jest również podkreślenie, jakie działania mogą być teraz podejmowane w rejonach najbardziej dotkniętych ebolą. Mycie rąk jest jedną z takich czynności.

Dziewczynka myje ręce po skorzystaniu z sanitariatu.

 
W czasie, gdy ebola odciska swoje piętno na służbie zdrowia państw dotkniętych epidemią, praktyka mycia rąk jest jeszcze ważniejsza w zapobieganiu występowania chorób dużo bardziej powszechnych, takich jak biegunka. Według danych ujawnionych przez UNICEF i WHO, w 2013 r. ponad 340 000 dzieci poniżej 5. roku życia – czyli prawie 1000 dzieci dziennie – zmarło z powodu chorób biegunkowych powodowanych przez brak dostępu do czystej wody, sanitariatów i brak zachowania zasad podstawowej higieny. Obchody Światowego Dnia Mycia Rąk są okazją do podkreślenia roli mycia rąk przy użyciu mydła w zapobieganiu powszechnym, ale potencjalnie śmiertelnym chorobom. Wiele państw na świecie podejmuje działania, aby popularyzować ten zwyczaj.

Filipiny – Uczniowie jednej z odbudowanych szkół podstawowych mogą na co dzień korzystać z nowej umywalni.

 
Na Sri Lance ponad 38 400 uczniów w 96 szkołach weźmie udział w wydarzeniach związanych z myciem rąk. W Libanie wiadomość SMS o treści „Uratuj swoje zdrowie: umyj ręce” będzie rozesłana do setek użytkowników telefonów komórkowych. W Mali odbędzie się ogólnokrajowa kampania medialna nawiązująca do praktyki mycia rąk i dystrybucji mydła w dziesiątkach szkół. Duże wydarzenia są także przewidziane w Gambii, Nigerii, Kambodży i wielu innych krajach.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej