Mycie rąk jest kluczowe dla zdrowia
Myjąc ręce mydłem możesz chronić siebie i innych przed całą gamą chorób. Niestety aktualnie 30% światowej populacji, czyli aż 2,3 miliarda ludzi, nie ma w domu dostępu do bieżącej wody i mydła.
15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Aby ludzie mogli praktykować higienę rąk, potrzebują dostępnych i wygodnych urządzeń sanitarnych - dogodnie zlokalizowanych i łatwych w użyciu.
Higiena rąk jest bardzo ważna dla zdrowia i życia dzieci, zwłaszcza w okresie noworodkowym. Każdego dnia 700 dzieci umiera z powodu chorób wywołanych skażoną wodą oraz nieodpowiednią higieną. Biegunka nadal jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci na świecie
Myj ręce - bądź wielki!
Mycie rąk z użyciem mydła to najtańszy sposób profilaktyki zdrowotnej. Odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu ognisk chorób zakaźnych. Zmniejsza występowanie: biegunki o 30%, ostrych infekcji górnych dróg oddechowych do 20%. Pozwala ograniczyć zgony noworodków z powodu infekcji o 27%.
Higiena rąk chroni przed infekcjami w placówkach ochrony zdrowia i redukuje rozprzestrzenianie się bakterii odpornych na antybiotykoterapię. Zapobiega nawet 50% infekcji nabywanych podczas świadczenia opieki zdrowotnej. Odgrywa ważną rolę w ograniczaniu przenoszenia patogenów związanych z epidemiami, takimi jak Ebola, czerwonka, SARS, wirusowe zapalenie wątroby typu E i COVID-19.
Dwie na pięć szkół na świecie nie ma dostępu do podstawowych usług sanitarnych z wodą i mydłem, co dotyka 802 milionów uczniów. Tymczasem mycie rąk pozwala na kontrolowanie rozprzestrzeniania się chorób, które sprawiają, że dzieci nie mogą chodzić do szkoły. Nacisk kładziony na mycie rąk w szkole, wzmacnia pozytywne zachowania związane z higieną w domu.
Mimo, że higiena rąk jest tak ważna, zmiany następują bardzo powoli. W latach 2015-2020 dostęp do urządzeń sanitarnych wzrósł zaledwie o 4%. Jeśli to tempo zostanie utrzymane do 2030 r. tylko 78% globalnej populacji będzie miało dostęp do podstawowych usług higienicznych.
Tegoroczny Światowy Dzień Mycia Rąk dedykowany jest podnoszeniu świadomości na temat higieny rąk oraz promowaniu inicjatyw, mających na celu ułatwienie wszystkim ludziom dostępu do wody i mydła w sytuacjach krytycznych. Temat przewodni ma za zadanie przypomnieć o podjętych zobowiązaniach i potrzebie przekształcenia tych zobowiązań w realne działania.