Koronawirus: Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z wirusem, ale niedostępne dla milionów ludzi na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF_Polska_mycie_rak

Mycie rąk przy użyciu wody i mydła, jeśli jest wykonane prawidłowo, ma kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem. Niestety zaledwie 3 na 5 osób na całym świecie ma dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych. To znaczy, że miliony ludzi nie mają gdzie umyć rąk.

Mycie rąk mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych metod, dzięki której można ochronić siebie i innych przed koronawirusem oraz wieloma infekcjami. To nie jest magiczne lekarstwo, ale ważne jest, aby ludzie wiedzieli, jakie kroki powinni podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom, powiedział Sanjay Wijesekera, Dyrektor Programowy UNICEF.

W wielu regionach świata, dzieci, rodzice, nauczyciele, pracownicy medyczni i inni członkowie społeczności nie mają dostępu do urządzeń sanitarnych w domach, ośrodkach medycznych, szkołach czy gdziekolwiek indziej. Według ostatnich danych:

  • 40% światowej populacji (czyli 3 mld ludzi) nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych w domu. W najuboższych krajach stanowi to nawet 75% ludności.
  • 47% szkół na świecie, w których uczy się 900 mln dzieci, nie ma sanitariatów.
  • 16% ośrodków medycznych, czyli co szósty, nie ma toalet lub urządzeń sanitarnych.

Ludność miejska najbardziej zagrożona

Mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na infekcje wirusowe ze względu na gęstość zaludnienia i zatłoczone miejsca takie jak sklepy, targi czy transport publiczny. Zagrożone są zwłaszcza osoby żyjące w biednych miejskich slumsach. W rezultacie mycie rąk staje się jeszcze ważniejsze. Mimo to:

  • W krajach Afryki Subsaharyjskiej, 63% mieszkańców miast (czyli 258 mln ludzi) nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych.
  • W Azji Środkowej i Południowej, 22% ludzi w miastach (czyli 153 mln) nie ma gdzie umyć rąk. Najgorsza sytuacja jest w Bangladeszu oraz Indiach.
  • We Wschodniej Azji, 28% Indonezyjczyków mieszkających w miastach (czyli 41 mln) nie ma toalety w domu.

Mycie rąk ma również kluczowe znaczenie dla ochrony pracowników służby zdrowia przed infekcją i zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa czy innych infekcji, w placówkach opieki zdrowotnej. Pracownicy medyczni są na pierwszej linii frontu w walce z chorobami, dlatego higieny należy przestrzegać zwłaszcza w ośrodkach medycznych. Mycie rąk mydłem chroni przed powszechnymi chorobami biegunkowymi i układu oddechowego.

UNICEF_Polska_dostep_do_wody

Jak działa UNICEF?

UNICEF działa na całym świecie, aby zapewnić dzieciom i ich rodzicom dostęp do odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz środków higienicznych. Ponadto UNICEF promuje mycie rąk w ponad 90 krajach, współpracując z rządami państw w celu opracowania odpowiednich polityk, strategii i planów działania. Wspieramy również krajowe kampanie informacyjne związane z myciem rąk, w tym za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz poprzez pracę z personelem medycznym, nauczycielami i przedstawicielami lokalnej społeczności.

UNICEF przypomina, jak poprawnie należy myć ręce:

  1. Zwilż ręce bieżącą wodą.
  2. Nałóż wystarczającą ilość mydła na mokre ręce.
  3. Szoruj wszystkie powierzchnie dłoni - w tym grzbiet dłoni, przestrzeń między palcami i pod paznokciami - przez co najmniej 20 sekund.
  4. Dokładnie spłucz bieżącą wodą.
  5. Osusz ręce czystą szmatką lub jednorazowym ręcznikiem.
UNICEF Polska - Walka z koronawirusem

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej