Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Saeeda, 25-letnia matka pięciorga dzieci, Afganistan

© UNICEF/UN0820919/Munir Tanweer/Daf records

W Kandaharze w Afganistanie mieszka Saeeda, 25-letnia matka pięciorga dzieci. Cała jej rodzina żyje w jednopokojowym domu. Na ich wyżywienie przez większość czasu składa się jedynie chleb i woda.

Saeeda jest jedną z milionów osób mierzących się z globalnym kryzysem żywieniowym. Dotyka on szczególnie dorastające dziewczęta i kobiety, które nie tylko cierpią z powodu głodu, ale także nierówności płciowych. Te kobiety znajdują się w trudnej sytuacji – są ofiarami dyskryminujących norm płciowych oraz społecznych, które utrudniają im dostęp do odpowiedniego pożywienia i opieki medycznej. Co więcej, powodują zmniejszenie ich potencjału edukacyjnego oraz zawodowego.

Kryzys żywieniowy dotyka szczególnie dorastające dziewczęta i kobiety

© UNICEF/UN0791875/Mojtba Moawia Mahmoud

Globalny kryzys żywieniowy, najbardziej odczuwalny jest w 12 krajach:

Globalny kryzys żywieniowy, najbardziej odczuwalny jest w tych 12 krajach

W tych państwach liczba poważnie niedożywionych kobiet w ciąży i matek karmiących piersią od 2020 roku wzrosła o 25%.

Ten alarmujący wzrost oznacza, że jeszcze więcej kobiet jest narażonych na komplikacje podczas ciąży i porodu, które zagrażają ich życiu i zdrowiu. Oznacza to również, że więcej dzieci urodzi się z niedowagą i niedożywieniem, co czyni je bardziej podatnymi na choroby, a nawet śmierć.

Jeszcze więcej kobiet jest narażonych na komplikacje podczas ciąży i porodu

© UNICEF/UN0791852/Mojtba Moawia Mahmoud

Połowa przypadków zahamowania wzrostu u dzieci poniżej 2. roku życia rozwija się w czasie ciąży i w pierwszych 6 miesiącach życia.

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska. Mieszka tu prawie 70% spośród wszystkich dorastających dziewcząt i kobiet cierpiących na niedowagę na świecie, a także 60% doświadczających anemii. 

Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

© UNICEF/UN0794201/Andriantsoarana

W ciągu dwóch lat dysproporcja między płciami w zakresie braku bezpieczeństwa żywnościowego zwiększyła się ponad dwukrotnie. Skala zjawiska złego odżywiania wśród dziewcząt i kobiet oraz jego długofalowe konsekwencje wymagają pilnych działań.

UNICEF dystrybuuje żywność terapeutyczną i leki, a przede wszystkim prowadzi kluczowe programy dotyczące żywienia dziewcząt i kobiet, które mają na celu jak najszybsze rozwiązanie problemu niedożywienia.

Uratuj życie mamy i jej dziecka, podaruj prezent, który ratuje życie.

UNICEF dystrybuuje żywność terapeutyczną i leki

© UNICEF/UN0841741/Dejongh

Więcej informacji w raporcie UNICEF: Undernourished and overlooked - A Global Nutrition Crisis in Adolescent Girls and Women

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej
Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzież z całej Polski wypracowała listę zagadnień, jakie są dla nich szczególnie istotne i jakie powinny być według nich uwzględnione w kontekście europejskim.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej