Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Saeeda, 25-letnia matka pięciorga dzieci, Afganistan

© UNICEF/UN0820919/Munir Tanweer/Daf records

W Kandaharze w Afganistanie mieszka Saeeda, 25-letnia matka pięciorga dzieci. Cała jej rodzina żyje w jednopokojowym domu. Na ich wyżywienie przez większość czasu składa się jedynie chleb i woda.

Saeeda jest jedną z milionów osób mierzących się z globalnym kryzysem żywieniowym. Dotyka on szczególnie dorastające dziewczęta i kobiety, które nie tylko cierpią z powodu głodu, ale także nierówności płciowych. Te kobiety znajdują się w trudnej sytuacji – są ofiarami dyskryminujących norm płciowych oraz społecznych, które utrudniają im dostęp do odpowiedniego pożywienia i opieki medycznej. Co więcej, powodują zmniejszenie ich potencjału edukacyjnego oraz zawodowego.

Kryzys żywieniowy dotyka szczególnie dorastające dziewczęta i kobiety

© UNICEF/UN0791875/Mojtba Moawia Mahmoud

Globalny kryzys żywieniowy, najbardziej odczuwalny jest w 12 krajach:

Globalny kryzys żywieniowy, najbardziej odczuwalny jest w tych 12 krajach

W tych państwach liczba poważnie niedożywionych kobiet w ciąży i matek karmiących piersią od 2020 roku wzrosła o 25%.

Ten alarmujący wzrost oznacza, że jeszcze więcej kobiet jest narażonych na komplikacje podczas ciąży i porodu, które zagrażają ich życiu i zdrowiu. Oznacza to również, że więcej dzieci urodzi się z niedowagą i niedożywieniem, co czyni je bardziej podatnymi na choroby, a nawet śmierć.

Jeszcze więcej kobiet jest narażonych na komplikacje podczas ciąży i porodu

© UNICEF/UN0791852/Mojtba Moawia Mahmoud

Połowa przypadków zahamowania wzrostu u dzieci poniżej 2. roku życia rozwija się w czasie ciąży i w pierwszych 6 miesiącach życia.

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska. Mieszka tu prawie 70% spośród wszystkich dorastających dziewcząt i kobiet cierpiących na niedowagę na świecie, a także 60% doświadczających anemii. 

Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

© UNICEF/UN0794201/Andriantsoarana

W ciągu dwóch lat dysproporcja między płciami w zakresie braku bezpieczeństwa żywnościowego zwiększyła się ponad dwukrotnie. Skala zjawiska złego odżywiania wśród dziewcząt i kobiet oraz jego długofalowe konsekwencje wymagają pilnych działań.

UNICEF dystrybuuje żywność terapeutyczną i leki, a przede wszystkim prowadzi kluczowe programy dotyczące żywienia dziewcząt i kobiet, które mają na celu jak najszybsze rozwiązanie problemu niedożywienia.

Uratuj życie mamy i jej dziecka, podaruj prezent, który ratuje życie.

UNICEF dystrybuuje żywność terapeutyczną i leki

© UNICEF/UN0841741/Dejongh

Więcej informacji w raporcie UNICEF: Undernourished and overlooked - A Global Nutrition Crisis in Adolescent Girls and Women

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej