Na skutek konfliktu w Jemenie ucierpiało już ponad 1000 dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI187331

Sana, 19 sierpnia 2015 r. – Każdego dnia na skutek walk w Jemenie ginie lub zostaje rannych 8 dzieci.

Według danych UNICEF od czasu eskalacji konfliktu cztery miesiące temu, niemal 400 dzieci zginęło, a ponad 600 zostało rannych.

Konflikt w Jemenie ma destrukcyjny wpływ na system opieki zdrowotnej oraz edukacji. Coraz częściej dzieci są niedożywione i rekrutowane przez grupy zbrojne. Ponad 1,3 mln ludzi musiało opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Ten konflikt jest szczególnie tragiczny dla dzieci,powiedział Julien Harneis, przedstawiciel UNICEF w Jemenie. Dzieci giną na skutek bomb lub pocisków, a te, które przeżyją są narażone na choroby i niedożywienie.

W Jemenie blisko 10 milionów dzieci wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej. To 80% wszystkich dzieci poniżej 18. roku życia w tym kraju. Konflikt ma bezpośredni wpływ nie tylko na ich obecną sytuację, ale i na przyszłość.

  • Od marca br. na skutek konfliktu co najmniej 398 dzieci zostało zabitych, a 605 rannych
  • Liczba dzieci rekrutowanych do grup zbrojnych wzrosła ponad dwukrotnie – ze 156 w 2014 r. do 377 potwierdzonych przypadków w 2015 r.
  • 15,2 mln ludzi nie ma dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, a od 26 marca b.r. 900 ośrodków zdrowia zostało zamkniętych
  • Szacuje się, że do końca tego roku 1,8 mln dzieci może cierpieć z powodu niedożywienia
  • 20,4 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody i sanitariatów
  • Niemal 3600 szkół zostało zamkniętych, przez co 1,8 mln dzieci znajduje się poza systemem edukacji

UNICEF jest na miejscu od początku konfliktu. Pracownicy UNICEF pracują na terenie całego kraju dostarczając niezbędną pomoc chorym i poszkodowanym dzieciom. Zapewniają również dostęp do wody pitnej.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy UNICEF zapewnił pomoc psychologiczną ponad 150 000 dzieci. Ponadto, dzięki kampanii edukacyjnej, 280 000 osób otrzymało informacje na temat zagrożenia związanego z minami i niewybuchami.

UNICEF zaapelował o pomoc w wysokości 182,6 mln dolarów. Jak dotąd zebrano jedynie 16% tej kwoty.

Pilnie potrzebujemy środków, aby dotrzeć z pomocą do najbardziej poszkodowanych dzieci w Jemenie, powiedział Julien Harneis. Nie możemy stać i przyglądać się, jak dzieci cierpią.

UNICEF ponawia apel do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego oraz o zaprzestanie działań wymierzonych w ludność cywilną i kluczową infrastrukturę (szkoły czy ośrodki zdrowia). UNICEF wzywa do zakończenia konfliktu raz na zawsze.

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej