Na skutek wojny na Ukrainie, miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej są zagrożone głodem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Na skutek wojny na Ukrainie, miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej są zagrożone głodem

© UNICEF/Almahbashi

Wojna na Ukrainie trwa już ponad sześć tygodni. Jednym z jej skutków są zakłócenia w imporcie żywności, a przez to wzrost cen podstawowych produktów. Rodziny zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, z trudem zapewniają posiłek swoim dzieciom. 

Pszenica, oleje roślinne i paliwo to tylko nieliczne produkty, których ceny poszły w górę. Sytuacja żywnościowa dzieci jest najbardziej zagrożona w Egipcie, Libanie, Libii, Sudanie, Syrii i Jemenie. Jeszcze przed wojną na Ukrainie najmłodsi w tych krajach zmagali się z trudną sytuacją wywołaną kryzysem ekonomicznym, konfliktami i nagłym wzrostem cen żywności w 2021 r. Teraz ta sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy. 

90% żywności w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej jest importowana. Niestety, trwające konflikty, niestabilność polityczna, pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie spowodowały niespotykany do tej pory wzrost cen żywności połączony z niską siłą nabywczą. Dlatego liczba niedożywionych dzieci w tym regionie prawdopodobnie drastycznie wzrośnie, mówi Adele Khodr, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. 

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, wiele krajów w regionie walczyło z niedożywieniem spowodowanym głównie przez konflikty zbrojne i kryzysy humanitarne. Tylko 36% najmłodszych w tej części świata ma zbilansowaną dietę niezbędną do prawidłowego rozwoju, a niemal co piąte dziecko jest zbyt niskie jak na swój wiek. 

W krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej najbardziej dotkniętych skutkami wojny na Ukrainie, wskaźniki niedożywienia są jeszcze wyższe:

  • W Jemenie 45% dzieci jest zbyt niskich jak na swój wiek, a ponad 86% ma anemię;
  • W Sudanie 13,6% dzieci jest zbyt chudych, a 36,4% zbyt niskich jak na swój wiek. Ponadto niemal połowa ma anemię;
  • W Libanie 94% dzieci nie otrzymuje odpowiednio zbilansowanej diety, a ponad 40% kobiet i dzieci poniżej 5. roku życia ma anemię;
  • W Syrii tylko co czwarte dziecko spożywa pełnowartościowe posiłki, a w samym 2021 r. cena koszyka z podstawowymi produktami żywnościowymi wzrosła niemal dwukrotnie.  

UNICEF kontynuuje koordynację pomocy żywnościowej w regionie. Apelujemy o podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz pilnego zapewnienia żywności dla milionów kobiet i dzieci. Apelujemy też o zwiększenie skali działań w zakresie wczesnego wykrywania i leczenia niedożywienia. Ma to kluczowe znaczenie dla zapobieżenia kryzysowi żywnościowemu na masową skalę w tym regionie, mówi Adele Khodr.

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej