Na skutek wojny na Ukrainie, miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej są zagrożone głodem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Na skutek wojny na Ukrainie, miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej są zagrożone głodem

© UNICEF/Almahbashi

Wojna na Ukrainie trwa już ponad sześć tygodni. Jednym z jej skutków są zakłócenia w imporcie żywności, a przez to wzrost cen podstawowych produktów. Rodziny zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, z trudem zapewniają posiłek swoim dzieciom. 

Pszenica, oleje roślinne i paliwo to tylko nieliczne produkty, których ceny poszły w górę. Sytuacja żywnościowa dzieci jest najbardziej zagrożona w Egipcie, Libanie, Libii, Sudanie, Syrii i Jemenie. Jeszcze przed wojną na Ukrainie najmłodsi w tych krajach zmagali się z trudną sytuacją wywołaną kryzysem ekonomicznym, konfliktami i nagłym wzrostem cen żywności w 2021 r. Teraz ta sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy. 

90% żywności w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej jest importowana. Niestety, trwające konflikty, niestabilność polityczna, pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie spowodowały niespotykany do tej pory wzrost cen żywności połączony z niską siłą nabywczą. Dlatego liczba niedożywionych dzieci w tym regionie prawdopodobnie drastycznie wzrośnie, mówi Adele Khodr, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. 

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, wiele krajów w regionie walczyło z niedożywieniem spowodowanym głównie przez konflikty zbrojne i kryzysy humanitarne. Tylko 36% najmłodszych w tej części świata ma zbilansowaną dietę niezbędną do prawidłowego rozwoju, a niemal co piąte dziecko jest zbyt niskie jak na swój wiek. 

W krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej najbardziej dotkniętych skutkami wojny na Ukrainie, wskaźniki niedożywienia są jeszcze wyższe:

  • W Jemenie 45% dzieci jest zbyt niskich jak na swój wiek, a ponad 86% ma anemię;
  • W Sudanie 13,6% dzieci jest zbyt chudych, a 36,4% zbyt niskich jak na swój wiek. Ponadto niemal połowa ma anemię;
  • W Libanie 94% dzieci nie otrzymuje odpowiednio zbilansowanej diety, a ponad 40% kobiet i dzieci poniżej 5. roku życia ma anemię;
  • W Syrii tylko co czwarte dziecko spożywa pełnowartościowe posiłki, a w samym 2021 r. cena koszyka z podstawowymi produktami żywnościowymi wzrosła niemal dwukrotnie.  

UNICEF kontynuuje koordynację pomocy żywnościowej w regionie. Apelujemy o podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz pilnego zapewnienia żywności dla milionów kobiet i dzieci. Apelujemy też o zwiększenie skali działań w zakresie wczesnego wykrywania i leczenia niedożywienia. Ma to kluczowe znaczenie dla zapobieżenia kryzysowi żywnościowemu na masową skalę w tym regionie, mówi Adele Khodr.

Zobacz również

UNICEF Polska poszukuje Asystenta/Asystentki Zarządu

Asystent/Asystentka Zarządu

UNICEF Polska poszukuje Asystenta/Asystentki Zarządu.

Więcej
UNICEF Polska|Walne Zebranie Stowarzyszenia UNICEF Polska

Walne Zebranie Stowarzyszenia UNICEF Polska

W piątek, 16 września br. zakończyła się czteroletnia kadencja Rady i Zarządu UNICEF Polska.

Więcej
Dwie trzecie 10-latków na świecie nie potrafi przeczytać i zrozumieć prostej historii

Dwie trzecie 10-latków na świecie nie potrafi przeczytać i zrozumieć prostej historii

Poziom edukacji na świecie jest szokująco niski.

Więcej