Nadchodząca zima zagraża zdrowiu 700 000 dzieci we wschodniej Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
_DSC8335

Genewa/Kijów, 13 listopada 2015 r. – Jeśli sieć wodociągowa na obszarze dotkniętym przez konflikt na Ukrainie nie zostanie szybko naprawiona, zdrowie około 700 000 dzieci i wielu osób dorosłych będzie zagrożone, ostrzega UNICEF.

Funkcjonowanie systemów centralnego ogrzewania we wschodnich rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego jest zależne od zasobów wodnych. Niestety na skutek konfliktu uszkodzone zostały rurociągi i infrastruktura, a gruz ze zniszczonych mostów utrudnia przepływ wody. To zwiększa możliwość jej zamarzania, co może doprowadzić do wyłączenia systemu.

Dzieci i ich rodziny mogą zostać bez wody, prądu i ogrzewania. Grożą im skrajnie niskie temperatury.

Musimy zrobić wszystko, co możemy, aby ochronić dzieci w czasie zimy, powiedziała Giovanna Barberis, przedstawicielka UNICEF na Ukrainie. To oznacza umożliwienie dostępu do obszarów, gdzie infrastruktura jest zniszczona. Chcemy ją naprawić. O tej porze roku nie wyobrażam sobie zostawić chociażby jedną rodzinę bez ogrzewania, dodała Barberis.

Niestety przypadki zamarzania systemów centralnego ogrzewania zdarzały się już na Ukrainie w poprzednich latach. W 2006 r. awaria sprzętu w obwodzie ługańskim doprowadziła do ewakuacji wielu spośród 120 000 mieszkańców miasta Ałczewśk.

UNI200696

Naprawy uszkodzonej infrastruktury w obwodzie donieckim i ługańskim musimy zacząć już teraz, powiedział William Fellows, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych (WASH) na Ukrainie. Należy pamiętać, że ponowne uruchomienie każdego systemu, który uległ awarii jest kosztowne i czasochłonne, dodał Fellows.

Pracownicy odpowiednich władz oraz organizacji humanitarnych już teraz z narażeniem życia starają się utrzymać nurt wody.

Miny oraz niewybuchy realnie zagrażają życiu osób, które podejmują się przeprowadzenia napraw zniszczonej infrastruktury.

Jeśli system centralnego ogrzewania ulegnie awarii, jego miejsce zastąpią grzejniki elektryczne i piece węglowe. Jeśli tysiące osób będzie z nich korzystać, to może doprowadzić do przeciążenia instalacji i sieci elektrycznej. Wówczas funkcjonowanie szkół, przedszkoli czy ośrodków zdrowia będzie zagrożone.

UNI200698

UNICEF apeluje o umożliwienie bezpiecznego dostępu do obszarów niekontrolowanych przez rząd na wschodzie Ukrainy w celu zapewnienia dzieciom pomocy ratującej życie, usunięcia niewybuchów oraz naprawy zniszczonej infrastruktury, aby utrzymać funkcjonowanie systemu wodnego, kanalizacyjnego i grzewczego.

UNICEF Polska wspiera działania humanitarne we wschodniej Ukrainie. Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/ukraina i przekazując darowiznę.

Banner528x230

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej