Nadchodząca zima zagraża zdrowiu 700 000 dzieci we wschodniej Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
_DSC8335

Genewa/Kijów, 13 listopada 2015 r. – Jeśli sieć wodociągowa na obszarze dotkniętym przez konflikt na Ukrainie nie zostanie szybko naprawiona, zdrowie około 700 000 dzieci i wielu osób dorosłych będzie zagrożone, ostrzega UNICEF.

Funkcjonowanie systemów centralnego ogrzewania we wschodnich rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego jest zależne od zasobów wodnych. Niestety na skutek konfliktu uszkodzone zostały rurociągi i infrastruktura, a gruz ze zniszczonych mostów utrudnia przepływ wody. To zwiększa możliwość jej zamarzania, co może doprowadzić do wyłączenia systemu.

Dzieci i ich rodziny mogą zostać bez wody, prądu i ogrzewania. Grożą im skrajnie niskie temperatury.

Musimy zrobić wszystko, co możemy, aby ochronić dzieci w czasie zimy, powiedziała Giovanna Barberis, przedstawicielka UNICEF na Ukrainie. To oznacza umożliwienie dostępu do obszarów, gdzie infrastruktura jest zniszczona. Chcemy ją naprawić. O tej porze roku nie wyobrażam sobie zostawić chociażby jedną rodzinę bez ogrzewania, dodała Barberis.

Niestety przypadki zamarzania systemów centralnego ogrzewania zdarzały się już na Ukrainie w poprzednich latach. W 2006 r. awaria sprzętu w obwodzie ługańskim doprowadziła do ewakuacji wielu spośród 120 000 mieszkańców miasta Ałczewśk.

UNI200696

Naprawy uszkodzonej infrastruktury w obwodzie donieckim i ługańskim musimy zacząć już teraz, powiedział William Fellows, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych (WASH) na Ukrainie. Należy pamiętać, że ponowne uruchomienie każdego systemu, który uległ awarii jest kosztowne i czasochłonne, dodał Fellows.

Pracownicy odpowiednich władz oraz organizacji humanitarnych już teraz z narażeniem życia starają się utrzymać nurt wody.

Miny oraz niewybuchy realnie zagrażają życiu osób, które podejmują się przeprowadzenia napraw zniszczonej infrastruktury.

Jeśli system centralnego ogrzewania ulegnie awarii, jego miejsce zastąpią grzejniki elektryczne i piece węglowe. Jeśli tysiące osób będzie z nich korzystać, to może doprowadzić do przeciążenia instalacji i sieci elektrycznej. Wówczas funkcjonowanie szkół, przedszkoli czy ośrodków zdrowia będzie zagrożone.

UNI200698

UNICEF apeluje o umożliwienie bezpiecznego dostępu do obszarów niekontrolowanych przez rząd na wschodzie Ukrainy w celu zapewnienia dzieciom pomocy ratującej życie, usunięcia niewybuchów oraz naprawy zniszczonej infrastruktury, aby utrzymać funkcjonowanie systemu wodnego, kanalizacyjnego i grzewczego.

UNICEF Polska wspiera działania humanitarne we wschodniej Ukrainie. Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/ukraina i przekazując darowiznę.

Banner528x230

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej