Nadejście zimy zagraża życiu i zdrowiu 1,5 mln dzieci na Bliskim Wschodzie. UNICEF Polska apeluje o pomoc dla dzieci z Syrii!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
© UNICEF/UNI179173/Haidar

Amman/Warszawa, 2 listopada 2017 r. – Nadchodząca zima to kolejne zagrożenie dla dzieci poszkodowanych na skutek kryzysu na Bliskim Wschodzie. UNICEF ściga się z czasem, aby zapewnić im ciepłą odzież, opał i koce. Najgorsza sytuacja jest w Syrii, gdzie na skutek konfliktu poszkodowanych jest 6 mln dzieci, a życiu wielu z nich jeszcze tej zimy grozi niebezpieczeństwo. Dlatego UNICEF Polska rozpoczyna kampanię i apeluje o pomoc poprzez stronę unicef.pl/syria.

Nadejście zimy oznacza, że wiele dzieci z Syrii może nie przetrwać niskich temperatur. Nie możemy na to pozwolić,

mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Znając hojność Darczyńców z Polski, zdecydowaliśmy się jeszcze raz prosić o pomoc dla najmłodszych dzieci z Syrii. Naszym celem jest zebranie 2 mln złotych niezbędnych na zakup m.in. zimowej odzieży, koców termicznych i zapewnienie ogrzewania w szkolnych klasach.

85% Syryjczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Wojna, przesiedlenie i brak możliwości podjęcia pracy sprawiają, że zakup ciepłych ubrań oraz opału jest poza zasięgiem tysięcy rodzin. Dodatkowo brak ogrzewania w klasach sprawia, że jeszcze większa liczba dzieci rezygnuje z nauki.

© UNICEF/UN06855/Al Shami

Ujemne temperatury, zamiecie i duże opady śniegu dotkną rodziny poszkodowane na skutek działań wojennych i walczące o przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach zarówno w Syrii, jak i krajach sąsiednich przyjmujących uchodźców. Wiele z nich straciło domy na skutek konfliktu i mieszka w obozach lub tymczasowych schronieniach, nie dających ochrony przed chłodem.

Bez pomocy z zewnątrz zima może być kolejnym ciosem dla dzieci, które przeszły już tak wiele, mówi Geert Cappelaere, Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Ich zdrowie jest słabe z powodu niedożywienia, złej opieki zdrowotnej i przesiedleń. Hipotermia i infekcje układu oddechowego stanowią poważne zagrożenie – nie leczone prowadzą do śmierci.

Jeszcze przed nadejściem zimy UNICEF planuje zapewnić:

  • Zimową odzież dla 552 500 syryjskich dzieci;
  • Koce termiczne dla 150 000 dzieci z Syrii;
  • Pomoc finansową dla 20 000 dzieci poszkodowanych na skutek konfliktu w Syrii;
  • Podstawową opiekę medyczną dla 35 000 syryjskich dzieci;
  • Ogrzewanie w Miejscach Przyjaznych Dzieciom i szkołach, z których łącznie korzysta 105 000 dzieci-ofiar konfliktu na Bliskim Wschodzie.
©UNICEF/Schermbrucker

Kampania UNICEF Polska potrwa od listopada do końca marca 2018 r. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę. Kampanię wsparli Ambasadorzy Dobrej Woli UNICEF: Artur Żmijewski i Robert Korzeniowski.

###

Dodatkowe informacje:

  • Tej zimy UNICEF chce dotrzeć z pomocą do 1,5 miliona dzieci w Syrii, Jordanii, Libanie, Iraku, Palestynie i Egipcie, zapewniając im ciepłą odzież, koce termiczne i wsparcie finansowe. 
  • Pomoc UNICEF obejmie też ogrzewanie szkół i dostarczenie mundurków szkolnych.
  • Dystrybucja kurtek, szalików, butów i ciepłych koców już się rozpoczęła, tak aby dzieci otrzymały wsparcie jeszcze przed rozpoczęciem mrozów. Niestety skutecznie dotarcie do wszystkich dzieci ogranicza brak środków.

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej