Nie ma zgody na udział dzieci w konfliktach zbrojnych

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska: Nie ma zgody na udział dzieci w konfliktach zbrojnych

© UNICEF/Tremeau

W Międzynarodowym Dniu przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy, UNICEF apeluje o ochronę najmłodszych w konfliktach zbrojnych i zaprzestanie łamania praw dzieci. Dzieci są zabijane, okaleczane, wykorzystywane seksualnie, zmuszane do przeprowadzania egzekucji, a także są świadkami niewyobrażalnych okrucieństw.

Dostępna pomoc dla najmłodszych, którzy są uwalniani lub którym udaje się uciec, jest bardzo ograniczona. Urazy fizyczne, jeśli nie zostaną prawidłowo opatrzone, mogą powodować niepełnosprawność do końca życia. Z kolei skutki psychologiczne mogą wywołać u dziecka zespół stresu pourazowego (PTSD).

W moim głosie usłyszycie frustrację i niecierpliwość. Proszę wszystkie grupy zbrojne o natychmiastowe zaprzestanie rekrutacji i wykorzystywania dzieci, powiedział Andrea Suley, Przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. Apeluję do rządu Sudanu Południowego o przyznanie funduszy i rozpoczęcie wdrażania planu działania przeciwko wszystkim Sześciu Poważnym Naruszeniom Praw Dzieci w Konfliktach Zbrojnych.

Po uwolnieniu lub ucieczce z grupy zbrojnej, dzieci często zmagają się z koszmarami, natrętnymi myślami, lękiem i własną agresją. Niestety opieka psychologiczna często jest pomijana lub nieuwzględniana, ponieważ niestabilny system opieki zdrowotnej skupia się na interwencjach medycznych ratujących życie. W Sudanie Południowym, gdzie liczba dzieci wykorzystywanych w konfliktach zbrojnych jest wysoka, dostępnych jest tylko trzech psychiatrów, 23 psychologów i jeden oddział psychiatryczny z ograniczoną liczbą łóżek. Wraz z zamknięciem szkół z powodu COVID-19 zniknęło ważne miejsce, w którym dzieci mogły znaleźć wsparcie.

W Sudanie Południowym UNICEF realizuje program reintegracji dzieci, które były związane z grupami zbrojnymi. Pracownicy socjalni stanowią trzon tego programu. Każdemu dziecku na trzy lata przydzielany jest pracownik socjalny, który pomaga w powrocie do normalności i odbudowie życia. Niestety w ubiegłym roku zabrakło aż 73% funduszy na pełną realizację programu.

UNICEF apeluje o ochronę najmłodszych w konfliktach zbrojnych

© UNICEF/Helene Sandbu Ryeng

Te dzieci przeszły w życiu już bardzo wiele. Zapewnienie im opieki i wsparcia powinno być priorytetem. To oznacza zwiększenie finansowania obecnych programów i rozszerzenie opieki psychologicznej, dodaje Andrea Suley.

Charakter naruszeń praw dziecka utrudnia oszacowanie, ile dzieci było i jest obecnie wykorzystywanych przez siły zbrojne i grupy zbrojne. Na podstawie wielu raportów UNICEF zakłada, że w Sudanie Południowym są ich tysiące. W 2021 r. organizacja zaapelowała o 4 miliony dolarów, które pomogą sfinansować program reintegracji dzieci w Sudanie Południowym.

***

O programie reintegracji dzieci wykorzystywanych przez grupy zbrojne w Sudanie Południowym.

Od 2013 roku UNICEF wsparł uwolnienie i reintegrację 3785 dzieci związanych z siłami zbrojnymi i grupami zbrojnymi w Sudanie Południowym. Pod patronatem Krajowej Komisji ds. Rozbrojenia, Demobilizacji i Reintegracji, uwolnione dzieci są przyjmowane w ośrodkach opieki tymczasowej utworzonych przez UNICEF i organizacje partnerskie. Dzieci otrzymują tam niezbędne artykuły, takie jak odzież czy żywność oraz są obejmowane opieką medyczną. Następnie dzieci są rejestrowane, a UNICEF rozpoczyna proces poszukiwania ich rodzin. Najmłodsi otrzymują pomoc psychologiczną oraz pakiet wsparcia społeczno-ekonomicznego (m.in. środki do życia, szkolenia zawodowe i szkolenia rozwijające umiejętności życiowe). Dla każdego dziecka UNICEF opracowuje trzyletni plan wsparcia, aby zapewnić mu niezbędną pomoc i śledzić jego losy.

Zobacz również

5 porad jak radzić sobie ze stresem

5 porad jak radzić sobie ze stresem

Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej