ONZ: Poważne niedożywienie zagraża życiu połowy najmłodszych dzieci w Jemenie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Poważne niedożywienie zagraża życiu połowy najmłodszych dzieci w Jemenie

© UNICEF/Haleem

W 2021 r. w Jemenie niemal 2,3 mln dzieci poniżej 5. roku życia będzie poważnie niedożywionych, alarmuje UNICEF, FAO, WFP i WHO. Wśród nich, 400 tysięcy dzieci może umrzeć z głodu, jeśli na czas nie otrzymają pomocy.

W najnowszym raporcie organizacje podkreślają wzrost liczby przypadków ostrego niedożywienia o 16%, a ciężkiego ostrego niedożywienia o 22% w stosunku do ubiegłego roku. Autorzy raportu zauważają, że jest to jeden z najwyższych poziomów niedożywienia odnotowanych w Jemenie od czasu eskalacji konfliktu w 2015 roku.

Niedożywienie szkodzi rozwojowi fizycznemu i poznawczemu dziecka, zwłaszcza w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Skutki niedożywienia są w dużej mierze nieodwracalne, co dodatkowo utrwala inne choroby, ubóstwo i nierówności. Zapobieganie niedożywieniu i przeciwdziałanie jego skutkom zaczyna się od dobrego stanu zdrowia matki. Niestety przewiduje się, że jeszcze w tym roku w Jemenie około 1,2 mln kobiet w ciąży lub karmiących piersią będzie poważnie niedożywionych.

Lata konfliktu zbrojnego i upadku gospodarczego, pandemia COVID-19 i brak środków na pomoc humanitarną powodują, że wyczerpane społeczności znajdują się na skraju wytrzymałości. Wiele rodzin musi ograniczyć ilość lub jakość posiłków. W niektórych przypadkach są zmuszone zrobić i jedno, i drugie.

Rosnąca liczba dzieci głodujących w Jemenie powinna nas wszystkich szokować i mobilizować, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Każdy dzień bez działania, to kolejne ofiary wśród dzieci. Organizacje humanitarne potrzebują pilnego wsparcia finansowego i nieograniczonego dostępu do potrzebujących społeczności, aby móc ratować życie.

Rodziny w Jemenie zbyt długo cierpią z powodu konfliktu, a zagrożenia takie jak COVID-19 tylko potęgują ich dramatyczną sytuację, powiedział Qu Dongyu, Dyrektor Generalny FAO. Bez bezpieczeństwa i stabilizacji w całym kraju oraz lepszego dostępu do rolników, aby mogli otrzymać środki niezbędne do wznowienia upraw, jemeńskie dzieci i ich rodziny nadal będą głodować.

Każde niedożywione dziecko oznacza rodzinę, która robi wszystko, aby przeżyć, powiedział Dyrektor Generalny WFP, David Beasley. Kryzys w Jemenie to mieszanka konfliktu, upadku gospodarczego i braku środków na ratującą życie pomoc. Jest jednak rozwiązanie tej sytuacji. To zapewnienie żywności i pokoju.

Choroby są głównymi czynnikami powodującymi niedożywienie u dziecka, powiedział Dyrektor Generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jednocześnie niedożywione dzieci są bardziej narażone na inne choroby, w tym biegunkę, infekcje dróg oddechowych i malarię. To błędne koło, ale wiele istnień można uratować poprzez stosunkowo tanie i proste interwencje medyczne.

Z każdym rokiem konfliktu rosną w Jemenie wskaźniki ostrego niedożywienia u dzieci i ich matek. Niestety w 2020 roku uległy znacznemu pogorszeniu na skutek chorób takich jak biegunka, infekcje dróg oddechowych czy cholera. 

Dziś Jemen to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc do życia dla dzieci. W kraju występuje wysoki wskaźnik chorób zakaźnych, ograniczony jest dostęp do rutynowych szczepień i usług medycznych dla dzieci i rodzin. Tymczasem system opieki zdrowotnej stoi w obliczu pandemii COVID-19, która wyczerpała skromne zasoby i spowodowała, że coraz mniej osób prosi o pomoc medyczną. Wszelkie zakłócenia w dostępie do pomocy humanitarnej oznaczają pogorszenie stanu zdrowia dzieci i matek w tym kraju.

UNICEF Polska prowadzi kampanię „Pomoc dla Jemenu” i apeluje o wsparcie poprzez stronę unicef.pl/jemen. Każdy może pomóc, przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Akcję wspiera Maciej Orłoś.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej