Niemal 5 milionów dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej w środkowym Sahelu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci_w_Nigrze_potrzebuja_pomocy

W Burkina Faso, Mali i Nigrze doszło do eskalacji przemocy. Wzrosła liczba ataków na dzieci, ich porwań i rekrutowania do grup zbrojnych. UNICEF szacuje, że niemal 5 milionów dzieci w regionie jeszcze w tym roku będzie potrzebowało pomocy humanitarnej. W samym Nigrze potrzebujących jest 1,26 mln najmłodszych.

Sytuacja w środkowym Sahelu jest dramatyczna. Dzieci są zabijane, okaleczane, wykorzystywane seksualnie, a setki tysięcy z nich mają za sobą traumatyczne doświadczenia, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Regionalna Dyrektor UNICEF ds. Afryki Zachodniej i Środkowej.

Od początku 2019 r. ponad 670 tysięcy dzieci w całym regionie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów ze względu na konflikt zbrojny i brak bezpieczeństwa. Grudniowe ataki terrorystów na obóz wojskowy w miejscowości Inates na zachodzie Nigru, w których zginęło ponad 70 osób potwierdzają brak bezpieczeństwa w tym kraju.

UNICEF_pomoc_dla_NIgru

Przesiedlenia i migracja tworzą bariery w dostępie do żywności, wody i podstawowych usług. UNICEF szacuje, że jeszcze w tym roku, w całym regionie ponad 709 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia będzie cierpiało na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. W samym Nigrze takich dzieci jest ponad 380 tysięcy. Wiele z nich ma osłabioną odporność i cierpi także na inne choroby takie jak zapalenie płuc, biegunka czy malaria.

Dzieci poszkodowane na skutek przemocy w środkowym Sahelu pilnie potrzebują pomocy. UNICEF apeluje do rządów państw, grup zbrojnych i innych stron konfliktu o zaprzestanie ataków na najmłodszych (w ich domach, szkołach czy szpitalach). UNICEF apeluje o swobodny dostęp organizacji pomocowych do poszkodowanych dzieci, zgodnie z zasadami prawa humanitarnego, dodaje Marie-Pierre Poirier.

UNICEF Polska od listopada prowadzi akcję „Pomoc dla Nigru”, aby ratować dzieci umierające z głodu w tym kraju. Pomóc można, wchodząc na stronę unicef.pl/niger i przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Środki przekazane przez Darczyńców z naszego kraju zostaną przeznaczone m.in. na żywność terapeutyczną i leczenie niedożywienia u dzieci w Nigrze.

Pomoc_dla_Nigru

UNICEF od lat, z powodzeniem, stosuje w leczeniu niedożywienia wysokokaloryczną pastę terapeutyczną i mleko terapeutyczne. Koszt miesięcznej terapii to zaledwie 122 zł. Kampanię wspiera Łukasz Nowicki, aktor, artysta, dziennikarz i Ambasador Dobrej Woli UNICEF, który na własne oczy widział tragedię dzieci w Nigrze podczas niedawnej misji UNICEF Polska do tego kraju.

– To była bardzo trudna wizyta. Sam jestem ojcem i widok umierających z głodu dzieci bardzo mnie poruszył. Poznałem m.in. malutką Omarę, która w wieku ośmiu miesięcy waży nieco ponad 3 kg! W XXI taka sytuacja jest niewyobrażalna! mówi aktor, który od dziewięciu lat wspiera działania organizacji i apeluje: – Dzieci w Nigrze umierają z głodu i naprawdę potrzebują naszego wsparcia.

Niger_banner_525x248

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej