Niemal 5 milionów dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej w środkowym Sahelu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci_w_Nigrze_potrzebuja_pomocy

W Burkina Faso, Mali i Nigrze doszło do eskalacji przemocy. Wzrosła liczba ataków na dzieci, ich porwań i rekrutowania do grup zbrojnych. UNICEF szacuje, że niemal 5 milionów dzieci w regionie jeszcze w tym roku będzie potrzebowało pomocy humanitarnej. W samym Nigrze potrzebujących jest 1,26 mln najmłodszych.

Sytuacja w środkowym Sahelu jest dramatyczna. Dzieci są zabijane, okaleczane, wykorzystywane seksualnie, a setki tysięcy z nich mają za sobą traumatyczne doświadczenia, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Regionalna Dyrektor UNICEF ds. Afryki Zachodniej i Środkowej.

Od początku 2019 r. ponad 670 tysięcy dzieci w całym regionie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów ze względu na konflikt zbrojny i brak bezpieczeństwa. Grudniowe ataki terrorystów na obóz wojskowy w miejscowości Inates na zachodzie Nigru, w których zginęło ponad 70 osób potwierdzają brak bezpieczeństwa w tym kraju.

UNICEF_pomoc_dla_NIgru

Przesiedlenia i migracja tworzą bariery w dostępie do żywności, wody i podstawowych usług. UNICEF szacuje, że jeszcze w tym roku, w całym regionie ponad 709 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia będzie cierpiało na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. W samym Nigrze takich dzieci jest ponad 380 tysięcy. Wiele z nich ma osłabioną odporność i cierpi także na inne choroby takie jak zapalenie płuc, biegunka czy malaria.

Dzieci poszkodowane na skutek przemocy w środkowym Sahelu pilnie potrzebują pomocy. UNICEF apeluje do rządów państw, grup zbrojnych i innych stron konfliktu o zaprzestanie ataków na najmłodszych (w ich domach, szkołach czy szpitalach). UNICEF apeluje o swobodny dostęp organizacji pomocowych do poszkodowanych dzieci, zgodnie z zasadami prawa humanitarnego, dodaje Marie-Pierre Poirier.

UNICEF Polska od listopada prowadzi akcję „Pomoc dla Nigru”, aby ratować dzieci umierające z głodu w tym kraju. Pomóc można, wchodząc na stronę unicef.pl/niger i przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Środki przekazane przez Darczyńców z naszego kraju zostaną przeznaczone m.in. na żywność terapeutyczną i leczenie niedożywienia u dzieci w Nigrze.

Pomoc_dla_Nigru

UNICEF od lat, z powodzeniem, stosuje w leczeniu niedożywienia wysokokaloryczną pastę terapeutyczną i mleko terapeutyczne. Koszt miesięcznej terapii to zaledwie 122 zł. Kampanię wspiera Łukasz Nowicki, aktor, artysta, dziennikarz i Ambasador Dobrej Woli UNICEF, który na własne oczy widział tragedię dzieci w Nigrze podczas niedawnej misji UNICEF Polska do tego kraju.

– To była bardzo trudna wizyta. Sam jestem ojcem i widok umierających z głodu dzieci bardzo mnie poruszył. Poznałem m.in. malutką Omarę, która w wieku ośmiu miesięcy waży nieco ponad 3 kg! W XXI taka sytuacja jest niewyobrażalna! mówi aktor, który od dziewięciu lat wspiera działania organizacji i apeluje: – Dzieci w Nigrze umierają z głodu i naprawdę potrzebują naszego wsparcia.

Niger_banner_525x248

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej