Niemal 750 mln ludzi wciąż bez dostępu do wody pitnej

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI102395

Niemal 750 mln ludzi wciąż bez dostępu do wody pitnej

Pomimo ogromnej poprawy w dostępie do wody pitnej dla wielu ludzi nadal jest ona poza zasięgiem

Nowy Jork, 20 marca 2015 roku – Poprawa dostępu do wody pitnej jest jednym z największych sukcesów Milenijnych Celów Rozwoju. Jednakże, w przeddzień Światowego Dnia Wody, UNICEF wskazuje, że dla 748 mln ludzi na całym świecie dostęp do czystej wody pitnej pozostaje wyzwaniem.

Mimo ogromnych przeciwności od 1990 roku udało się znacząco poprawić dostęp do wody pitnej, powiedział Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych (WASH). Ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Woda jest niezbędna do życia, a wciąż tak wiele ludzi na świecie jest pozbawionych tego najbardziej podstawowego prawa człowieka.

Od 1990 roku około 2,4 mld ludzi uzyskało dostęp do czystej wody. W rezultacie, Milenijny Cel Rozwoju mówiący o zmniejszeniu o połowę liczby ludzi niemających dostępu do wody pitnej został osiągnięty już pięć lat temu. Obecnie tylko w trzech krajach ponad połowa ludności nie ma dostępu do czystej wody. Są to Demokratyczna Republika Konga, Mozambik i Papua-Nowa Gwinea.

Pomimo niewątpliwego postępu, jaki dokonał się w tym obszarze, nadal utrzymują się znaczące nierówności w dostępie do źródeł wody. 90% spośród 748 mln ludzi na świecie, którzy wciąż nie mają dostępu do wody pitnej mieszka na obszarach wiejskich.

Dla dzieci brak dostępu do czystej wody może być tragiczny w skutkach. Prawie 1000 z nich umiera każdego dnia na choroby biegunkowe spowodowane brakiem dostępu do wody pitnej, sanitariatów i zachowania zasad podstawowej higieny.

Kobiety i dziewczęta nie muszą już pokonywać wielu kilometrów, aby dotrzeć do ujęć wody. Zaoszczędzony czas mogą poświęcić na opiekę nad rodziną i edukację. W rejonach, gdzie toczy się konflikt zbrojny taka podróż naraża je również na ryzyko ataku i przemocy fizycznej. UNICEF szacuje, że w samej Afryce każdego roku ludzie przeznaczają łącznie 40 mld godzin na pieszą wędrówkę do źródeł czystej wody.

Ten problem dotyczy głównie Afryki Subsaharyjskiej. 2 na 5 osób, które nie mają dostępu do wody żyje w tym regionie. Jest to łączenie 325 mln ludzi. Mimo, że od 2000 roku w Afryce Subsaharyjskiej 50 000 ludzi każdego dnia uzyskuje dostęp do wody pitnej, to większość państw regionu wciąż boryka się z tym problemem. Duża liczba ludzi bez dostępu do wody żyje również w Chinach (112 mln) i Indiach (92 mln).

UNICEF współpracuje w organizacjami partnerskimi oraz rządami państw, aby zwiększyć dostęp do czystej wody przy pomocy innowacyjnych i opłacalnych metod:

  •  w Bangladeszu wody gruntowe, z których korzystało około miliona ludzi uległy zasoleniu. UNICEF dzięki nowoczesnej metodzie pozyskiwania czystej wody z wody deszczowej ponownie umożliwił tym ludziom bezpieczny dostęp do wody.
  •  w 2014 r. w Demokratycznej Republice Konga UNICEF zastosował model „zdrowych wiosek”. Dzięki niemu ponad milion ludzi uzyskało dostęp do wody pitnej, a 229 szkół zostało wyposażonych w ujęcia wody i sanitariaty.

W tym roku UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi angażuje opinię publiczną przeprowadzając kampanię społeczną z wykorzystaniem hashtag’u #wateris, aby zwiększyć świadomość w tej kwestii i podkreślić trudną sytuację tych, którzy wciąż nie mają dostępu do wody pitnej.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej