Niemal 945 dzieci urodzi się w Polsce w Nowy Rok

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0146999

UNICEF apeluje do narodów na całym świecie, aby podjęły działania na rzecz zmniejszenia umieralności nowonarodzonych dzieci w pierwszych dniach życia

Warszawa, 1 stycznia 2018r. – Około 945 dzieci urodzi się w Polsce w Nowy Rok, ogłosił dziś UNICEF. Polskie dzieci będą stanowiły 0,24% oszacowanej liczby 385 793 wszystkich noworodków narodzonych dziś na całym świecie.

Państwo Kiribati na Wyspie Bożego Narodzenia położonej na Pacyfiku prawdopodobnie powita pierwsze dziecko narodzone w 2018 roku. Stany Zjednoczone – ostatnie. W skali globalnej ponad połowa wszystkich narodzin będzie miała miejsce w dziewięciu krajach:

  • Indie — 69 070
  • Chiny — 44 760
  • Nigeria — 20 210
  • Pakistan — 14 910
  • Indonezja — 13 370
  • Stany Zjednoczone — 11 280
  • Demokratyczna Republika Konga — 9 400
  • Etiopia — 9 020
  • Bangladesz — 8 370

Niektóre dzieci nie przeżyją swojego pierwszego dnia na świecie. W 2016 roku każdego dnia około 2600 najmłodszych umarło w ciągu pierwszych 24 godzin życia.

Dla niemal 2 milionów noworodków ich pierwszy tydzień życia był jednocześnie ostatnim. Ogółem 2,6 miliona dzieci zmarło przed ukończeniem pierwszego miesiąca życia. Ponad 80% zgonów tych noworodków zostało spowodowanych przyczynami, którym łatwo zapobiec, takimi jak przedwczesne rozwiązanie, powikłania przy porodzie i zakażenia sepsą czy zapaleniem płuc.

Nasze noworoczne postanowienie to ofiarowanie każdemu dziecku szansy na przeżycie więcej niż godziny, więcej niż dnia i miesiąca, to zapewnienie im szansy na lepsze życie – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska – Apelujemy do rządów państw oraz organizacji partnerskich do przyłączenia się do walki na rzecz ratowania życia milionów dzieci, poprzez wprowadzenie sprawdzonych i niskonakładowych rozwiązań.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat na świecie nastąpił bezprecedensowy postęp w ratowaniu życia dzieci. Na całym świecie zmniejszono o połowę umieralność dzieci poniżej 5. roku życia, do 5,6 miliona w 2016 roku. Jednak pomimo ogólnej poprawy, dla noworodków progres nie był tak znaczący. Dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią 46% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia.

Wkrótce UNICEF rozpocznie nową kampanię Every Child Alive, której celem będzie zapewnienie pomocy medycznej dla matek i noworodków. Będzie to między innymi stały dostęp do czystej wody i elektryczności w ośrodkach zdrowia, zapewnienie obecności wykwalifikowanych pracowników medycznych podczas porodu, dezynfekowanie pępowiny, wsparcie karmienia piersią w pierwszej godzinie po narodzinach i zagwarantowanie bezpośredniego kontaktu matki z dzieckiem.

Wchodzimy w erę, kiedy wszystkie nowonarodzone dzieci powinny mieć możliwość dożycia do XXII wieku – dodaje Marek Krupiński – Niestety niemal połowa dzieci urodzonych w tym roku nie ma na to szans. Dziecko urodzone w Szwecji w styczniu 2018 r. ma większe szanse doczekania 2100 roku, natomiast dziecko z Somalii prawdopodobnie nie będzie już żyło po 2075 roku.

Dane zostały zebrane przez UNICEF we współpracy z World Data Lab.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej