Osoby ewakuowane ze wschodniego Aleppo potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN046835_Med-Res

Warszawa/Aleppo, 05 stycznia 2017 r. Ewakuacja wschodniego Aleppo została zakończona. Przy pomocy ponad 1000 autokarów i ciężarówek udało się ewakuować niemal 50 000 osób. Wraz z przyjściem zimy potrzebują one natychmiastowej pomocy humanitarnej.

Największa grupa osób ewakuowanych udała się na obszary wiejskie prowincji Aleppo (na wschód od miasta). Druga pod względem wielkości grupa przebywa w prowincji Idlib (na zachodzie od Aleppo). Obie grupy znajdują się na terenach kontrolowanych przez siły opozycyjne. Trzecia, najmniejsza grupa wybrała pozostanie w zachodniej części Aleppo, kontrolowanej przez siły rządowe. Kilka osób pojechało też na leczenie do Turcji.

Sytuacja osób ewakuowanych

Osoby ewakuowane znajdują się obecnie m.in.: we wspieranych przez UNICEF tymczasowych schroniskach w Jibreen i Mahalej na wschód od Aleppo. Warunki są tam bardzo skromne. Jest zimno, spadł śnieg. Wiele osób nie ma ciepłej odzieży, żywności, dostępu do wody i leków. Najważniejsze jest teraz zapewnienie środków na zakup i dostarczenie niezbędnej pomocy (zimowej odzieży, koców, zapewnienie schronienia, żywności, wody, leków).

Sytuacja w Aleppo

Jeszcze w listopadzie liczbę ludności we wschodnim Aleppo szacowaliśmy na 350 000 osób (w tym 100 000 dzieci). Obecnie w mieście pozostało niewiele osób (tych, które nie wyraziły zgody na ewakuację). Sytuacja w mieście jest dramatyczna. 

Zniszczone są domy, szkoły, szpitale (nie ma ani jednego funkcjonującego szpitala), wodociągi, a drogi są zawalone gruzem i niewybuchami. Skończyły się zapasy żywności i leków.

UN046879_Med-Res

Pomoc UNICEF

UNICEF jest na miejscu, niesie pomoc zarówno w Aleppo jak i w tymczasowych obozach. Dzięki pomocy UNICEF w ostatnim czasie 5000 dzieci ewakuowanych z Aleppo otrzymało zimowe ubrania. Każdy zestaw zawierał ciepłą kurtkę, wełnianą czapkę, szalik, rękawiczki, spodnie, sweter, skarpetki, buty i piżamę. Ponadto każdego dnia UNICEF dostarcza 6 mln litrów wody do tymczasowych schronisk, gdzie przebywają osoby ewakuowane. Ze względu na skalę zniszczeń, infrastruktura wodna w prowincji Aleppo wykorzystuje jedynie 40% swoich możliwości. Do połowy grudnia mobilny zespół opieki medycznej UNICEF przebadał pod kątem niedożywienia niemal 6700 dzieci w schroniskach Jibreen i Mahalej. 432 dzieci i 150 kobiet zostało objętych leczeniem.

Tej zimy UNICEF planuje dotrzeć z pomocą do 800 000 dzieci w całej Syrii dostarczając im m.in.: ciepłą odzież, koce termiczne i zestawy pierwszej pomocy.

Chcemy kontynuować dostarczanie wody i paliwa do pomp wodnych dla osób ewakuowanych ze wschodniego Aleppo, a także naprawić wodociągi i dostarczyć zestawy sanitarne oraz kanistry na wodę do ok. 40 000 osób. Rozszerzymy też te działania na okolice starego miasta we wschodnim Aleppo oraz dzielnic Aleppo: Hanano i Shakour, gdzie powoli zaczęły się osiedlać rodziny.

Każdy może się włączyć w pomoc dla Aleppo! 3 ciepłe koce polarowe kosztują niecałe 80 zł, a zestaw sanitarny dla 4 dzieci – 108 zł. UNICEF Polska cały czas prowadzi zbiórkę środków na pomoc dla dzieci w Syrii poprzez stronę unicef.pl/syria.

banner_Syria3

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej